Defne Yaprağı Çayının Faydaları ve Nasıl Kullanılır?


Defne yaprağı, gastronomide kendine özel tadı ve aromasıyla bilinen tıbbi bir bitkidir, ancak özellikleri açısından faydaları; sindirim sorunları, enfeksiyonlar, stres ve anksiyeteyi tedavi etme özelliğine sahiptir.

Bilimsel adı Laurus nobilis’tir ve hemen hemen tüm pazarlardan ve aktarlardan satın alınabilir.

Defne Yagragi
Defne Yaprağı Çayının Faydaları ve Nasıl Kullanılır? 36

Defne Çayı Nasıl Yapılır

Zayıf sindirim, endişe ve stres için tüketilen bu çay, defne yapraklarının tüm faydalarından yararlanmak için mucize bir yöntemdir.

Malzemeler

  • 3 defne yaprağı;
  • 1 bardak kaynar su.

Hazırlanışı;

Çayı hazırlamak için defne yapraklarını kaynar suya koyun ve yaklaşık 10 dakika bekletin. Ardından çayı günde 3-4 defa iç. İsteğinize göre içmeden önce tatlandırabilirsiniz.

Defne Çayının Vücuda Olumlu Etkileri Nelerdir?

Defne yaprakları ve çayı, potasyum, magnezyum ve B6, B9 ve C vitaminleri bakımından zengindir. İdrar söktürücü, antifungal, anti-romatizmal, antienflamatuvar, sindirim, uyarıcı, antioksidan ve balgam söktürücü gibi bir etkiye sahiptir ve bazı rahatsızlıkların tedavisine yardımı vardır;

  • Karaciğerde iltihaplanma
  • Adet krampları
  • Deri enfeksiyonları
  • Baş ağrısı
  • Gazlar
  • Romatizma
  • Stres ve kaygı.

Ek olarak, defne yaprakları diyabetin tedavisine yardımcı olur ve kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur. Defne aynı zamanda dermatit gibi cilt problemlerini tedavi etmek için de kullanılabilir ve bu durumlarda vücut yüzeylerine kullanım önerilir, ancak alerjik reaksiyonlara neden olabileceğinden doktor tarafından önerilmelidir.

Defne Bitkisi
Defne Yaprağı Çayının Faydaları ve Nasıl Kullanılır? 37

Yan Etkiler ve Kullanılmaması gereken durumlar

Kürtaj riskini getireceğinden dolayı emziren veya hamile olan kadınlara defne yaprağı tüketimi önerilmez. Aşırı miktarda defne kullanımı bitkinin sakinleştirici bir etkiye sahip olmasından dolayı, sinir sistemini yavaşlatabildiğinden mide-bağırsak değişikliklerine, karın sancılarına ve baş ağrısına neden olabileceği için uyuşukluğa sebep olur.

Şeker seviyelerini kontrol etmesinden dolayı aşırı defne tüketimi kan şekeri seviyelerini büyük ölçüde düşürerek hipoglisemiye (düşük kan şekeri) neden olabilir. Bu nedenle defne yaprağı tüketiminin diyetisyen, doktor veya bitki uzmanının yönlendirmesine göre yapılması ve yan etkilere neden olmaması için uygun miktarın belirlenmesi gerekmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir