Depresif Bir Arkadaşa Nasıl Yardım Edilir?


0

Depresyon ile yaşayan bir arkadaşınız var mı? Yalnız değilsiniz. Kaçınılması gereken birkaç şeyin yanında yardımcı olmak için de bunları yapabilirsiniz…

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Depresif.jpg

1. Onu dinleyin

Arkadaşınız, onun için yanında olduğunuzu bilmeli. Endişelerinizi paylaşarak ve bir soru sorarak konuşmaya başlayabilirsiniz. Örneğin, “Son zamanlarda zor zamanlar geçiriyor gibisiniz. Aklına takılan şey nedir?”

Arkadaşınızın ne hissettiği hakkında konuşmak isteyebileceğini, ancak tavsiye istemeyebileceğini unutmayın.

2. Destek bulmasına yardımcı olun

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 5cf8582683461_Depresyon-destek.jpg

Arkadaşınız depresyonda olduğunun farkında olmayabilir. Terapinin yardımcı olabileceğini bilse bile, bir terapist aramak ve randevu almak zor olabilir. Bu konuda arkadaşınıza yardımcı olabilirsiniz.

3. Depresyon hakkında bilgi edinin

Yaşamınızdaki her bir kişiyi, yaşadığınız bir zihinsel veya fiziksel sağlık sorunu hakkında eğitmek zorunda kaldığınızı düşünün, tekrar tekrar açıklayın. Çok yorucu geliyor değil mi?

Arkadaşınızla spesifik semptomları veya nasıl hissettiği hakkında konuşabilirsiniz, ancak bunlardan genel olarak depresyon hakkında bilgi vermelerini istemekten kaçının.

4. Sabırlı olun

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı depresyon-tedavi.jpg

Depresyon genellikle tedavi ile düzelir, ancak bazen deneme yanılma içeren yavaş bir süreç olabilir. Semptomlarına yardımcı olacak birini bulamadan birkaç farklı ilaç denemek zorunda kalabilirler.

Başarılı tedavi bile her zaman depresyonun tamamen ortadan kalktığı anlamına gelmez. Arkadaşınız zaman zaman belirti göstermeye devam edebilir. Bu yüzden ona karşı sabırlı olmalısınız.

5. İrtibatta kalın

Düzenli olarak onlarla çok fazla zaman geçiremeseniz bile, düzenli olarak bir telefon görüşmesi veya ziyaret ile kontrol edin. “Seni düşünüyorum ve seni önemsiyorum” düşüncesini ona belli edin.

Bu gibi bazı yollarla arkadaşınıza destek olarak onun bu rahatsızlığını daha kolay atlatmasına yardımcı olabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz