Daha İyimser Biri Olmak İçin Yapılması Gereken 8 Yöntem


Hayat mücadelesi sırasında karşılaşılan bazı durumlarda iyimser olmaya çalışmak imkansızmış gibi hissedebilirsiniz. Ancak yapılan araştırmalar bu durumun böyle olmadığını gösteriyor. Hatta araştırmalar bu gibi durumlarda iyimser olmanın mümkün olduğunun yanı sıra, iyimserliğin zihinsel ve fiziksel sağlınızı da olumlu yönde etkileyeceğini düşünmektedir.

Bazı Üniversiteler’in araştırmacıları tarafından 2007 yılında yapılan bir araştırmaya göre iyimser kişiler sorunlara çözüm bulmakta daha hızlı ve daha yaratıcı olmanın yanında daha mutludurlar. Ayrıca iyimserliğin, kötümserliğe kıyaslandığı zaman zihinsel uyanıklığı arttırdığı da gözlenmiştir.

Tüm bunların yanı sıra iyimserlerin vücudunda daha az stres hormonu üretilirken, ruh halini güçlendiren ve mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin ise daha fazla üretilmektedir. Stresin az olması ve mutluluk hormonunun fazla olması da iyimser kişilerin nasıl hayata daha olumlu baktığını açıklamış olur.

İyimser olmak için bir çaba harcıyorsanız bu durumda yalnız değilsiniz. Bütün insanlar, özellikle sağlık ile alakalı sorunlar ya da işsiz kalmak gibi zorluklar karşısında sıklıkla negatif bir ruh haline bürünür. Bazı insanlar ise sürekli iyimser gibi görünebilir, hatta doğuştan iyimser olduklarını bile düşünebilirsiniz. İyi haber şu ki, daha iyimser bir kişi olmak için beyninizi eğitebilirsiniz.

Diğer alışkanlıklarda da olduğu gibi, beyin de tekrar ederek öğrenme gerçekleştirir. Sık sık olumlu yönde düşünmeye çalıştığınız zaman, beyninizde yeni sinir yolları ve etkileşimler oluşur ve bu sayede alışkanlık edinip sürdürmeye hazırlanırsınız.

İyimser olmanıza yani olumlu düşünce geliştirmenize yardımcı olacak bazı yollar vardır. Şimdi bu yolların bazılarından bahsedelim.

iyimser olmak
Daha İyimser Biri Olmak İçin Yapılması Gereken 8 Yöntem 36

1-Bugünde Yaşayın

Bugünde yaşamak sadece bir fiziksel eylem değil daha fazlasıdır. Aynı zamanda hem zihinsel hem de duygusal olarak anı yaşama yeteneğiniz ile alakalıdır. Psikolog ve yazar olan, aynı zaman meme kanserini yenen Paulette Sherman, bugünü yaşayabilmek için düşüncelerinizin geçmiş zamanda mı, şu anda mı yoksa gelecek zamanda mı olduğunu ayırt etmeniz gerektiğini ve düşüncelerinizi o ana geri göndermeniz gerektiğini söyler.

Olumsuz düşüncelerin çoğunun elinizde olmayan geçmiş zamana ya da gelecek zaman ait olduğu söyleyen psikolog, güç noktasının şu anda olduğunu söylüyor. Bu yüzden hislerinizi uyumlu ve yapıcı bir şekilde ele almanız gerektiğini ifade ediyor.

2-Sessiz Bir Öz Bakım Yapın

Bugünde yaşamanın bir kısmı da her gün sessiz bir öz bakım yapmayı içerir. Sakinlik insanı gevşetir ve huzur verir. Bunu yapmak için nefes alma, kalp atış hızı ve kan basıncı yani nabız gibi bilinç dışı gerçekleşen işlevleri düzenleyen otonom sinir sistemini rahatlatmak için yollar bulmanız gerekir.

Bunu yapmak sağlıklı yaşamayı ve kendiniz ile barışık olmanızı teşvik eder. Otonom sinir sistemini rahatlatmak için yapabileceğiniz bazı yöntemler meditasyon yapmak, yoga yapmak, derin nefes egzersizleri yapmak ve banyo yapmak olarak sıralanabilir. Hangisinin size iyi geldiğini deneyerek tespit etmeli ve her gün kendinize bu öz bakımı yapmalısınız.

3-Ruhsal Gücünüzü Keşfedin

Detroit Tıp Merkezinde çalışan bir psikolog, ruhsal gücünüzü keşfetmek ve ona bağlanmak için yollar bulmanın, beynin daha iyimser olması için eğitilmesine yardım edebileceğini söylüyor. Ayrıca ilahi bir güce erişmenin inanç, umut ve koşulsuz bir sevgiye sahip olmanıza yardımcı olacağını söylüyor.

Bunu yapmak sizin inancınız ile uyum sağlamıyorsa, herhangi bir dini inanç veya manevi bir ideoloji yerine, kendinizden daha büyük bir güce odaklanmayı deneyebilirsiniz.

Sizinle konuşan şeylere dua edin, rehberlik eden mesajları dinleyin ve endişe duygusunu sevgi sözcükleri ile değiştirmeyi deneyin. Bunları yapmak belirli bir dini öğretiyi takip etmekten ziyade, kendi endişelerinizin ve kafanızın dışına çıkmak ile alakalı bir durumdur.

4-Şükür Edin

Şükür etmek size iyi gelir. Şükür ederseniz  bu olumlu düşünceler bağışıklık fonksiyonlarınızı iyileştirmeye, kaygı ve depresyon riskinizi azaltmaya ve genel motivasyonunuz ile mutluluk hissinizi arttırmaya yardım eder.

Minnettar olduğunuz yani şükredebileceğiniz şeyleri yazarak işe başlayabilirsiniz. Başlangıç olarak her gün minnet duyduğunuz üç şeyi yazabilirsiniz. Hayatın koşulları ne kadar zor olursa olsun, sizi çevreleyen bir takım iyi şeyler bulmak her zaman mümkündür. Üstelik bu iyi şeylerin büyük olmasına gerek yok, küçük iyi şeyler de olabilir.  Bunu yapmak için çaba gösterirseniz, minnet duymanız gereken yani şükretmeniz gereken iyi şeyleri görebilirsiniz.

Bu uygulamayı yaparak minnet duyduğunuz şeyleri önce fark eder sonra da kabul edebilirsiniz. Ayrıca yanınızda taşıyacağınız bir not defterine bu iyi şeyler hakkında yazı yazmak bir alışkanlık halini alabilir. Minnet duymaya, şükür etmeye ne kadar fazla odaklanırsanız, beyniniz de o kadar iyimser olanız için çaba harcar ve iyimser birisi olursunuz.

Daha iyimser birisi olmak
Daha İyimser Biri Olmak İçin Yapılması Gereken 8 Yöntem 37

5- İyilik Yapın

İyilik yapmak, mutluluk hormonu adı verilen dopaminin üretilmesini arttırır. Birisine gülümsemek ya da bir iltifat etmek gibi basit bir eylem bile iki kişinin daha mutlu ve huzurlu hissetmesini sağlayabilir. Bir kişiye sizin için yaptıkları için teşekkür mesajı göndermek, birisine kahve ısmarlamak ya da sizin için önemli olan bir yere bağış yapmak gibi bir takım iyilikler yapabilirsiniz. Her gün bu ve benzer başkalarına için iyilikler yaparak kendinize bir alışkanlık edinin.

Bunların bir ya da birkaçını bir arada yaparak daha fazla fayda sağlayabilirsiniz. Bir köpeği besleyebilir, poşet taşıyan yaşlı bir kadına yardım edebilirsiniz. Yolları temizleyen bir temizlik işçisine kolay gelsin demek bile hem sizi hem de karşı tarafı mutlu eder. Bunları yaparak ne kadar iyi hissedeceğinizi keşfedin ve sürekli olarak uygulayın.

6- Yüksek Sesle Gülün

Kahkaha harika bir ilaçtır. Gülmek mutluluk hormonu üretilmesini tetikler ve beynin stres merkezi olan amigdalanın sakinleşmesini sağlar. En sevdiğiniz komedi filmlerini izleyin ya da bir stand-up gösterisini izleyin. Gülmenizi sağlayacak şeyler bulmaya ve izlemeye odaklanın.

Gülmek için bir neden ya da yol bulmakta zorluk çekiyorsanız, başka birisinden yardım almak uygun olacaktır. Neşeli bir dost, aile, ya da iş arkadaşına sahip olmak, zor zamanlarınızda ruh halinizi arttırmaya yardımcı olabilir. Zor bir zaman geçiriyorsanız yanında mutlu olduğunuz ve güldüğünüz insanlar ile bir araya gelin ve onlar ile vakit geçirin.

7- Olumsuz  Düşüncelere Meydan Okuyun

Geleceğe dair endişeli ve korkutucu düşünceler ile boğulmuşsanız, onlara meydan okumak iyi bir yöntem olabilir. Örneğin “kanser hastalığım var, çok yaşamam” diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu durumda “kanser hastası olan birçok insan uzun ve harika hayatlar yaşıyor” şeklinde düşünerek olumsuz düşüncenize meydana okuyabilirsiniz.

Bu örneğe bakarak içinde bulunduğunuz endişeyi olumlu bir düşünce ile değiştirmeyi deneyin. Kelimelerde yapacağınız küçük değişiklikler, içinde bulunduğunuz olumsuz durumda hakkında nasıl hissettiğinizi ve duruma olan bakış açınızı değiştirebilir.

8-  Egzersiz Yapmaya Vakit Ayırın

Egzersiz yapmak endorfin, serotonin  ve diğer mutluluk ile bağlantılı kimyasalların düzeylerini yükseltir ve bu şekilde daha iyi hissetmenizi sağlar. Ayrıca olumsuz olan duyguları bastırır ve stres hormonu olan kortizol seviyelerini de düşürür. Yapmaktan keyif aldığınız bir egzersiz şekli bulmanız bu yüzden yararlı olacaktır. Size keyif veren bir fiziksel aktivite yapmak, düşüncelerinizin arınmasını ve sonrasında daha olumlu hissetmenizi sağlar.

Spor salonuna girmek için vaktiniz ya da imkanınız yoksa, internette bulabileceğiniz bir çok egzersiz videoları vardır ve bunlardan yararlanabilirsiniz. Masa başında otururken yapabileceğiniz bazı fiziksel aktivite türleri bile bulabilirsiniz. Burada temel amaç ter atmak ve düzenli olarak bunu gerçekleştirmektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir