Dağa Tırmanmada Profesyonel Yöntemler


Dağlık alanda yürüyüş yapmayı seven tüm kişiler dağın tepesine yani zirveye ulaşmak isterler. Yüksek irtifa yürüyüşü için zirveye nasıl ulaşılır diye merak edenlerle bazı bilgileri paylaşacağız. Burada unutulmaması gereken ve dikkat çeken detay konu ise yüksek irtifa yürüyüşünün, doğru ve net bir eğitimi olması gerektiği konusudur. En yüksek tepelere ve zirvelere ulaşmak, muhteşem manzaralar ve pitoresk manzaralar dahil olmak üzere  bir çok ödüllere sahiptir. Fakat seçeneklerden yararlanmak istiyorsanız, zirveye tırmanma aşamasında güvenliğinizi ve sağlığınızı korumanız kesinlikle mecburi bir şarttır. 

Klimanjaro’da Zirve Yürüyüşü

İster Kilimanjaro’da yürüyüşe çıkıyor olun, ister Rocky Dağları’nı zorluyor olun, vücudunuzun yüksekliğe alışmasını önemli ölçüde sağlamalısınız ve bunun için birkaç yüksek irtifa yürüyüş ipucuna ihtiyacınız her zaman olacak. İrtifa yürüyüşü üzerine eğitim alırken ilk iş emri, kesinlikle formunuzu yakalamanız gerektiğidir.

1 18
Dağa Tırmanmada Profesyonel Yöntemler 36

 Kilimanjaro Trek Guide tarafından yayınlanan bir makale içeriğinde, kardiyo-vasküler sisteminde aerobik eğitim hareketlerinin güçlendirilmesi gerektiğini öneriyor. Makale bununla birlikte uzun mesafe içeren koşu, derin yüzme ve bisiklet gibi hafif ila orta yoğunluklu egzersiz yapılması gerektiğini tavsiye etmektedir. Eğitiminize tırmanıştan ve yürüyüşten yaklaşık olarak iki ila üç ay önce başlamanız gerekir. Ayrıca haftada üç kez olmak üzere her seferinde 40 dakika ila bir saat arasında düzenli bir sistemle egzersiz yapabilirsiniz.

Dağlarda Yürüyüş ve Zirveye Tırmanış

Bir dağa kolay bir şekilde erişiminiz var ise vücudunuzu daha yüksek alanlara alıştırmalısınız. Küçük küçük adımlarla başlayın ve daha yüksek rakımlara açılın.  Bu önemli detay size vücudunuzun yüksek rakımlara nasıl bir tepki vereceği konusunda çok farklı bir fikir verecektir. Ancak bu konuyla beraber vücudunuzu nemlendirin ve dinlenerek rahatlayın. 

1 19
Dağa Tırmanmada Profesyonel Yöntemler 37

Yüksek irtifa zirve yürüyüş eğitimi, yeterli miktarda su tüketmek ve gerekli miktarda dinlenmek söz konusu olduğunda en üst seviyede disiplin gerektiren bir konudur. Sıvı tüketimi olmadan, yorulma ve irtifa hastalığına daha duyarlı olma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Gün içerisinde minumum yaklaşık 3 ila 4 litre su tüketin ve bunu akılda tutarak her gün tekrarlayın. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir