Depresyon Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey


0

Depresyon, duygu durum bozukluğu olarak sınıflandırılır. Bir kişinin günlük aktivitelerine müdahale eden üzüntü, kayıp veya öfke duyguları olarak tanımlanabilir. Düzenli olarak kendinizi mutsuz ya da umutsuz hissediyorsanız depresyonla baş ediyor olabilirsiniz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Depresyon.jpg

Depresyon ciddi bir tıbbi durum olarak kabul edilir ve uygun tedavi olmadan daha da kötüleşebilir. Bununla birlikte, tedavi görmek isteyenler genellikle birkaç hafta içinde semptomlarda iyileşme görmektedir.

Depresyon Belirtileri

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Depresyon-Belirtileri.jpg

1. Ruh hali : Öfke, saldırganlık, sinirlilik, endişe, huzursuzluk

2. Duygusal: boş, üzgün, umutsuz hissetmek

3. Davranış : ilgi kaybı, artık favori etkinliklerde zevk bulamamak, kolayca yorgun hissetmek, intihar düşünceleri, aşırı içmek, yüksek riskli faaliyetlerde bulunmak

4. Cinsel : Cinsel istek azalma, cinsel performans eksikliği

5. Kavrama : Konsantre olamama, görevleri tamamlama zorluğu, konuşmalar sırasında gecikmeli cevaplar

6. Uyku: Uykusuzluk, huzursuz uyku, aşırı uyku hali, gece boyunca uyumamayı

7. Fiziksel: Yorgunluk, ağrılar, baş ağrısı, sindirim sorunları.

Depresyon Tedavisi

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Depresyon-Tedavisi.jpg

1. İlaçlar : Doktorunuz antidepresan ilaçlar önerebilir. Depresyon tedavisinde kullanılan her bir ilaç tedavisinin faydaları ve potansiyel riskleri vardır.

2. Psikoterapi : Bir terapistle konuşmak, olumsuz duygularla başa çıkma becerilerini öğrenmenize yardımcı olabilir. Ayrıca aile veya grup terapisi seanslarından da yararlanabilirsiniz.

3. Işık tedavisi : Beyaz ışık dozlarına maruz kalmak, ruh halinizi düzenlemeye ve depresyon semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Ayrıca Buna Bakın  Lahana Detoksu İle Kilo Verme

4. Egzersiz : Haftada yapacağınız üç ile beş gün 30 dakikalık fiziksel aktivite ile vücudunuzun ruh halinizi iyileştiren hormonlar olan endorfin üretimini artırabilirsiniz.

5. Kendine iyi bak : Kendine dikkat ederek depresyon belirtilerini de iyileştirebilirsin. Bu, bol miktarda uyku uyumak, sağlıklı bir diyet yemek, olumsuz insanlardan kaçınmak ve eğlenceli aktivitelere katılmak içerir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir