D ve C Vitamini Almanın Faydaları


0

D ve C vitaminleri, güçlü kemikler ve dokular geliştirerek sizi sağlıklı tutmada rol oynar. Bununla birlikte Maryland Tıp Merkezi’ne göre yetişkinlerdeki ciddi hastalıkları veya soğuk algınlığı gibi küçük rahatsızlıkları gerçekten önleyebilecekleri fikri hakim. Vücudunuzun her iki vitaminden de yeterli miktarda alınmasını sağlamanın en etkili yolu dengeli bir beslenmedir. Vitamin eksikliğinden ya da takviye almak isteyebileceğinizden endişeleniyorsanız, sağlık uzmanınızın tavsiyelerine başvurmalısınız.

Vitaminlerin Görevleri

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Ergenlik-icin-Yiyecek-ve-Vitaminler.jpg

D vitamini vücudunuzun kalsiyum ve fosfor almasına yardımcı olur. Her iki mineral kemik ve dişlerin oluşumunda önemlidir ve ayrıca hücre çoğalmasında, kas esnemesinde ve kalp atışının düzenlenmesinde rol oynar. C vitamini hasarlı dokuların onarımı ve yenilenmesi için hayati öneme sahiptir.

D Vitamini Faydaları

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı D-vitamini-1.jpg

D Vitamini kemiklerinizi yoğun ve güçlü tutmanıza yardımcı olur. Ayrıca kırıkların onarılmasına yardımcı olabilir. Çocuklarda raşitizmayı önler. Yetişkinlerde osteoporoz, hipertansiyon veya yüksek tansiyon riskini ve otoimmün sistemin rahatsızlıklarını azaltır.

C Vitamini Faydaları

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı C-vitamini-islevleri.jpg

C vitamini vücudunuzun iyileşme sürecine katkıda bulunur. Vücudunuzun gerekli dokuları oluşturan kollajen üretmesine yardımcı olur. Demir emilimine yardımcı olarak anemi riskini azaltır. Ek olarak vücudunuzu, oluşan atık ürünlerin zararlı etkilerinden korumaya yardımcı olan bir antioksidandır.

D ve C Vitaminlerinin Alınması

D vitamini çoğu süt ürünlerinde ve balıkta bulunur. Alternatif olarak, kendinizi güneş ışığına maruz bırakarak vücudunuzun kendi kendine üretmesini sağlayabilirsiniz. 15 dakika güneş, haftada 3 kez, ihtiyacınız olan tüm D vitaminini verecektir. C vitamini tüm meyve ve sebzelerde çeşitli miktarlarda bulunur ancak zengin kaynaklar domates, biber, yeşillik ve meyve çeşitleridir. Bu vitaminlerden yeterince yararlanmanızı sağlamanın en iyi yolu dengeli bir beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzıdır. Bunları takviye olarak almak isterseniz, dozaj konusunda doktorunuza danışmalısınız.

Ayrıca Buna Bakın  D Vitaminiyle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir