D Vitaminiyle İlgili Bilmeniz Gerekenler


0

D vitamini, güneş ışığı vitamini olarak da adlandırılır, çünkü güneşin ultraviyole ışınları cilt içindeki üretimi tetikler. Güneşe maruz kalmanız ve diyetinizdeki D vitamini alımı sınırlı ise, D vitamini takviyesinden faydalanabilirsiniz. Tıp Enstitüsüne göre günlük 4.000 IU D vitamini alımı yetişkinler için tolere edilebilir üst alım seviyesidir. Çok fazla D vitamini almak ise yan etkilere neden olabilir ve yüksek dozlar sadece tıbbi gözetim altında alınmalıdır.

D vitamini Gereksinimi

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı D-vitamini-Gereksinimi.jpg

D vitamini, kalsiyumun verimli bir şekilde emilimi için gereklidir ve kemik sağlığı için kalsiyum ve D vitamini birlikte çalışır. İlaçlar Enstitüsü D vitamini için önerilen günlük değerin, 70 yaşın üzerindeki yetişkinler için 600 IU ve 800 IU’dur. Ancak Harvard Halk Sağlığı Okulu Profesörü Dr. Edward Giovannucci, birçok uzmanın, insanların günde ortalama 1.000 ila 2.000 IU D vitamini alması gerektiğini önerdiğini belirtti. Bu, güneş ışığına, yiyeceğe ve takviyelere bağlı bir miktardır.

Gerekli D Vitamini Miktarı

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı yeterli-d-vitamini.jpg

Kanınızdaki D vitamini seviyeniz güneşe maruz kalmanızdan etkilenir. Yaklaşık 50 nmol / L D vitamini düzeyi, çoğu insanda kemik ve genel sağlık için yeterli kabul edilen günlük 600 IU’luk RDA’ya karşılık gelir. “Amerikan Klinik Beslenme Dergisi” nin Şubat 2001 sayısında yayınlanan bir araştırma, 5 aylık bir süre boyunca orta yaşlı erkek ve kadınlarda günde 1.000 ve 4.000 IU’nun etkinliğini ve güvenliğini değerlendirdi. Serum D vitamini düzeyleri, düşük ve yüksek alım gruplarında serum kalsiyum seviyelerini değiştirmeden sırasıyla 69 ve 96 nmol / L’de plato attı. Bu veriler, İlaç Enstitüsü’nün D vitamini alım tavsiyelerinin yeterliliğini ve güvenliğini desteklemektedir.

D Vitamini Yan etkiler

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı d-vitamini-yan-etkiler.gif

Tıp Enstitüsünün 2011 raporuna göre, günlük 10.000 IU’dan daha düşük D vitamini alımları, yüksek kan ve idrar kalsiyum seviyeleri ve doku kalsifikasyonu gibi toksisite göstergeleri ile bağlantılı değildir. “Amerikan Klinik Beslenme Dergisi” nin Ocak 2003 sayısında yayınlanan bir araştırma raporu, Nebraska, Omaha’da yaşayan erkekler arasında kış aylarında 20 hafta boyunca günde 5.000 ila 5.500 IU D vitamini alımının serum vitamin ürettiğini belirtti. D, 150 nmol / L’nin hemen altında. Bu D vitamini seviyesi normalde normal olandan daha yüksek olsa da, çalışmadaki erkekler arasında kan kalsiyum konsantrasyonu normal kaldı. Bu araştırma bulguları, günlük yaklaşık 5.000 IU’luk D vitamini alım seviyelerinin kısa vadede zararlı olamayacağı fikrini desteklemektedir.

Uzun süre boyunca D vitamini için önerilen üst alım seviyesini aşarsanız, zarar riski artar. 125-150 nmol / L’nin üzerindeki uzun süreli D vitamini düzeyleri meme, pankreas ve prostat kanseri riskini içeren potansiyel olumsuz etkilerle bağlantılıdır; kalp-damar hastalığı; yaşlılarda düşmeler ve kemik kırıkları; ve herhangi bir sebeple ölüm gibi. Vücudunuzdaki yağ dokusu miktarı, D vitamini gereksiniminizi ve çok fazla D vitamini yan etkileri için potansiyel etkileyebilir Vücut yağı, yağda çözünen bir vitamin olan D vitamini için bir rezervuar olarak hizmet edebilir. “PLoS Medicine” Şubat 2013 sayısında yayınlanan bir rapora göre, vücut yağ indeksi Kuzey Amerika ve Avrupa’daki Kafkas popülasyonlarında düşük kan D vitamini konsantrasyonlarıyla ilişkilidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz