Çocuklarda Kulak Ağrısı Neden Olur? Çözümleri Nelerdir?


Kulak ağrısı özellikle çocukluk çağında yaygın bir problemdir. Çoğu çocuk kısa süreli de olsa bu durumu yaşamıştır. Kulak ağrısının en yaygın sebepleri bakteriyel enfeksiyonlar, basınç değişiklikleri ve kulak tıkanıklığıdır. Evde uygulanabilecek bazı yöntemler çocuğun kulak ağrısını hafifletebilir. Fakat 2 günden uzun süren; yüzde şişme, ateş ve baş dönmesi ile seyreden kulak ağrıları için bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

kulak agrisi
Çocuklarda Kulak Ağrısı Neden Olur? Çözümleri Nelerdir? 36

Kulak ağrısı için ilk yöntem hafif nemli bir bezle sıcak veya soğuk kompres yapmaktır. Sıcak ve soğuk kulak ağrısını hafifletebilir. Eğer sıcak kompres yapacaksanız öncelikle sıcaklığı kontrol etmeyi unutmayın. Kompres 20 dakikaya kadar yapılabilir. Yalnızca kulak kepçesi üzerinden kulağın dış kısmına yapılmalıdır. Kulağın iç kısmına doğru ilerleme kesinlikle tehlikelidir.

Dağlık bir bölgeye seyahat veya uçak yolculuğu sonrası basınç değişiminden dolayı kulak ağrısı görülebilir. Bu durumda çocuğunuza basıncı nasıl dengeleyeceği konusunda bilgi verin. 4 yaşındaki bir çocuk basıncı dengeleyebilmek için sakız çiğneyebilir veya lolipop emebilir. Daha küçük çocuklarda ise emzik emme faydalı olacaktır.

cocuklarda kula agrisi
Çocuklarda Kulak Ağrısı Neden Olur? Çözümleri Nelerdir? 37

Eğer doktora erişim yoksa ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Fakat doz ayarlamasına kesinlikle dikkat etmek gerekir. Fakat doktor gözetimi olmadan, özellikle daha önceden reçetelenmemiş bir ilacı kullanmak son derece tehlikelidir. Genellikle hekiminiz kulak ağrısı veya diğer durumlarda kullanabilmeniz için doğru ilacı önceden tavsiye edebilir.

Burun tıkanıklığı kulak ağrısına sebep olabilir. Çeşitli burun sprey ve damlaları burun tıkanıklığını gidererek kulak ağrısını hafifletebilir. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir