D Vitamini Eksikliği ve Fazlalığı (Bilmeniz Gerekenler)


D vitamini, kemiklerin büyümesi ve gelişmesinin yanı sıra iltihabı azaltmada önemli bir rol oynayarak hayatımızda önemli bir yere sahiptir. D vitamini yağda çözünen bir vitamindir. Vücudunuz güneş ışığına maruz kaldığı zaman doğal olarak D vitamini üretir. Günlük D vitamini ihtiyacını, yiyeceklerden ya da vitamin takviyelerinden karşılayabilirsiniz. Kalori hesabı yapmak, günlük beslenme ihtiyaçlarınızı takip etmenizi ve karşılamanızı sağlar.

D vitamini eksikligi icin ne yapilmali
D Vitamini Eksikliği ve Fazlalığı (Bilmeniz Gerekenler) 36

D Vitamini Eksikliği Neden Olur?

Beslenmedeki eksiklikler birçok sebepten kaynaklanmaktadır. Örneğin; dengeli beslenmemek ya da yeteri kadar güneş ışığına maruz kalmamak D vitamini eksikliğine neden olabilir. Sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olan kişiler bile, böbrek hastalığı gibi D vitamini üretilmesi ya da çölyak hastalığı gibi D vitamini emilmesinin etkileyen başka sağlık sorunlarına sahipse, D vitamini eksikliği yaşayabilir.

D Vitamini Eksikliği İçin Riskli Kişiler

D vitamini eksikliği açısından riskli olan kişiler içinde laktoz intoleransı ya da süt alerjisi olan kişilerin yanı sıra vegan ya da vejeteryan bir hayat tarzına sahip olan kişiler de yer alır. Yapılan araştırmalara göre yaşlı kişilerin yarısından fazlasında D vitamini eksikliği söz konusu.

Vücudun yağları sindirme düzeyinin zayıflamasına neden olan tıbbi durumlar da D vitamini eksikliğine neden olabilir. Bu hastalıklar arasında, karaciğer hastalığı, crohn hastalığı ve elseratif kolit yer alır. Obez olan bireyler ve gastrik bypass ameliyatı geçirmiş olan kişiler de D vitamini eksikliği açısından risk taşır.

Günlük D Vitamini İhtiyacı Ne Kadardır?

Bir kişinin günde ne kadar D vitaminine ihtiyaç duyduğu tartışma konusu olmuştur. D vitamini toksik özellikte olduğu için çeşitli kuruluşlar önerilen günlük ihtiyaç düzeyini düşük tuttu. Ancak yeni yapılan araştırmalara göre, vücudumuzun daha önce düşünülen düzeylerden daha yüksek seviyedeki D vitaminini tolere edebilir durumda.

Bilim adamları, vücutta bulunan D vitamini düzeyini kalsitriol adı verilen bir formu ölçerek değerlendirme yapar.

Normal D vitamini değeri 20 ng/mL – 50 ng/mL arasında kabul edilir.

D vitamini değerinin 20 ng/mL altında olması D vitamini eksikliği olarak değerlendirilirken, 50 ng/mL değerinin üzerinde olması da D vitamini fazlalığı olarak değerlendirilir.

D vitamini eksikliği yaşayan kişilerde günlük vitamin alımı, yaşa ve cinsiyete bağlı olarak 400 IU ile 800 IU arasında D vitamini verilebilir. Bu miktarı yemeklerden ya da D vitamini takviyelerinden karşılamak, vücuda zarar vermeden D vitamini düzeyini yükseltecektir.

D vitamini fazlaligi
D Vitamini Eksikliği ve Fazlalığı (Bilmeniz Gerekenler) 37

D Vitamini Fazlalığında Oluşan Hastalıklar

D vitamini takviyesi kullanan kişiler hipervitaminoz durumu yaşayabilir. Yani D vitamini zehirlenmesi. Yapılan araştırmalara göre çok fazla D vitamini almak, kalsiyum ve fosfor emilimini arttırır ve bu artış sonucu böbrekler zarar görür. Ortaya çıkan kalsiyum-fosfor ürünü, toplardamarları daraltır ve yüksek tansiyona yol açarak kalp damar sistemine zarar verir.

D vitamini zehirlenmesinin belirtileri zihinsel karışıklıktan kalp sorunlarına kadar değişir. Kalsiyum seviyelerinin yüksek olması sonucunda susuzluk hissi ve idrar çıkma isteğinde artış yaşanabilir. Bunlara ek olarak kabızlık da görülebilir.

Güneş Işığı ve D Vitamini

Güneş ışığında yeteri miktarda D vitamini almanız mümkün. D vitamini formu olan kalsitriol seviyeniz üst sınır 50 ng/mL’i geçtiği zaman ya da D vitamini zehirlenmesi belirtileri göstermeye başladığınız zaman güneş ışığına maruz kalma durumunu sınırlandırmanız gerekir. Bu durumda, D vitamini açısından zengin olan yiyecekleri yemekten uzak durmalı ve D vitamini takviyesi kullanıyorsanız bırakmanız gerekir.

Kalsiyum Alımını Azaltın

D vitamini ve kalsiyum arasında yaşanan etkileşim, D vitamini zehirlenmesi belirtileri yaşadığınız zaman kalsiyum diyeti yapmanız gerektiği anlamına gelir. D vitamini zehirlenmesi sırasında, koyu yeşil renkli sebzeler ve süt ürünleri dahil olmak üzere kalsiyum bakımından zengin olan yiyecek ve içeceklerden kaçınmanız gerekir. Bazı balıklarda da bol miktarda kalsiyum bulunur. Bunu da sınırlandırmanız gerekir.

D Vitamini Fazlalığı Tedavisi

Doktorunuz, D vitamini zehirlenmesi sırasında yükselen kalsiyum seviyesini düşürmek amacıyla glukokortikoid grubu steroid ilaçlar verebilir. Bu ilaçlar kalsiyumun bağırsakta emilmesini azaltır. Daha hafif vakalarda idrar söktürücü ilaçlar, D vitamini zehirlenmesi belirtilerini iyileştirebilir. İdrar söktürücü ilaçlar vücutta sıvı birikmesini önleyerek çalışır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir