Dil Altı Hapı Nedir? Dil Altı Hapı ile İlgili Bilmeniz Gerekenler


Dilaltı hapı, dilin altına konularak erimesi sonucu fayda sağlayan bir haptır. Dilaltında daha hızlı eriyen hap, çok hızlı kana karışarak fayda sağlar. Genellikle tansiyon ve kalp damar hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Kalbin ritminin bozulmasını engelleyen ve tansiyonu düzenleyen bir ilaçtır.  Kalp ve tansiyon hastalarının düzenli olarak kullandığı bir ilaçtır. Hızlı etkisi sebebiyle hayat kurtaran bir ilaç olarak bilinir. Doktor kontrolünde kullanılması gerekir. Doktor vermediği zaman kişi kendi isteği doğrultusunda alıp kullanmamalıdır. Yanlış bir kullanımda çeşitli olumsuzluklara ve hatta kişinin ölümüne bile sebep olabilir. Bu hapı kullanmaya başlayan kişi hapı ulaşabileceği en kolay yere koymalıdır.

Dil Altı Hapının Faydaları

Dilaltı hapı kalp hastası olan insanların herhangi bir kalp krizi durumunda hayat kurtarıcı olarak bilenir. Kalp krizi kalbe kan akışının kesilmesi durumunda kalbin durmasıdır. Kalbe besin ve oksijen taşıyan koroner damarlar daralma ya da tıkanıklık sonunda işlevini yerine getiremez. Bu da kalp krizine sebep olur. Tansiyon ise herhangi bir damarın içinden geçen kan basıncıdır. Kalp işlevini yerine getirdiği sürece damarlara kan pompalar.  Bu kanın damarlardan geçerken uyguladığı basınç belli bir aralıkta olmalıdır.

Bu aralığın üstünde ya da altında olması bir sorun olduğu anlamına gelir. Böyle bir durumda yüksek tansiyon ya da düşük tansiyon denilen hastalık ortaya çıkar. Dilaltı hapları tansiyon ve kalp hastalarında kullanılan bir ilaçtır. Dilaltı hapı damarlardaki düz kas denilen yüzeyleri gevşeterek damarda oluşan daralma ve tıkanıklıkların açılmasına yardımcı olur. Bu sebeple hızlı etki gösterdiği için bir kalp krizi durumunda en etkili çözümdür. 

1 26
Dil Altı Hapı Nedir? Dil Altı Hapı ile İlgili Bilmeniz Gerekenler 36

Dil Altı Hapını Kimler Kullanır?

Dilaltı hapı, doktor muayenesi sonucu tansiyon ya da kalp krizi hastası olduğu kesinleşen kişiler tarafından kullanılır. Kişinin aniden tansiyonu yükseliyorsa bu tehlikeli bir durumdur. Aniden oluşabilecek tansiyon yükselmesi, beyin kanaması ya da kalp krizi gibi ölümle sonuçlanabilecek sorunlara yol açabilir. Bu durumda dilaltı hapının kişinin düzenli kullanması önerilmektedir. Yüksek tansiyon, ani bir kalp krizi ya da felç geçirme gibi olumsuz sonuçlara yol açabilir. Kalp krizi riski olan kalp hastalarında dil hapı kullanımı önemlidir. Aniden gelen bir kalp krizinde dilaltı hapının kolay ulaşılır bir yerde olması önemlidir. Hemen alındığında hızlı kana karışması sebebiyle kişiyi rahatlatır ve ölümle sonuçlanabilecek üzücü bir durumunda önüne geçilmiş olur.

Dil Altı Hapı Nasıl Durumlarda Verilir?

Dilaltı hapı, hastanın durumuna göre doktor tarafından verilen belli bir kullanım yöntemi olan haplardır. Bu yöntemi kesinlikle doğru bir şekilde uygulamak gerekir. Aksi takdirde herhangi bir yanlış kullanımda, kullanan kişinin hayatı tehlikeye girebilir. İstenmeyen ve risk oluşturabilecek sonuçlara yol açabilir. Dilaltı hapı ani oluşacak durumlarda kullanılır. Normal durumlarda kesinlikle kullanılmaz.

Doktor tavsiyesi olmadan kullanılan dilaltı hapları aniden tansiyonu düşürerek bayılma, bulantı gibi ya da daha farklı olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bu haplar doğru kullanıldığı zaman hayat kurtaran haplardır yalnız rastgele kullanımı çok tehlikelidir. Dilaltı hapını koroner arter damar hastalığı olanların, daha önce kalp krizi geçirmiş ya da kalp hastalığı olanların, göğüs ağrısı olanların kullanması uygun değildir. Kesinlikle kullanılmaması gerekir. Kalp yetmezliği olanlar ve viagra tarzı ilaç kullananlara da kesinlikle tavsiye edilmez.

Dil Altı Hapı Kullanım Şekli

Dilaltı hapı dilin altına yerleştirilir ve burada eriyerek kana karışır. Hap çiğnenerek ya da direk yutularak kullanımında herhangi bir fayda göstermez. Direk yutulur ya da çiğnenirse kana karışımı olmaz. Yanlış kullanımı sonrası fayda yerine zarar da verebilir. Ya da ani oluşacak kalp krizi gibi sorunlar karşısında fayda beklerken zarar verip kişinin hayatının sonlanmasına sebep olabilir. İlacın dozu doktor tarafından ayarlanır. Verilen dozun dışına çıkılmaması gerekir. Yanlış dozda ilaç alımı sonunda fazla ya da az alıma bağlı sorunlara yol açabilir. İlaç kullanım saatleri ya da kullanılması gereken durumlar yine doktor tarafından belirlenir. Belirlenen zaman dilimine uyulmaz, daha sık aralıklarla ya da daha seyrek kullanımda yine istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Doktor önerisi dışında kullanımı yapılamamalıdır. Sonuçları oldukça riskli olabilmektedir.

2 26
Dil Altı Hapı Nedir? Dil Altı Hapı ile İlgili Bilmeniz Gerekenler 37

Dil Altı Hapını Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dilaltı hapı kullanmadan hemen önce ağız bir bardak suyla ıslatılmalıdır. Daha sonra temiz ve kuru elle çıkarılan tablet dilin hemen altına yerleştirilir. Dilaltına yerleştirilen tabletin erimesi beklenir. Tablet kesinlikle çiğnenmez ve yutulmaz. Tabletin tam anlamıyla etki gösterebilmesi için tableti aldıktan sonraki 10 dakika boyunca bir şey yenmez ve içilmez. Sorun ortaya çıktığı anda dil hapı kullanılır ise hasta rahatlar. Fakat aradan geçen kısa bir süre sonunda aynı şikâyet tekrar oluşursa tekrar bir dilaltı hapı kullanmaktan kaçınmak gerekir.

Arka arkaya alınacak dilaltı hapları çok farklı sorunlara yol açabilmektedir. Özellikle dikkat edilmesi gereken konulardandır. Dilaltı hapı oluşan bir sorun anında kullanılarak hayati riskin ortadan kaldırılmasını sağlar. Fakat sorunun ne olduğu ve nasıl bir tedavi uygulanması gerektiği konusu hastanede yapılan tetkikler sonrasında ortaya çıkar. Dilaltı hapı kullanıldıktan hemen sonra en yakın acile başvurulması gerekir. Acile giden hasta dilaltı tablet kullanıp kullanmadığını ya da ne zaman kullandığını muayene eden doktora mutlaka bildirmelidir.

Dil Altı Hapının Yan Etkileri

Bütün ilaçlarda görüldüğü gibi dilaltı haplarda da olası yan etkiler mevcuttur. İlaç kullanımında en fazla görülen yan etkileri baş dönmesi şeklindedir. Bunun yanı sıra kişide baş ağrısı oluşabilir. Kişi geçici kabızlık sorunu yaşayabilir. Kişide kusma olabilir. Kişi bünyesine göre ilaç alerjik reaksiyon gösterebilir. Kişide sürekli bir yorgunluk ve uyku hali oluşabilir. Genellikle görülen yan etkileri bu şekilde olmaktadır. Bu yan etkilerden herhangi biri ile karşılaşan kişi hemen doktorunu arayarak bilgi almalıdır. Doktor uygun gördüğü takdirde en yakın acile başvurmalıdır.

Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Yüksek tansiyonun diğer adı hipertansiyondur. Bu tansiyon gizli ilerleyip aniden ortaya çıkarak ciddi sorunlara yol açabilmekle birlikte herhangi bir belirtide gösterebilir. Bütün hastalıklarda olduğu gibi hastalığın ilk evrelerinde fark edilmesi oldukça önemlidir. İlk evrelerde fark edilen hastalığın kontrol altına alınması ve tedavisi daha kolaydır. 

Hipertansiyon çok farklı şekillerde kendini belli eder. Bu sebeple herhangi bir sıkıntı ile doktora başvuran kişi hipertansiyon hastası olduğunu öğrenebilir. Bu hastalığın belirtileri şu şekildedir; baş dönmesi, kusma, görme kaybı, göz kararması, nadirde görülse burun kanamaları gibi belirtileri mevcuttur.

Geceleri normalden daha sık idrara çıkma, sürekli halsizlik hissi, kollarda bacaklarda şişlik gibi başka belirtilerde mevcuttur. Bu belirtilerden herhangi biri ile karşılaşan hasta en yakın doktora başvurmalıdır. Hipertansiyon kalp ve damar hastalıklarının başında gelir. Hipertansiyon tedavi edilebilen ya da kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Dilaltı hapı hipertansiyon hastalarının kullandığı ilaçlar arasındadır. İleride daha farklı sorunlara yol açmadan bu belirtiler dikkate alınarak tedavisi yaptırılmalıdır.

Kalp Krizi ve Kalp Damar Hastalıkları Nedir?

Kalp krizi oldukça çok karşılaşılan ve binlerce kişinin hayatını kaybetmesine yol açan bir hastalıktır. Kalbe giden ve kalbi besleyen damarların tıkanması sonucu oluşan bir hastalıktır. Kalbi besleyen damarlar tıkandığında kalbe yeterli oksijen ve kan akışı olmaz. Bu sebeple kalp görevini devam ettiremez kalpte ya da vücudun diğer bölgelerinde hasarlar meydana gelir. Kalbe giden damarlar yağ ve kolestrol denilen maddelerin birikmesi sonucunda tıkanabilir. Damar üzerinde çatlaklar oluşabilir. Oluşan çatlarlar sonucunda kanda pıhtılaşma meydana gelir ve bu da damar tıkanıklıklarına yol açabilir.

Kalp krizi belirtileri şu şekilde görülür; Aniden oluşan göğüs ağrısı, nefes alamama durumu, vücudun üst bölümünde oluşan ağrılar gibi kendini göstermektedir. Diğer belirtiler ise bulantı, kusma, soğuk ter basması, baş dönmesi gibi şikâyetlerle kendini gösterir. Bütün bu şikâyetlerden herhangi biri görüldüğünde hemen en yakın acil servise ya da sağlık kuruluşuna ulaşmak gerekir. Hastalık ne kadar erken fark edilirse tedavisi de o kadar imkânlı hale gelecektir. Kalp hastası olan bir kişi dilaltı haplarını da yanından ayırmamalıdır. Hastalığın ani ortaya çıkışındaki ölümcül etkisini ortadan kaldırmaktadır.

Yüksek Tansiyon ve Kalp Krizi Arasında Nasıl Bir Bağ Vardır?

Kalbi besleyen damarların herhangi bir sebeple tıkanması sonucunda kalp krizi meydana gelir. Damar tıkanıklığına yol açan çeşitli sebepler vardır. Yüksek tansiyon damarların içinden geçen basıncın ölçülmesidir. Yüksek tansiyon hastalarında kalp krizi riski daha yüksektir. Tansiyonun yüksek ya da düşük olması damarlarda bir sorun olduğu anlamına gelir. Bu sorun çözülmediği takdirde kalbe giden kan düzensizleşeceğinden ya da damarlarda hasar meydana geleceğinden kalp işlevini yerine getiremez ve dolaysıyla kalp krizine yol açar. Bu her iki hastalıkta damarlarla ilgili olduğu için birbiri ile bağlantılıdır.

Dil Altı Hap Çeşitleri

Dilaltı hapları kalp hastalıklarında kullanılan isordil denilen bir ilaç grubudur. Tansiyon yüksekliğinde kullanılan ise kapril denilen bir ilaç grubunun adıdır. İsordil kalp rahatsızlıklarında kullanılan çoğunlukla damarı açmaya yarayan bir ilaç türüdür. İçerisinde organik nitratlar bulunur. Damar içerisindeki kasları gevşeterek genişlemesini ve damardaki tıkanıklığın giderilmesinde kullanılır. Kapril ise yüksek tansiyon için kullanılan bir ilaç türüdür. Kırk sekizli tabletler halinde ve 25 mg olarak satılır. Etken maddesi kaptoprildir. Bu ilaç kandaki basıncı düzenlemeye yarar.

Bu iki ilaç grubu da piyasada farklı firmalar tarafından üretilen çeşitli isimlerde satılmaktadır. Genel olarak her ikisi de kalp ve damar rahatsızlıkları için geliştirilen ve dilaltı hapı olarak kullanılan ürünlerdir. Hızlı emilimi sayesinde kana hızlı karışarak en etkili tedaviyi gerçekleştiren ürünlerdir.

Dilaltı Hapının Etkileri ve Kullanımı

Dilaltı hapı alındıktan sonra sakin olunmalı ve bir yere oturarak hapın etkisini göstermesi beklenmelidir. Hap etkisini bir dakika ile beş dakika arasında gösterir ve hastayı rahatlatır. En fazla beş dakika içinde hap etkisini göstermez ise doktoru ile iletişime geçilmelidir. Bu süre içinde de ambulans çağrılmalı en yakın sağlık kuruluşuna hasta ulaştırılmalıdır. Dilaltı hapları yalnızca şikâyet ortaya çıktığı zaman kullanılmalıdır. Normal zamanlarda kullanımı oldukça tehlikeli olabilir.

Normal seyrinde olan kan akışını arttıracağı için tansiyon düşmesine sebep olabilir. Normal bir yetişkinde tansiyon 120/80 mm Hg olmalıdır. Dilaltı hapı tansiyonun 140’ı aştığı durumlarda kullanılmalıdır. Kalp krizi belirtilerinin görülmeye başladığı anlarda kullanılmalıdır. Öncelikli olarak bu konular doktor tarafından, hastanın durumuna göre belirlenecek konulardır. Hastanın muayene ve sonrasını takip eden durumları göz önüne alınarak belirli bir ilaç kullanımı belirlenir. Aksi bir durum oluşmadığı sürece doktorun verdiği kullanımın dışına çıkmamak gerekir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir