Crohn Hastalığı Belirtileri Nelerdir Ve Nasıl Tanı Konulur?


Crohn hastalığının ilk belirtilerinin ortaya çıkması aylar veya yıllar sürebilir bu da iltihabın derecesine bağlıdır. Ek olarak, bazı insanlar bir veya daha fazla belirtiyle karşılaşabilir ve semptomlar diğer hastalıklarla karıştırılabileceğinden Crohn hastalığından şüphelenilmeyebilir.

Crohn hastalığının en karakteristik semptomlarından biri, mukus veya kan içerebilen şiddetli ishal ile birlikte sürekli tuvalete çıkma ihtiyacıdır ve bu belirtiye baş ağrısı ve 38 ° C’nin altında ateş eşlik eder. Bu hastalığa yakalanmış olabileceğinizi düşünüyorsanız , belirtileri inceleyin;

  • Mukuslu veya kanlı şiddetli ishal dönemleri
  • Özellikle yemek yedikten sonra acil dışkılama isteği
  • Sık görülen karın krampları
  • Mide bulantısı veya kusma
  • İştahsızlık ve kilo kaybı
  • Kalıcı düşük ateş (37.5º ile 38º arasında
  • Anal bölgede lezyonlar
  • Sık sık yorgunluk veya kas ağrısı

Bazı durumlarda ise bu hastalık gözleri de etkileyerek iltihaplı, kırmızı ve ışığa duyarlı hale getirebilir ve ayrıca kolon kanseri riskini artırabilir.

Crohn hastalığı, bağırsak zarının kronik iltihaplanması ile oluşan sindirim sisteminin kronik bir hastalığıdır. Bu bozukluğun tedavisi yoktur, ancak şikayetleri hafifletmek için tedavisi vardır ve gastroenterolog (sindirim sistemi uzmanı) veya diyetisyenin yönlendirmesi gereklidir.

Teşhis Nasıl Konulur

Crohn hastalığının ilk teşhisi, sağlık ve genetik değerlendirilmesine ek olarak, kişi tarafından sunulan belirtilerin araştırılmasıyla gastroenterolog veya pratisyen hekim tarafından yapılmalıdır. Ayrıca konsültasyon (hekimlerin tanısı) sırasında fizik muayene de yapılabilir ve laboratuvar testleri istenebilir.

Ayrıca Buna Bakın  Fransız Diyetinin Sırları

Hastalığı doğrulamak için, bağırsak duvarlarının gözlenmesini sağlayan ve iltihap belirtilerini belirleyen bir inceleme olan kolonoskopi görüntüleme testleri istenebilir. Kolonoskopi sırasında doktorun bağırsak duvarından küçük bir örnek alması beklenir böylece biyopsi yapılabilir ve tanı konulur.

Tedavi Nasıl Yapılır

Crohn hastalığının tedavisi yoktur, bu nedenle yaşanan şikayetleri azaltmak için yeme alışkanlıklarını değiştirmek çok önemlidir. Çünkü bazı yiyecekler hastalığın krizlerine neden olabilir veya daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle alınan lif miktarının kontrol edilmesi, yağ miktarının azaltılması ve süt ürünleri tüketiminin sınırlandırılması önerilmektedir. Ek olarak, su kaybını önlemek için günlük su miktarı tüketimini kontrol altında tutmak gerekir. Doktor, kriz sırasında ağrı ve iltihabı azaltmak için bazı anti-enflamatuar ilaçların yanı sıra ishali kontrol etmeye yardımcı olan ilaçları da önerebilir. Hastalığın en şiddetli vakalarında, semptomlara neden olabilecek etkilenmiş ve hasar görmüş bağırsak kısımlarını çıkarmak için cerrahi bir müdahale gerekebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.