Devlet Tarafından İhtiyaç Sahiplerine Yapılan Maddi Yardımlar Nelerdir?


Devlet, sosyal devlet anlayışı gereği gerçek ihtiyaç sahiplerinin her zaman yanında olmuş ve onların her türlü ihtiyaçlarını karşılamıştır. Bugün de karşılamaya devam etmektedir. Türkiye’de ihtiyaç sahibi ailelerin belirlenmesinde ve ihtiyaçların giderilmesinde en büyük görevi üstlenen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olmuştur. Söz konusu bakanlık bünyesinde barındırdığı kurum ve kuruluşlar aracılığı ile sosyal yardım projelerini dar gelirli vatandaşlara fayda sağlayabilecek şekilde planlar ve uygulamaya koyar. Bu yardımlardan faydalanabilmek için öncelikle Devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine yapılan maddi yardımlar nelerdir? Bunu bilmek gerekiyor.

Sosyal Yardım Nedir?

Sosyal devlet olmanın bir gereği olarak ortaya çıkan sosyal yardımlar, ihtiyaç sahibi vatandaşlara ihtiyaç duyulan programlar temelinde yapılan maddi yardımlardır. Vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturulan bu yardım projeleri, vatandaşların belirlenen şartları yerine getirmesi halinde mutlaka verilir. Peki, Devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine yapılan maddi yardımlar nelerdir? Bu konuda bilgi sahibi olmak gerekir ki doğru şekilde yardımlara ulaşılsın.

sosyal yardim merkeziden ogrencilere okul yardimi
Devlet Tarafından İhtiyaç Sahiplerine Yapılan Maddi Yardımlar Nelerdir? 36

İhtiyaç Sahiplerine Yapılan Maddi Yardımlar Nelerdir?

Toplum içinde yaşayan ancak bazı ekonomik ve sosyal durumlarının yetersizliği nedeniyle korunmaya muhtaç kişilere, insani ve sosyal amaçlarla ve herhangi bir karşılık ve tazminat talep etmeksizin yapılan yardımlar, sosyal yardımları ifade eder. Devlet sosyal yardımlar konusunda maddi ve manevi olarak yardımlarını veremeye devam eder. Maddi yardımlar söz konusu olduğunda ise hem nakdi yani parasal yardımlar hem de ayni yani mal olarak verilen yardımlar gündeme gelir.

Nakdi yardımlar ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını kendileri karşılaması için para olarak ödenirken ayni yardımlar, kömür, odun, gıda maddesi gibi mal olarak verilen sosyal yardımlar içindedir. Peki, Devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine yapılan maddi yardımlar nelerdir, bunları maddelemek gerekirse;

 • Eğitim yardımı
 • Sağlık yardımı
 • Afet durumlarında yapılan yardımlar
 • Gelir getirici projelere destek yardımları
 • İstihdam faydalarını artıma yardımları
 • Doğum ve çocuk yardımı
 • Çoklu doğum yardımları
 • Öksüz ve yetimlere yapılan maddi yardılar
 • Eşi vefat eden kimselere yapılan yardımlar
 • Kışlık yakacak yardımları
 • Şehit ve gazi ailelerine yapılan yardımlar
 • Kıyafet yardımı
 • Gıda yardımı gibi yardımlar olarak sıralanabilir
maxresdefault 1
Devlet Tarafından İhtiyaç Sahiplerine Yapılan Maddi Yardımlar Nelerdir? 37

Devlet Tarafından Sosyal Yardım Kimlere Verilir?

Yardım yapılacak olan aileler ya da şahıslar ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından öncelikle kapsamlı bir araştırmadan sonra karar verilir. Sosyal yardım projesinden kimlerin yararlanıp yararlanmayacağı yapılacak olan araştırmalardan sonra belirlenir. Burada amaç gerçek ihtiyaç sahiplerinin belirlenmesi ve yapılan projenin amacına ulaşmasıdır. Genel olarak sosyal yardım projelerinden yararlananlar çoğunlukla burslu öğrenciler, çalışamayacak durumda olan kişiler, öksüz ve yetimler, eşi vefat edenler, engelliler, şehit ve gazi aileleri ve sosyal güvencesi olmayan, sabit geliri bulunmayan kişilerdir. Devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine yapılan maddi yardımlar nelerdir, denildiğinde söz konusu kişilere hem parasal yapılan yardımlar hem de erzak yardımları listeye dahil edilebilir.

Devletin Maddi Yardım Projeleri Nelerdir?

İhtiyaç sahibi ailelerin tespit edilmesinin ardından, söz konusu ailenin neye ihtiyacının bulunduğu da tespit edilir. Burada yine Devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine yapılan maddi yardımlar nelerdir sorusu akla geliyor. Devletin ilgili bakanlığı ve buna bağlı kurum ve kuruluşları aracılığı ile yürüttüğü projeler kapsamında; Gıda, erzak yardımı, sosyal konut projesi, kışlık odun kömür yardımları. Dul ve yetimlere yönelik yardım projeleri, kimsesiz çocuklara yapılan yardımlar, doğum ve çoklu doğum yardımları. Başarılı öğrenciler için eğitim desteği, eğitim malzeme ve kaynak desteği, öğle yemeği yardım projesi. Engelli bireyleri topluma kazandırma projeleri, ücretsiz yurt yardımı gibi daha pek çok yardım projesi yetkililer tarafından sürdürülüyor.

Sosyal Yardımlara Nasıl Başvuru Yapılır?

Devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine yapılan maddi yardımlar nelerdir, sorusunun cevabını bulduktan sonra bu yardımlara ihtiyaç sahiplerinin nasıl başvuru yapacakları da merak konusu oluyor. Gerçek ihtiyaç sahipleri almak istediği yardımlara nereden ve nasıl başvuru yapacaklar? Günümüzde ilçe kaymakamlıklarına bağlı olarak görev yapan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, söz konusu yardım projelerinin yürütülmesinden sorumlu tutuluyor. Dolayısı ile ihtiyaç sahibi aile ya da bireyler bulundukları ilçe kaymakamlık binalarında yer alan ilgili vakfa başvuru yapabilirler. Bu vakıf, birçok yardım projesi talebini kabul ediyor ve yardım eğer nakdi olarak yapılacaksa, yardım parası PTT aracılığıyla ilgili aileye ulaştırılıyor.

Burada öncelik söz konusu ailenin gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadığıdır. Yardım yapacak olan kurumlar bu konuda büyük hassasiyet güderek yardımların en doğru adreslere teslim edilmesi konusunda çaba harcıyorlar. Bir taraftan ihtiyaç sahibi aile dururken gerçekten ihtiyacı olmayan ailelere yardım gönderilmesine engel olmak için kurumlar hassas çalışıyor.

Sosyal Yardımlar Ne Zaman Yapılıyor?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ve bakanlığa bağlı kurum ve kuruluşlar aracılığı ile yapılacak olan yardımın niteliği ve ihtiyaç sahibinin sosyal durumları gereği yılın her ayında yapılmaktadır. Devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine yapılan maddi yardımlar nelerdir, sorusunu cevaplayan ve hangi yardımı alabileceğini belirleyen ihtiyaç sahibi aileler, sosyal ve ekonomik durumlarını ilçe kaymakamlıkları, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, muhtarlıklar gibi kurumlara ilettiklerinde, söz konusu yardımın muhatabı olmaya aday oluyorlar. Günümüzde e-Devlet aracılığı ile de yardım başvuruları yapılabiliyor. Siz yeter ki devletin herhangi bir kurumuna ekonomik ve sosyal durumunuzu bildirin size ulaşan ve gerekli yardımı yapacak olanlar mutlaka çıkacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir