Çocuklardaki Kabızlık İçin Mucizevi Yiyecekler


Çocuklarda hafta ikiden az dışkılama meydana gelmesi ya da kuru ve zorlanarak yapılan bir dışkılama olması halinde kabızlık oluşumundan bahsedilebilir. Kabızlık çocuklarda yaygın olarak görülen bir durumdur. Kabızlık şikayeti ile çocuk doktoruna giden annelerin sayısı da oldukça fazladır.

Bunun yanında lif ve sıvı tüketmek gibi bazı beslenme alışkanlıkları yaşam tarzı değişiklikleri ile kabızlıktan kurtulmak mümkündür.

Cocuklarda kabizlik icin ne yemeli
Çocuklardaki Kabızlık İçin Mucizevi Yiyecekler 36

Kabızlık İçin Su İçmek

Yiyeceklerin sindirim sisteminden geçmesi esnasında su burada emilir. Dışkı bağırsaklarda uzun süre kalırsa kuru ve sert bir hale gelir ve bunun sonucunda kabızlık oluşur. Su ve başka sıvıların alımını arttırmak, dışkının bu şekilde kurumasını önlemeye yardımcı olur. Böylece dışkının geçişi daha yumuşak ve kolay olur.

Günlük sıvı tüketimin çoğunun sudan elde edilmesini sağlayın. Birçok meyve suyunda yüksek miktarda ilave şeker bulunur. Bu içecekleri azaltmak ve doğal meyve sularını çocuğunuza içirmek daha sağlıklı olacaktır.

Uzmanlara göre:

 • 4 ile 8 yaş arasındaki çocuklarında günlük olarak en az 1.3 litre sıvı almaya ihtiyacı vardır.
 • 9 ile 13 yaş arasındaki kız çocukların günlük olarak en az 2.1 litre sıvı almaya ihtiyacı vardır.
 • 9 ile 13 yaş arasındaki erkek çocukların günlük olarak en az 2.4 litre sıvı almaya ihtiyacı vardır.

Çocuğun yaşı, boyu, kilosu ve günlük aktivite düzeyine göre sıvı ihtiyacı da farklılık gösterir. Bu değerler ortalama değerlerdir.

Cocuklarda kabizlik ne iyi gelir bitkisel
Çocuklardaki Kabızlık İçin Mucizevi Yiyecekler 37

Kabızlık İçin Kuru Erik ve Kuru Erik Suyu

Kuru erik yemek ya da kuru erik suyu tüketmek, çocuklarda kabızlığı hafifletmek için fayda sağlayabilir. Kuru erik lif bakımından yüksektir. Lif ise bağırsak hareketlerini teşvik eden bir besin ögesidir.

Yapılan araştırmalara göre kuru erik ve kuru erik suyu içerisinde bağırsak hareketlerini teşvik eden sorbitol isimli doğal bir müshil bileşikleri yer alır.

Bağırsak hareketlerini teşvik etmek için 6 yaşında altında olan çocuklara günde çeyrek bardak kuru erik ya da ¾ bardak kuru erik suyu verebilirsiniz. 7 yaş ve üstündeki çocuklara ise günde 1.5 bardak kuru erik suyu verebilirsiniz.

Kabızlık İçin  Meyve ve Sebzeler

Çocuğunuzu sebze ve meyve yemesini arttırmak da kabızlığın rahatlamasını sağlayabilir. Sebze ve meyveler, yenilen besinlerin sindirim sisteminde ilerlemesi sağlamak ve dışkının sertleşmesini önlemek için hem lif açısından hem de sıvı açısından bir kaynaktır.

Uzmanlara göre çocuklarının lif ihtiyacı, yaşının üstüne 5 eklenmesi ile hesaplanır. Örneğin 4  yaşındaki çocuğun günlük lif ihtiyacı 4+5 yani 9 gramdır.

Bu amaçlar şu meyve ve sebzeler tüketilebilir.

 • Muz
 • Elma
 • Armut
 • Ahududu
 • Bezelye
 • Kabak
 • Brokoli
 • Havuç

Kabızlık İçin Kepekli Tahıllar ve Baklagiller

Baklagiller ve tam tahıllı gıdalar, çocuklar için mükemmel bir lif kaynağıdır. Tam buğday ve yulaf gibi tam tahıllardan yapılan tahıllar, makarna ve ekmekler bunlara örnektir. Lif içermediği için beyaz pirinç, beyaz ekmek ve normal makarna gibi işlenmiş ve rafine edilmiş gıdalardan uzak durun.

Lif alımını arttırmak için çocuğunuzun beslenmesi kahverengi pirinç ve yulaf ekmesi ekleyebilirsiniz. Barbunya ve lacivert fasulye gibi pişmiş fasulyeler, bağırsak hareketlerini teşvik etmek için iyi derece lif sağlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir