Çocuklarda Göğüs Ağrısı Neden Olur?


0

Çocuğunuz egzersiz yaparken göğüs ağrısından şikayet ettiğinde, kalp rahatsızlığı geçirdiğinden endişelenebilirsiniz. Cincinnati Çocuk Hastanesi’ne göre kardiyak nedene bağlı göğüs ağrısı çocuklarda çok nadir görülür. Ağrı genellikle kalp probleminden ziyade yaralanma, hastalık veya astımdan kaynaklanır. Göğüs ağrısı çeken çocuklar, spor yapmaya devam etmeden veya spora katılmadan önce doktor tarafından muayene edilmelidir.

Egzersize Bağlı Astım

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Egzersize-Bagli-Astim.jpg

Egzersize bağlı astımı olan çocuklar, egzersiz sırasında veya sonrasında solunum zorluğu, göğüs ağrısı, hırıltı, öksürük, nefes darlığı ve göğüste sıkışma hissi yaşarlar. Bir astım atağı meydana geldiğinde akciğerdeki hava yolları daralır ve havanın akciğerlerden serbestçe akmasını önler. Hava yolları da iltihaplanır ve aşırı mukus üretir ve bu da nefes almayı zorlaştırır. Koşma, çim hokeyi ve futbol gibi sporlar dahil olmak üzere nefes alma oranını artıran aktivitelerin egzersize bağlı astımı tetiklemesi daha ılımlı aktivitelere göre daha fazladır. Soğuk havalarda egzersiz yapmak sorunu daha da kötüleştirebilir.

Gastroözofageal Reflü Hastalığı

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Gastroozofageal-Reflu-Hastaligi.jpg

Gastroözofageal reflü hastalığı veya GÖRH, yemek borusunun dibindeki sfinkter kası tamamen kapanmadığında ortaya çıkar. Yemek borusu, yiyeceği ağzınızdan midenize taşır. Sfinkter zayıf olduğunda veya tamamen kapanmadığında, gıda ve mide asitleri yemek borusuna tekrar girerek o bölgeyi tahriş eder ve göğüs ağrısına neden olabilir. Egzersiz, mide üzerindeki baskıyı artırabilir. Çocuğunuzun GÖRH’si varsa, yemekten hemen sonra egzersiz yapmak semptomların yaşama olasılığını artırabilir.

Kalp sorunları

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı kalp-sorunlari.jpg

Çeşitli kalp problemleri egzersiz sırasında göğüs ağrısına neden olabilir. Uzun QT sendromu gibi anormal kalp ritimlerini tetikleyen durumlar göğüs ağrısına ve hatta ölüme neden olabilir. Göğüs ağrısı, çocuğunuzun kalp kası iltihabına neden olan kardiyomiyopatisi varsa da ortaya çıkabilir. Dilate kardiyomiyopati, kalp kası iltihaplandığında ve genişlediğinde meydana gelir ve bu, kalbin etkili bir şekilde kan pompalama yeteneğini etkiler. Kalp problemine bağlı olarak göğüs ağrısının diğer nedenleri arasında kalpte hatalı kapaklar, kan akışı tıkanıklıkları, koroner arterlerde anormallik veya kalp zarının iltihaplanması bulunur.

Diğer Nedenler

Göğüs ağrısı, göğüs kaslarındaki veya kemiklerdeki yaralanmalardan sonra ortaya çıkabilir. Kaburgalar ve göğüs kemiği arasındaki alanda ağrılı iltihaplanmaya neden olan bir durum olan Costokondrit genellikle bir üst solunum yolu hastalığının ardından meydana gelir. Çocuğunuz, üzerine bastığında alanın hassaslaştığını fark edebilir ve nefes alırken ağrıdan şikayet edebilir. Pericordial catch sendromu çocuğunuz soluduğunda göğüste veya sırtta ağrıya neden olur. Acı sadece birkaç dakika sürer ve kendi kendine sona erer.

Tedavi Yolları

Egzersizden önce ve egzersize bağlı astım semptomları ortaya çıktığında bir inhalatör kullanmak çocuğunuzun egzersize bağlı astımı yönetmesine yardımcı olabilir. Doktorunuz çocuğunuza GÖRH tanısı koyarsa, mide asidini nötralize etmek, azaltmak ve yemek borusunun iç yüzeyini iyileştirmek için ilaç önerebilir. Beta blokerler almak, Long QT sendromu nedeniyle kalp ritmi anormalliklerini gidermeye yardımcı olabilir. Doktorlar kardiyomiyopatiyi tedavi etmek için beta blokerler, anjiyotensin dönüştürücü enzimler, diüretikler ve antikoagülanlar kullanırlar. Kalp pili veya implante edilebilir kardiyoverter defibrilatörleri, kardiyomiyopati veya uzun etkili QT sendromu nedeniyle kalp ritmi sorunlarını kontrol edebilir.

Arızalı kapakların değiştirilmesi, tıkanıklıkların giderilmesi veya koroner arter anormalliklerinin ele alınması için cerrahi müdahale gerekebilir. Pericordial catch sendromu ve kostokondrit belirtileri genellikle tedavi olmadan düzelir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz