Çocuklarda Hemoroid (Basur) Nasıl Geçer?


Amerikan Kolon ve Rektal Cerrahlar Derneğine göre milyonlarca Amerikalı hemoroid hastalığı yaşıyor. Hemoroid her ne kadar en sık 30 yaşından sonra görülse de, bazı çocuklarda bu rahatsız gözlenebilir. Anüs ve alt rektumun içerisinde ve çevresinde genişlemiş ve şiş damar oluşumları çocuklarda meydana gelebilir. Hemoroid genellikle bağırsak hareketleri esnasında kanamaya ve ayrıca anüs çevresinde kaşıntı, hassasiyet veya ağrıya neden olurlar. Hemoroidi olan bir çocukta tuvaletini yaptıktan sonra tuvalet kağıdı üzerinde kan gözükebilir. Çoğu hemoroit evde tedavi edilebilir, ancak ciddi olan hemoroidler için bir doktora gözükmek gerekir.

Hemoroid Evde Nasıl Geçer?

Basur nedir Basur nasil gecer

Aşama 1

Çocuğunuzun günlük olarak ılık su ile banyo yapmasını ve anal bölgesini su ile yıkamasını sağlayın. Sabun hemoroidler tahriş edebilir. Saç kurutma makinesi kullanarak çocuğunuzun anal bölgesini kurulayın.

Aşama 2

Çocuğunuzun anal bölgesini ılık su ile 10 ila 15 dakika arasında günde iki – üç kez yıkmasını sağlayın. Her yıkama işleminden sonra saç kurutma makinası ile anal bölgesini kurulayın.

Aşama 3

Her tuvaletten sonra anal bölge nemli, düz, kokusuz ve ıslak bir tuvalet kağıdı ile silinmelidir. Kuru tuvalet kağıdı anal bölgeyi tahriş edeceği için kullanılmamalıdır. Bu konuda çocuğunuzu eğitin hatta ona bu işlemleri yapmak için yardım edin.

Aşama 4

Anüste ağrı varsa, anüse soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Ağrıyı gidermek için parasetamol içerem bir ağrı kesiciyi, eczacınıza danışarak çocuğunuza verebilirsiniz.

Aşama 5

Çocuğunuzun doktoruna, hemoroid çıkan bölge için reçetesiz hemoroid kremi kullanılmamasının uygun olup olmadığını sorun ve doktorun vermiş olduğu kullanma talimatını uygulayın.

Basur agrisi evde nasil gecer

Nelere İhtiyacınız Var?

  • Hemoroid kremi
  • Soğuk kompres
  • Ilık su
  • Nemli havlu ya da ıslak tuvalet kağıdı
  • Saç kurutma makinesi
  • Parasetamol

İpucu!

Lif bakımından eksik bir beslenme çoğu zaman için hemoroide neden olabilir. Çocuğunuz eğer sık sık kabız oluyorsa, tuvaletini yapmakta zorlanıyorsa ya da tuvalette uzun süre geçirdiğini fark ediyorsanız büyük ihtimalle beslenme şekli bu durumdan suçludur. Çocuğunuzun beslenmesine yapraklı sebzeler, taze meyveler, tam tahıllı ekmeklerin yanı sıra tam tahıl içerikli tahıl ürünleri gibi yüksek oranda lif içeriğine sahip yiyecekler ekleyin. Çocuğunuzun günlük olarak sekiz bardak su içmesini sağlayın. Su, bağırsağın daha rahat çalışmasını sağlayacaktır ve tuvalet esnasında rahatça tuvaletini yapmasını sağlar. Çocuğunuza, tuvali geldiğini hissettiğinde tuvaletini yapmasını hatırlatın ve tuvaletini tutmaması gerektiğini tembihleyin.

—Uyarı!

Bu uygulamalar sonucunda hemoroid iki hafta içerisinde iyileşmezse ya da ciddi bir kanama meydana gelirse doktora başvurmalısınız.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
1
fail
fun fun
3
fun
geeky geeky
3
geeky
love love
4
love
lol lol
3
lol
omg omg
2
omg
win win
2
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir