Demir İçeren Bitki Çayları Nelerdir?


Bitkisel çaylar genellikle kaynamış su, kurutulmuş meyveler, otlar veya çiçekler içerir. Bazı bitkisel çay bileşenleri, bir tür bitki bazlı diyet demiri olan nonheme demirinin iyi kaynaklarını sağlar. Yeterli günlük demir alımı, yorgunluk, halsizlik ve bağışıklık fonksiyonunun azalmasına neden olan bir durum olan demir eksikliği anemisini önlemeye yardımcı olabilir.

Demir İçeren Zengin Bitki Çayları

Bazı bitki çayları yüksek miktarda demir ve diğer besin maddeleri içerir. Demir içeren bitki çayları Amerikan Gebelik Derneği’ne göre, kırmızı ahududu yaprağı, Karahindiba, ısırgan otu ve sarı rıhtım, yüksek miktarda demir içerir. Karahindiba ayrıca iyi bir A vitamini ve kalsiyum kaynağı sağlar ve ısırgan otu iyi bir kalsiyum, potasyum ve A, C ve K vitaminleri kaynağı sağlar.

bitki caylari
Demir İçeren Bitki Çayları Nelerdir? 36

Demir Emiliminin Engellenmesi

Çaylarda bulunan tanenler de dahil olmak üzere çeşitli gıda bileşenleri, vücudun nonheme demir emilimini engelleyebilir. Vücut, heme demirinden daha az etkili bir şekilde emer, vücudun tipik olarak emdiği heme demirinin yüzde 15 ila 35’ine kıyasla sadece yüzde 2 ila 20’sini emer. Siyah çaylar ve yeşil çaylar tanen içerir, ancak bitkisel çaylar içermez. Bitkisel çaylar, demir emilimini azaltabilecek tanen içeren çaylara iyi bir alternatif sağlar. Bununla birlikte, kalsiyum ayrıca demir emilimini de engeller, bu nedenle nonheme demir kaynakları ile birlikte içerken bitki Çayına süt eklemekten kaçının.

Demir Alınımını Artıranlar

Et proteinleri ve C vitamini açısından zengin gıdalar vücudunuzun nonheme demiri emme yeteneğini artırabilir. Vücudunuzun bitkisel çayın heme olmayan demir emilimini en üst düzeye çıkarmak için, çayınıza limon suyu ekleyin, portakal veya greyfurt gibi başka bir narenciye meyvesinin yanında bulundurun.

demir emilimini arttiranlar
Demir İçeren Bitki Çayları Nelerdir? 37

Hamilelik Ve Bitkisel Çaylar

Hamile kadınlarda günlük demir çok daha yüksek miktarda gerekir. Ulusal Sağlık Enstitüleri, hamile kadınların günde 27 mg demir almasını önerir. Demir içeren bitki çayları hamilelik sırasında demir eksikliğini önlemeye yardımcı olabilir. Amerikan Gebelik Derneği’ne göre, hamile kadınlar ticari bitki çaylarının çoğunu makul miktarlarda güvenle içebilirler, ancak ticari olarak yapılmayan çaylar veya aşırı otlarla yapılan çaylar güvenli olmayabilir. Bitkisel çayları hamilelik diyetinize eklemeden önce doktorunuzla veya ebenizle tartışın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir