Crohn Hastası Olanların Kilo Vermesine Yardımcı Olacak Öneriler


0

Crohn hastalığı, gastrointestinal sistemin kronik iltihaplanmasına neden olur. Birçok kişi, hastalığının bir belirtisi olarak kilo vermeyi hissederken, Crohn hastalığı kişiden kişiye farklı belirtilere neden olur. Crohn’un sindirim sistemi üzerindeki etkisinden dolayı, kilo kaybı bu hastalığa sahip kişilerde genel popülasyona göre daha zor ve riskli olabilir. Şiddetli vakalar, yeterli beslenmeyi sağlamak için yeterli vitamin ve mineral emilimini engelleyebilir. Bu, yenilen yiyeceklerin besin açısından zengin olmasını ve eksiklikleri önlemek için tüm takviyeleri doktorun önerdiği şekilde almasını da gerektirir.

Kilo Vermede Seçenekler

Seçenek 1

Kalori alımını kısıtlamadan önce doktorla konuşmakta fayda vardır.   Crohn hastalığının günlük kalori ihtiyaçları için  bir kişi için yaş, kilo ve aktivite seviye için normal kabul edilenin ötesinde artırabileceğini belirtiliyor.

Seçenek 2

Diyette iken bol miktarda meyve ve sebze eklenmelidir.. Bu yiyecekler genellikle düşük kalorilidir, lif bakımından yüksektir ve birçok önemli vitamin ve diğer besinleri içerir. Meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet, Crohn hastalığının semptomlarını hafifletmeye de yardımcı olabilir.

Seçenek 3

Diyetteki şeker ve doymuş yağ miktarını sınırlanmalıdır. Kilo vermeye ve genel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olmanın yanı sıra, yağ ve şeker oranı düşük bir diyet Crohn hastalığının ilerlemesini yavaşlatmaya ve alevlenmeleri en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Seçenek 4

Fazla yemekten kaçınmak için daha az miktarda yiyecek hazırlanmalı ve üç büyük öğün yerine günde beş veya altı küçük öğün seçilmelidir.. Bu, kilo vermeye ve nüksetmeyi önlemeye yardımcı olacaktır.

Ayrıca Buna Bakın  Gerçekten Kilo Alıp Verdiğinizi Nasıl Anlarsınız?

Seçenek 5

Kişinin durumuna göre daha da kötüleştirmediği sürece mümkün olduğunca çok lif tüketilmeye özen gösterilmelidir. Lif, sindirimi uzun zaman aldığı için daha uzun süre tok kalmaya yardımcı olabilir ve yüksek lifli yiyecekler, düşük lifli yiyeceklere göre hacim başına daha az kalori içerir. Bisküviler tam tahıllı krakerlerle değiştirilmelidir, beyaz yerine esmer pirinç  ve beyaz işlenmiş ekmek yerine tam tahıllı ekmek seçilmelidir..

Seçenek 6

Artan fiziksel aktivite veya egzersiz dönemlerinde daha fazla su içilmeli. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre su, susuz kalmayı önlemeye yardımcı oluyor ve Crohn hastalığı olan kişilerde sık ishal nedeniyle dehidrasyon riski artmış durumda oluyor.

Seçenek 7

En azından asemptomatik olunduğunda düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır. Egzersiz sadece kilo vermeye yardımcı olmakla kalmaz; Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, genellikle hastalıkla birlikte gelen stresi hafifletmeye ve depresyonu hafifletmeye yardımcı olabilir ve bu da alevlenmeleri önlemeye yardımcı olabilir. Daha sağlıklı bir yaşam  için güvenli olan egzersiz türleri konusunda endişe edenler  doktora başvurabilir.

Kilo Vermede Yardımcı Olabilecek Yiyecek ve İçecekler

  • Lif içeriği çok yüksek yiyecekler
  • Meyve ve sebzeler
  • Bol miktarda su

Dikkat edilecek diğer önemli bir husus ise kilo vermede yardımcı olacak diyet zamanında,  ek takviyeler de alınması gerekmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.