Deniz Yosunu Diyeti Nedir? Yosun Diyetinin Yararları ve Zararları Nelerdir?


Deniz yosunu okyanus ormanlarında yetişen bir sebzedir ve Asya ülkelerinin mutfaklarında yaygın olarak tüketilmektedir. Özellikle suşi yuvarlamak için kullanılan kurutulmuş formu da mevcuttur. Buna aynı zamanda suşi yaprağı da denir.

Deniz yosununu bulmak zordur, yani her yerde satılan bir bitki değildir. Suşi malzemeleri satan bir dükkandan alabilir ya da internetten sipariş verebilirsiniz. Deniz yosunu kalori açısından düşüktür ve aynı şekilde az miktarda yağ içerir. Bunun yanında besleyici bir bitkidir.

Deniz Yosunu Diyeti Nedir
Deniz Yosunu Diyeti Nedir? Yosun Diyetinin Yararları ve Zararları Nelerdir? 36

Deniz Yosunu  ile Beslenme

Deniz yosununun 2  yemek kaşığı miktarında 4 kalori bulunur. Günlük kalori ihtiyacı dikkate alındığında bu değer çok düşük bir değerdir. Deniz yosununda ayrıca bir porsiyonda 0,1 gram yağ bulunur. Bir porsiyon deniz yosunundaki karbonhidrat miktarı ise sadece 1 gramdır. Bu değer günlük karbonhidrat ihtiyacının %1’inden bile azdır. Protein içeriği ise 0.2 gramdır. Uzmanlar günde 46 ila 56 gram protein tüketilmesini öneriyor.

Eğer beslenme programınıza deniz yosunu diyetini dahil edecekseniz, yeterli beslenebilmek için diyetinize protein ve karbonhidrat kaynaklarını da ekleyin.

Deniz Yosunundaki Vitaminler ve Mineraller

2 çorba kaşığı deniz yosunu bir takım vitamin ve mineraller sağlasa bile, besinsel açısında yoğun bir bitki değildir. Bi porsiyon deniz yosunu, kemikler için önemli olan magnezyum ihtiyacının sadece %3’üne sahiptir. Her gün ihtiyaç duyulan kalsiyum ve demirin %2’sini sağlar.

Deniz Yosunu ile Beslenme
Deniz Yosunu Diyeti Nedir? Yosun Diyetinin Yararları ve Zararları Nelerdir? 37

Deniz Yosunu Yararları

Deniz yosunu antioksidan açısından yüksektir. Beslenmenize deniz yosunu dahil etmek, cildin genç görünmesini sağlamanın yanı sıra artrit, kanser ve saç dökülmesi dahil olmak üzere bir çok tıbbi durumu önleyecek olan hücrelere, dokulara ve organlara zarar verebilir. Bu yüzden deniz yosunu kullanmaya başlamadan önce bir doktor ya da uzman bir diyetisyenden bilgi alın.

Deniz Yosunu  Zararları

Deniz yosunu iyot açısından yüksek olduğu için bazı ilaçlar ile kullanılması sakıncalı olabilir. Tiroid sorununuz varsa ya da kan pıhtılaşma problemininiz bulunuyorsa deniz yosunu tüketmeniz zararlı olabilir. Bu yüzden doktora danışmalısınız.

Deniz yosununda bulunan iyot, tiroid problemleri için ilaç kullanırken tiroid fonksiyonlarını bozabilir. Kan pıhtılaşma sorunu için antikoagülan ilaçlar kullanırken deniz yosunu tüketmek de pıhtılaşmayı yavaşlatabilir ve morarma riskini de yükseltebilir.

Ayrıca uzun süre deniz yosunu tüketmek fazla iyot sonucu guatr ya da tiroid kanseri oluşma riskini de arttırır. Uzmanlar hamilelerin ve emziren kadınların deniz yosunu tüketmekten kaçınmasını öneriyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir