Çocuklarda IQ Seviyesi Nasıl Yükselir?


Çocuğu için en iyisini en güzelini isteyen ebeveynler, çocuklarının eğitimlerini ve aldıkları eğitimlerin kalitesi konusunda ulaşabilecekleri her fırsatı değerlendirmeye çalışırlar. Bu fırsatlar kapsamında bulunan öğrenme oyunlarından yabancı dil kurslarına kadar olan çeşitli araçların çocuklardaki IQ puanını artırdığı iddia ediliyor. Ancak öncelikle bu IQ puanlarının ne anlama geldiğinin ve çocuğun puanının nasıl değerlendirileceğinin bilinmesi de çocuğun ihtiyaçlarını veya potansiyelini tam olarak anlayabilmek için çok önemli. Bu yazımızda da çocuklarda IQ nasıl yükselir ve nasıl hesaplanır sorularına cevap arayacağız.

IQ Testi Nedir?

IQ testi modern haliyle ilk kez 1905’te gelişimsel engelli bireylerin tanımlanmasında kullanılan bir yöntem olarak uygulanmaya başlandı. Modern IQ testleri, standartlaştırılmış sorulardan ve bu sorulara verilebilecek kabul edilebilir yanıtlar listesinden oluşur. Soruların doğru yanıtlanma sayısı teste tabi tutulan çocuğun öğrenme yeteneğinin kapasitesi hakkında bir tahmin elde edilmesine yarar. Ulusal Üstün Yetenekli Çocuklar Derneğince, çocuklara bireysel olarak yapılan IQ testlerinin psikolog gibi lisanslı bir profesyonel kişilerce uygulanması gerektiği belirtilmektedir.

iq testi
Çocuklarda IQ Seviyesi Nasıl Yükselir? 36

Çocuğun IQ Puanını Yorumlamak

Ulusal Üstün Zekâlı Çocuklar Derneğince,

-90 ile 110 arasında bir puan -ortalama ( nüfusun yüzde ellisi)

– 130’dan daha yüksek puan – üst kademe (nüfusun yüzde 2 ila 3’ü)

– 145 ve üzeri puan -gerçekten olağanüstü (her 1000 çocuktan 1’inde)

IQ Oluşumu

Dr. David Perlmutter ve Carol Colman’a göre IQ tamamen genetik değildir ve eğitim ve doğru beslenme ile yükseltilebilir. Bir çocuğun 3 yaşına kadar olan deneyimleri, IQ’sunu ancak 30 puana kadar şekillendirebilir. Perlmutter ve Colman göre, çocuğun beslenmesinde vitamin ve mineral açısından zengin bir diyet uygulamak gibi basit yöntemlerin IQ’yu artırabileceği gibi, TV izleme süresinin sınırlandırılarak, çocuğa sevgi göstererek ve erken bilgisayar eğitimi ile çocuklarda IQ seviyesinin yükseltilebileceği belirtiliyor. Çocuklarda IQ nasıl yükselir sorusu ebeveynlerin yetiştirilmesi ile de doğrudan alakalıdır.

Çocuğun IQ Seviyesi Nasıl Yükselir?

Perlmutter ve Colman, en az bir yaşına kadar çocuğu emzirerek ve ek gıda olarak beyin gelişimi için faydalı ve gerekli besinleri vererek çocuğun 8 IQ puanına ulaşabileceğini; sonrasında ise çocuğun en geç 4 yaşına kadar müzik eğitimi almaya başlamasının da IQ’yu artırabileceğini söylüyorlar. Bebeğin ilk altı ayında, motor gelişimini güçlendirecek aktif oyunlar oynayarak, çocuk büyüdükçe, asılacak kadar büyük yapbozlar, yapı taşları, boya kalemleri ve boncuklar gibi oyuncaklarla oynamasını sağlayarak analiz becerileri ve ince motor becerileri geliştirilebilir.

Düşünceler

Ulusal Üstün Yetenekli Çocuklar Derneği’ne göre, IQ testleri sadece geleneksel mantık ve sözel yetenekleri ölçmek için kullanılır. Bu testlerin ölçemeyeceği veya değerlendiremeyeceği birçok başka zeka çeşidi mevcuttur. Bu nedenle çocuğun IQ puanı genel zekâsıyla eşitlenmez. ilaveten, puan tek bir test deneyimine dayandığından, çocuğun test yapılan gündeki sağlığı veya ruh hali de, puanı üzerinde etki yapabilir. Çocuğun tek bir IQ testi yapılarak aldığı bir puanın, kesin bir karar olmadığı, sadece genel zekâsı ile ilgili bir tahminde bulunmak üzere değerlendirildiğini unutmamak gerekir.

cocuklarda iq puani
Çocuklarda IQ Seviyesi Nasıl Yükselir? 37

Çocuklar için Uygulanan Standart IQ Testleri

Batı ülkelerinde bulunan çoğu ilk ve ortaokul, birkaç yılda bir yazılı IQ testi uygulayarak öğrencilerinin zeka seviyesini değerlendirir. Bu testlerin sonuçlarına göre, bir çocuğun elde ettiği veya edeceği eğitim fırsatı düzeyini belirlenebilir. Bu nedenle, IQ testinin kapsamı ve alınan puanların nasıl değerlendirildiğini bilmek önemlidir.

IQ Sayısı Ne Anlama Geliyor

UCLA Psikoloji Bölümü’nden Dennis Garlick’e göre IQ, çocuğun zihinsel yaşının kronolojik yaşına bölünmesi ve çıkan sonucun 100 ile çarpılması sonucu elde edilen bir değerdir. 100 IQ, ortalama olarak tanımlanır. Bir IQ testinde doğru yanıtlanan soruların sayısı – ham puan – farklı yaşlardaki çocuklar için ortalaması alınır. Ve bu ortalama puan,  test yapılan her çocuğun ayrı ayrı zihinsel yaşını belirlemek için tek tek aldıkları ham puanlarla karşılaştırılır. IQ testi ile çocuklarda, akıcı akıl yürütme, uzamsal akıl yürütme ve sözel zeka gibi çeşitli zihinsel yetenekler ölçülebilir.

Hesaplamalar

Bir çocuğa yapılan IQ testindeki ham puanı, ortalama olarak 12 yaşındaki bir çocuğun ham puanına eşitse, çocuğun zihinsel yaşı 12 olarak belirlenir. 10 yaşındaki bir çocuğun IQ’su 12 yaşında (12/10) * 100 = 120’dir. Zihinsel yaşı 12 olan 15 yaşındaki bir çocuğun IQ’su (12/15) * 100 = 80’dir. Ancak doğru bir karşılaştırma yapılabilmesi için aynı yaş grubundaki çocukların değerlendirmeye alınması gerekmektedir. Çünkü bir çocuğun mutlak zekâsının yaklaşık 16 yaşında beyin olgunluğuna kadar arttığı hesaba katılmaktadır.

IQ Seviyesi

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, IQ puanına göre çocukların zeka seviyelerini kategorilere ayırdı. Bu kategoriye göre ,

-70’in altında ölçülen IQ, zihinsel engelli

-90 ile 110 arasında ölçülen IQ ortalama

-130 veya üzeri bir IQ, zeki

-145 ile 160 arası bir IQ çok zeki olarak kabul edilir.

-165 veya daha yüksek bir IQ, dahi seviyesini gösterir. Şimdiye kadar kaydedilen en yüksek IQ, Amerikalı bir kadın olan Marilyn vos Savant tarafından elde edilen 228’dir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir