Crohn Hastalığı Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri


Crohn hastalığı bağırsaklarda kendini gösteren kronik hastalıklardan biridir. Bu hastalığa sahip olanların bağırsaklarının astarlarında iltihaplanma görülmektedir. Bazı yiyeceklere daha duyarlı hale gelen bireyler bağırsak ağrılarının yanı sıra ishal gibi belirtilerle uğraşmaktadır. Crohn hastalığı belirtilerinin görülmesi bazı durumlarda aylar bazı durumlarda ise yıllar alabilmektedir. Bu neden yüzünden teşhis edilmesi zor olan hastalıklar grubunda yer almaktadır. Kesin bir tedavisi de olmamakla birlikte görülen belirtilerin azalmasına ve kişilerin yaşam kalitelerinin yükseltilmesine odaklı tedaviler uygulanmaktadır. Tedavide genellikle beslenme uzmanlarının rehberliğinde ilerlenmektedir.

Crohn Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Crohn hastalığı semptomlarının kişilerde görülmesi zaman alabilmektedir. Buna karşın hastalık genellikle ilerleyen bir seyir göstermektedir. Çünkü hastalık bağırsaktaki iltihap derecesinden direkt olarak etkilenmektedir. Hastalık genellikle yemek sonrasında kötüleşen bir karın ağrısı hissettirmektedir. Kanlı dışkı, ishal ya da acil tuvalet ihtiyacı da bu hastalığın sık görülen belirtileri olarak kabul edilmektedir. Diğer belirtiler ise;

crohn tedavi yontemleri
Crohn Hastalığı Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri 36
  • Mide bulantısı ya da kusma,
  • Karında sık görülen kramplar,
  • Kilo kaybı,
  • İştahta azalma,
  • Anal bölge lezyonları,
  • Devamlı düşük ateş,
  • Hızlı yorulma ve kas ağrısı olarak açıklanmaktadır.

Sayılan belirtilerin yanı sıra anal bölgede hemoroit gibi lezyonlar da kendini gösterebilmektedir. Crohn hastalığının belirtileri özelikle baharatlı ya da sindirimde zorluk oluşturan süt ve süt ürünlerinin sık şekilde tüketilmesinden sonra şiddetlenebilmektedir. Aynı şiddetlenme durumu kişilerin stresli bir yaşam sürmesi ile de oluşabilmektedir.

Crohn Hastalığının Nedenleri

Crohn hastalığının nedenleri hala tam olarak açıklanamamaktadır. Bununla birlikte hastalığın bir enfeksiyon sırasında vücudun aşırı tepki vermesine yol açan bağışıklık değişimlerinden ileri geldiği düşünülmektedir. Bunlara ek olarak hastalık genetik nedenlerden oluşabildiği gibi çevresel olan etmenlerden de ileri gelebilmektedir. Hastalık hayatın herhangi bir döneminde kendini belli edebilmektedir. Ancak özellikle büyük oranda stres yaşanması ya da endişe duyulan bir dönemden sonra görülmesinin olasılığı diğer durumlardan daha yüksek ihtimal bulundurmaktadır. Bu hastalık sadece kadınları değil erkekleri de etkileyebildiği gibi başlama zamanı aile hikayesinde de saklanabilmektedir.

crohn tedavi
Crohn Hastalığı Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri 37

Crohn Hastalığında Tedavi

Crohn hastalığı tedavisi henüz bulunmamıştır. Tedavi aşamasında uzmanlar görülen semptomların azalmasına yönelik adımlar atmaktadır. Hastalığın tedavisi için beslenme uzmanlarından destek alınmaktadır. Kişiler hem dengeli hem de sağlıklı şekilde beslenmek zorundadır. Bunun yanı sıra olası kriz zamanlarının hafif şekilde atlatılabilmesi için belli ilaçların kullanımı da gerekebilmektedir. İlerlemiş olan ağır vakalarda uzmanlar, hastaların etkilenmiş ya da zarar görmüş olan bağırsak bölümlerinin cerrahi işlemlere alınmasını gerekli görebilmektedir. Crohn hastalığı özellikle belli yiyeceklerin tüketilmesinden sonra daha da şiddetlenebildiğinden ötürü dikkat edilmesi lazımdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir