Çocuklarda Boy Uzamasına Destek Veren Yiyecekler


Aileler için çocuklarının gelişiminin sağlıklı bir şekilde olması çok büyük bir önem taşıyor. Bu noktada çocukların özellikle boylarının uzamasına da dikkat eden ailelerin büyük bir kısmının boy konusunda son derece titiz olduğu söylenebilir.

Hangi yiyeceklerin çocukların boylarını uzatmasına yardımcı olduğunu bilmeniz ve çocukların beslenme programına bu yiyecekleri de eklemeniz büyük önem taşıyor. Çocukların uzun boylu olmasın da şüphesiz genetik ve çevresel faktörler önemli rol oynuyor. Fakat beslenme alışkanlıklarının da bir o kadar etkili olduğunu söylemek gerekir. İşte çocukların boylarının uzamasına etkili olan yiyecekler.

Tereyağı

Tereyağının içinde yer alan vitaminler, çocuklar için son derece besleyici olması ile beraber boylarının uzamasına yardımcı oluyor. Dolayısı ile margarin kullanmak yerine tereyağını kullanmanız çok daha isabetli olacaktır.

Çocukların sadece boyunu değil farklı açılardan da gelişimini destekliyor olması tereyağının beslenme programlarına kesinlikle dahil edilmesi için bir diğer önemli faktördür.

Süt ve Yoğurt

Süt, peynir ve yoğurt oldukça besleyici ve yüksek oranda protein içermekle beraber, kalsiyum bakımından da zengin gıdalar arasındadır. Kalsiyum ve protein çocukların boylarının uzamasında son derece önemli ve hem kalsiyum hem de proteini rahatlıkla alabileceği gıdaların başında süt ve sütten yapılan ürünler geliyor.

Probiyotik ise çocukların sindirim sistemini dengeliyor ve düzenlenmesine yardımcı oluyor. Bu nedenle beslenme programlarında süt mutlaka bulunması gereken gıdalar arasında yer alıyor. Sütle beraber yoğurt ve peyniri unutmamak gerekir.

1 7
Çocuklarda Boy Uzamasına Destek Veren Yiyecekler 36

Sebze ve Meyveler

Özellikle sebze ve meyvelerin mevsiminde olması gerektiğini belirtmek gerekir. Çocukların sadece mevsiminde olan sebze ve meyveleri tüketmesini sağlamak en doğru tercihtir.

Çocukların kemiklerinin büyümesi ve güçlenmesi, aynı zamanda kaslarının da sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması için sebze ve meyvelere ihtiyaç duyulur. Havuç, kavun, greyfurt, ıspanak, brokoli, patates, kabak, nohut, karpuz gibi meyve ve sebzeleri mevsiminde olmak şartı ile kesinlikle çocuklarınızın beslenme programına ilave etmelisiniz.

Kuru İncir ve Yulaf

Özellikle yüksek oranda lif içeriyor olması ve boy uzatması hususunda kuru incir çok daha fazla önemli bir gıdadır. Aynı zamanda son derece yüksek oranda protein bulunduruyor olması da hücrelerin yenilenmesini sağlıyor ve bu şekilde çocukların gelişimine tahmin edilenden çok daha fazla katkısı oluyor.

Yulaflı gıdalar yüksek oranda protein bulunduruyor. Çocuklarda boy uzamasına katkıda bulunmasının nedeni ise işte bu özelliğinden kaynaklanıyor. Günde sadece altmış gram tüketilmesi, yararlarından istifade edilmesi için yeterli orandır.

Boy Uzatan Diğer Yiyecekler

Beslenme dengesinde %50 karbonhidrat, %30 protein, yüzde yirmi yağ oranının yanında et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri meyve ve sebzeler tahıllar ve baklagiller de günlük beslenmeye dengeli bir şekilde dağıtmalıyız.

Melatonin bakımından zengin gıdalar arasında başı çeken kiraz, yer fıstığı, mısır, kuşkonmaz, üzüm, domates, zeytin, brokoli, salatalık, arpa, yulaf ezmesi, ceviz ve ayçiçeği çekirdeği tohumu çocukların sağlıklı büyümesine büyük ölçüde destek veren yiyeceklerdir.

2 7
Çocuklarda Boy Uzamasına Destek Veren Yiyecekler 37

Çocuklarda boy uzamasını isteyen aileler protein içeren besinler tüketmesi gerekir. Bunların beraberinde kemikleri sağlıklı ve fonksiyonlu olması için D vitamini de önemlidir. Ton balığı, uskumru, somon, yumurta ve peynir gibi yiyecekler tüketmek D vitamini seviyesinin yüksek olması açısından oldukça önemlidir. D vitamini yüksek dozda almak toksit etki vereceği için doktor tavsiyesi olmadan D vitamini takviyesi kullanmayın.

Kırmızı Et

Demir, kırmızı kan hücrelerini oluşturmanın bir parçası olarak bilinir. Böylece kanımız bedenimize bu şekilde oksijen taşıyabilmektedir. Çocukların büyümesi için bedenin oksijen ihtiyacı desteklenmesi gerekir.

Demir bulunduran gıdalar içinde kırmızı et, kümes hayvanları yeşil yapraklı sebzeler baklagiller, balık, kabuklu yemişler gibi besinler yer alıyor. Bu besinlerde çocukların boylarının uzamasına yardımcı olan gıdalar arasındadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir