Çocuklarda Dürtü Kontrolü Nasıl Yapılır


Dürtülerimiz davranışlarımızı yönlendiren hislerimizdir. Çocuklar içinse bunları kontrol edip davranışları yönlendirmek öğrenilmesi gereken ve bazen uzun süren bir durumdur. Genel olarak bu süreç iki ve beş yaşları arasında tamamlanır. Ama bazen de beş yaşını geçtiği halde hissettikleri karşısında nasıl davranacağını bilememe gibi bir durum da yaşanabilir.

Yapılan araştırmalar çocuğun bunu öğrenebilmesi için desteklenmesi gerektiğini gösteriyor. Mesela aşırı derecede sinirlenen ve ne yapacağını bilemeyen çocuğunuza sinirlendiğinin farkında olduğunuzu belirtebilir ve bağırıp çağırmak ya da birisine vurmak yerine sinirlenince başka bir şey yapmasını önerebilirsiniz. Derin nefes alma, kağıt parçalama ve durup düşünmesini sağlayacak herhangi bir etkinlik bu konuda işe yarayabilir.

Oyunlarla Dürtü Kontrolü

Dürtülerini oyunlarla kontrol etme de çocuklara yardımcı olabilir. Yapılan bilimsel araştırmalar daha fazla hareket etmenin ve egzersizin dürtüleri kontrol etme ve sakinleştirme özelliği olduğunu gösteriyor. Sürekli hareket edip birdenbire durmalarını sağlayan oyunlar mesela müzikle birlikte dans etme ve müzik susunca durma oyunu gibi oyunlar çocuğunuza bu konuda iyi gelebilir.

1 11
Çocuklarda Dürtü Kontrolü Nasıl Yapılır 36

Ayrıca kırmızı ve yeşil ışık oyunu ya da Simon oyunu gibi oyunları da deneyebilirsiniz. Dürtüleri kontrol etmek planlamak düşünmek ve analitik yeteneklerin gelişmesi ile de ilgilidir. Bu yüzden hafıza oyunları gibi kutu oyunlarından faydalanmak da mümkündür. Çocuğunuzun yaşına göre bir oyun seçerek bu konuda ona yardımcı olabilirsiniz.

Harekete Geçin ve Çocuklara Hareket Kazandırın

Günümüz dünyası bütün bireyleri olduğu gibi çocukları da hareketsizliğe itiyor. Bundan kaçınmak için çocuğunuza çeşitli oyunlar satın alabilirsiniz. Hafıza oyunları kadar yapboz etkinlikleri, ev yapımı, denge oyuncakları gibi yapısal faaliyetleri geliştirecek oyunlar da önerebilirsiniz.

Önemli olan hafızasını güçlendirip, onu sakinleştirecek ve dikkatini yoğunlaştırabilecek oyunları oynamasıdır. Bu konuda yardımcı olabileceğiniz gibi çocuğunuzun dürtülerini yakından takip ederek ona hangi durumlarda ne yapması gerektiği konusunda öneriler de sunabilirsiniz.

1 12
Çocuklarda Dürtü Kontrolü Nasıl Yapılır 37

Siz harekete geçip onu oyunlara ve daha fazla aktiviteye yönlendirirseniz çocuğunuz duygularını kontrol edip davranışlarını yönlendirmede daha başarılı olacaktır.  Bununla birlikte bu sürecin uzayabileceğini ve sabır gerektirdiğini de unutmamak gerekir. Özellikle fazla çocuk görmeyen ve daha yalnız büyüyen çocuklar için bu konuda anne ve baba desteği önemli bir hale gelir. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir