DHA’nın Faydaları Nelerdir?


Uzmanlara göre haftada iki kez balık yemek kalp sağlığınızı iyileştirebilir. Balık – özellikle somon, ton balığı ve uskumru gibi yağlı balıklar – vücudunuzun yaratamayacağı ve diyetinizden almanız gereken bir tür esansiyel yağ olan omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. İki tür omega-3 vardır: DHA ve EPA. DHA veya dokosaheksaenoik asit, kalp ve beyin sağlığını desteklemek, kas ağrısını azaltmak ve erken doğum riskini azaltmak da dahil olmak üzere sağlığınızda önemli bir yere sahiptir.

indir 37
DHA'nın Faydaları Nelerdir? 35

İpucu

DHA kardiyovasküler sağlığı iyileştirebilir, DEHB’ye yardımcı olabilir, erken doğumları önlemeye ve kas ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir.

Kardiyovasküler Sağlığı Geliştirir

Hem EPA (eikosapentaenoik asit) hem de DHA kalp hastalığı için risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olur. Yapılan bir araştırmaya göre, DHA, inflamasyon ve kan lipitleri de dahil olmak üzere kalp hastalığı için risk faktörlerini modüle etmede daha etkilidir. 10 hafta boyunca günde 3 gram DHA alan aşırı abdominal yağ ve hafif sistemik inflamasyonu olan erkek ve kadınlarda, EPA kullananlara kıyasla inflamasyon belirteçlerinde ve kan trigliseritlerinde önemli bir azalma olduğu görülmüştür.

DHA ayrıca erkeklerde kötü LDL kolesterolü yükseltmiş, ancak kadınlarda bunun aksine sağlıklı HDL kolesterol seviyelerini artırmıştır. Çalışma yazarları, DHA takviyesinin kalp hastalığı üzerinde EPA’dan daha fazla etkiye sahip olabileceği, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu sonucuna vardılar.

DEHB Belirtilerini Azaltır

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu geleneksel olarak uyarıcılar ile tedavi edilir, ancak bu ilaçların ciddi yan etkileri olabilir. Son zamanlarda, araştırmacılar bozukluğu omega-3 yağ asitleri ile pozitif ön sonuçlarla tedavi etme yeteneğini araştırıyorlar.

2015 yılında yayınlanan bir çalışmada, EPA ve DHA ile takviyenin DEHB olan ve olmayan erkeklerde dikkatsizlik belirtilerini azalttığı bulundu. 8 ila 14 yaşları arasında kırk erkeğe 16 hafta boyunca rastgele olarak 650 miligram DHA ve EPA veya plasebo verildi. Takviye alan grupta kan DHA düzeyleri artmış ve DEHB belirtileri azalmış, plasebo alan grupta değişiklik görülmemiştir.

2016 yılında yapılan bir çalışmada meta-analiz araştırmacıları, DHA takviyesinin DEHB olan yetişkinlere de yardımcı olabileceğini bildirmektedir. Seçilen çalışmaların bazılarında, DEHB erişkinlerinin DEHB’si olmayan erişkinlerden daha düşük serum DHA düzeyleri olduğu görülmüştür.

Erken Doğum Riskini Azaltır

ABD ve Avustralya’da gerçekleştirilen iki çalışmada, sırasıyla günde 600 ila 800 miligram DHA takviyesi alan annelerde erken doğum riskinde istatistiksel olarak anlamlı azalma bulundu.

Prostaglandins, Leukotrienes ve Esansiyel Yağ Asitlerindeki 2016 meta-analizinde, çalışma sonuçlarını inceleyen araştırmacılar, hamile kadınlarda DHA takviyesinin Avustralya’daki 300.000 ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 106.030 erken doğumu önleyebileceğini tahmin etmiştir.

Egzersiz Sonrası Kas Ağrısını Azaltır

Gecikmiş başlangıçlı kas ağrısı veya DOMS, öncelikle eksantrik egzersizden sonra ortaya çıkar. 2016 yılında yayınlanan bir araştırmanın araştırmacıları, DHA takviyesinin şiddetli egzersizden sonra iltihap belirteçlerini azaltabileceğini ve böylece DOMS’yi azaltabileceğini tahmin ediyor.

Yirmi yedi sağlıklı kadın dokuz gün boyunca 3.000 miligram DHA veya plasebo aldı. Yedinci günde, kadınlar maksimum çabayla dört set eksantrik pazı kıvırma egzersizi yaptılar. Egzersiz seansından kırk sekiz saat sonra, DHA ile takviye edilen kadınlar, kontrol grubuna göre yüzde 23 daha az kas ağrısı ve önemli ölçüde daha az kas sertliği bildirmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir