DHEA Takviyesi Nedir Ve Vücuda Etkileri Nelerdir?


DHEA (,Dehidroepiandrosteron) böbreklerin üzerinde bulunan bir bez tarafından doğal olarak üretilen bir hormondur, ancak yaşlanmayı yavaşlatmak, kilo kaybını kolaylaştırmak, kas kütlesi kaybını önlemek, testosteron ve östrojen gibi diğer seks hormonlarının üretiminde yardımcı olur. DHEA, 20 yaşında maksimum miktarına ulaşır ve daha sonra konsantrasyonu zamanla azalır. Böylece doktor, kullanım amacına ve kişinin ihtiyacına göre değişen DHEA takviyesi kullanımını önerebilir. DHEA takviyeleri, bazı öncül markalardan 25, 50 veya 100 mg gibi kapsüller şeklinde sağlıklı gıda mağazalarında veya eczanelerde satın alınabilir.

DHEA
DHEA Takviyesi Nedir Ve Vücuda Etkileri Nelerdir? 36

DHEA Ne İçin Kullanılır

Hormonal bozukluklarda DHEA takviyesi öngörülebilir ve özellikle testosteron ve östrojen olmak üzere hormon seviyelerini kontrol altında tutmak için genellikle doktor tarafından önerilir. Bu nedenle, aşağıdakiler için kullanılabilir:

  • Yaşlılıkla mücadele
  • Kas kütlesini korumak
  • Hipertansiyon, diyabeti önlemek
  • Libidoyu artırmak.

Ek olarak DHEA, bağışıklık sistemini iyileştirerek, kolesterol seviyelerini kontrol ederek ve günlük işleriniz için daha fazla enerji sağlayarak size yardımcı olur.

Hormon Takviyeleri
DHEA Takviyesi Nedir Ve Vücuda Etkileri Nelerdir? 37

DHEA nasıl kullanılır ?

DHEA takviyesi miktarı kişinin ihtiyacına göre doktor tarafından belirlenmelidir. Kadınlarda 25 ila 50 mg, erkeklerde 50 ila 100 mg takviye kullanılması önerilir ancak bu miktar takviyenin markasına ve kapsül başına göre değişebilir.

Kullanılmaması Gereken Durumlar Ve Yan Etkiler 

DHEA bir hormondur, bu nedenle doktorun belirttiği şekilde kullanılması önemlidir. Pratisyen hekim veya endokrinolog tarafından tavsiye edilmedikçe, DHEA takviyelerinin hamile kadınlar, emziren kadınlar ve çocuklar için kullanılması önerilmez.

DHEA’nın bilinçsiz kullanımı vücuttaki seks hormonlarının seviyelerini büyük ölçüde artırabilir ve bu da adet döngüsünde değişikliklere, saç dökülmesine ve yüzde kıl çıkmasına, kadınlarda ve erkeklerde göğüs büyümesine neden olabilir.

Ek olarak, DHEA’nın aşırı kullanımı uykusuzluk, akne, karın ağrısı, artmış kolesterol ve kalp atış hızında değişikliklere neden olabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir