Demir Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?


Demir, vücudun hücresel faaliyetleri için önemli bir role sahiptir. Vücutta bulunan demirin üçte ikilik gibi büyük bir kısmını kımızı kan hücrelerinde bulunan ve ana protein olan hemoglobin kullanır. Hemoglobinin görevi oksijeni akciğerlerden alarak vücuttaki dokulara taşımaktır. Yetersiz demir alımı, anemi adı verilen ve vücudun yeterli oksijenlenememesine sebep olan bir duruma neden olur. Baş ağrısı demir eksikliği anemisinin bir belirtisidir. Anemiden kaynaklanan baş ağrılarının tedavisinde demir takviyeleri yardım edebilir. Ancak vücutta demirin fazla bulunması da aynı şekilde baş ağrısına neden olabilir.

Demir Eksikliği Anemisinin Nedenleri

Anemi, kırmızı kan hücrelerindeki demirin yetersiz olmasından kaynaklanan bir durumdur. Kansızlığı olan kişilerde aynı zamanda kırmızı kan hücrelerinin sayısı da az olabilir. Demir eksikliği anemisi, demir bakımından zayıf beslenme ya da tedavi edilmemiş bir kan kaybı nedeni ile zamanla giderek kötüleşen ve sık görülen bir anemi türüdür.

Et veya hayvansal ürün tüketmeyenlerde demir eksikliği hastalığı görülme olasılığı daha fazladır. Çünkü et ve hayvansal gıdalar demir açısından zengindir. Hamile olan ya da emziren kadınlar demir eksikliğine yatkındır ve bu yüzden ekstra demir almaları gerekir. Düzenli olarak ağır adet süreleri olan kadınları da ayrıca ekstra demir almaya ihtiyacı vardır. Bazı tıbbi durumlar, kolorektal kanser ve ülserler gibi kronik kanamalara neden olurken, Crohn hastalığı ve mide bypass ameliyatı gibi diğer tıbbi durumda demirin emilimini engeller.

Demir Eksikligi Hangi Hastaliklara Yol Acar

Anemi Baş Ağrısı ve Diğer Belirtiler

Kanda demirin azalması durumunda, vücudun ihtiyaç duyduğu oksijen yeterli olarak dokulara taşınamaz. Kırmızı kan hücreleri tarafından taşınan oksijen miktarındaki bir azalama, hipoksi olarak adlandırılan dokunun oksijenden yoksun kalması durumuna neden olur.

Anemi belirtilerinin çoğu, vücuttaki dokularda hipoksi durumu meydana geldiğinde meydana gelir. Baş ağrıları sık görülen bir anemi belirtisidir, çünkü demir eksikliği beyne yeterli oksijenin taşınmasına izin vermez. Hipoksi ile ilgili diğer belirtiler arasında yorgunluk, baş dönmesi, hızlı kalp atışı, nefes darlığı, kas zayıflığı, soluk cilt, kırılgan tırnaklar ve saç dökülmesi vardır.

Demir Takviyelerinin Yan Etkileri

Demir sülfat, demir takviyelerinde bulunan yaygın bir formülasyondur. Demir takviyelerinin bazı yan etkilere neden olduğu bilinmektedir. Demir sülfat yan etkileri kabızlık, bulantı ve ağızda kötü veya metalik bir tat gibi durumlardır. Normal şartlar altında baş ağrıları, demir sülfat takviyesinin yan etkisi değildir. Demir eksikliği baş ağrısına neden olabileceğinden dolayı, demir takviyesi kullanmak kansızlığı olan kişilerde baş ağrılarını azaltabilir.

Demir Eksikligi Nedir
Demir Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar? 36

Damardan Demir Takviyesi

Doktorlar, ağızdan demir takviyesi alamayan hastalar ve bazı özel durumlarda demir takviyesi için damardan alma yöntemini uygulayabilir. Demir takviyesini damardan alma yönteminin birincil yan etkisi baş ağısıdır. Ağrı, takviye tedavisinden hemen sonra ya da bir iki gün sonra ortaya çıkabilir. Damardan demir takviyesinin diğer yan etkileri, kızarma, baş dönmesi, ateş, ağrı ve kas ve eklem ağrılarıdır.

Fazla Demir Alımında Ne olur?

Vücut fazla demiri ortadan kaldırmaz, çünkü artık kullanımda olmayan kırmızı kan hücrelerinden demiri geri dönüştürür. Hormonlar, demirin vücutta nasıl kullanıldığını düzenler ve yeterli demir deposu varsa aktivitesini engelleyebilir. Bununla birlikte, genetik bozukluklar ve aşırı demir takviyesi, vücutta çok fazla demir birikmesine neden olabilir. Aşırı demir yüklenmesi gerekenden daha yüksek miktarda demir takviyesi kullanmaktan ya da vücuda gerekmediği halde çok fazla demir takviyesi kullanmaktan kaynaklanabilir.

Baş ağrısı vücutta aşırı demir bulunmasının bir belirtisidir. Baş ağrısına ek olarak, vücutta demirin fazla bulunması, sinir sisteminin diğer yönlerini etkiler ve aşırı dozda aşırı şiddetli vakalarda ateş, titreme, baş dönmesi ve kasılmalara neden olabilir. Çok fazla demir takviyesi alan kişiler, sindirim sistemi yan etkilerinin yanı sıra, kan basıncında düşüş ve zayıf, hızlı nabız gibi kardiyovasküler sorunlar da yaşayabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir