Çocuklar İçin Günlük Sıvı Tüketimi Nedir?


Çocukların sıvı tüketimi, sağlıkları açısından oldukça önemlidir. Bir çocuğun sıvı tüketimi konusunda çocuğa güvenmek yeterli olmayacaktır. Dehidrasyonu engellemek amacıyla çocuklar için günlük sıvı tüketimi konusunun büyük etkisi vardır. Tıp Enstitüsünün çalışmalarına göre 1 veya 3 yaş arasında olan çocukların birçoğu, günlük olarak ortalama 35 ons sıvıya ihtiyaç duymaktadır. 4-8 yaş arası çocukların günlük olarak en az 46, 9-13 yaş arası çocuklarda erkeklerin günlük olarak en az 65 ve kızların en az 57 ons sıvı tüketmesi gerekmektedir. Bununla birlikte; çocuğun ya da bireyin ağırlığına göre hesaplanan bireysel sıvı ihtiyaçları, bireyler ve çocuklar için günlük sıvı tüketimi durumlarının en doğru göstergesini verir.

Çocuklar için günlük sıvı tüketiminin önemi, yetişkinlerden çok daha fazla ehemmiyet taşır. Çünkü çocuklar, yetişkinlere oranla daha hassas varlıklardır ve kendi yaşamlarına yetişkinler kadar dikkat edebilecek düzeyde değillerdir. Bu yüzden velileri olarak anne babaların, çocukların günlük sıvı tüketimi konusunu mümkün olduğunca takip etmesi ve büyük bir titizlikle uygulamaya koyması önemlidir. Çünkü günlük sıvı tüketimini yeterince tamamlayabilmiş olan çocuklar, eksik sıvı tüketimi yapan çocuklara oranla daha sağlıklı ve daha enerjik olacaklardır. Bunların yanında vücut dirençleri de oldukça yüksek olacaktır ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri daha muhtemel hale gelecektir. Unutulmamalıdır ki sıvı tüketimi konusu, düşünüldüğü kadar basit ve sıradan bir durum değildir. Mutlaak dikkat edilmesi gereken konuların en başında gelmektedir.

Çocuklar İçin Günlük Sıvı Tüketimi Hesaplaması

Çocuklar için günlük sıvı tüketimi hesaplaması yapmak için öncelikle çocuğunuzu tartın. Çocuğun günlük sıvı ihtiyacını  hesaplayabilmek için öncelikle buna ihtiyacınız olacak. Daha sonrasında çocuğunuzun günlük olarak ihtiyaç duyduğu sıvı miktarını elde etmek için bu ağırlığı 1.52 ile çarpmalısınız. Bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda çocuğunuz örneğin 12 kilo civarı bir ağırlığa sahipse, günlük olarak ortalama 18 ons sıvıya ihtiyaç duymaktadır. Çocuğunuz eğer 22 kilonun üzerinde bir ağırlığa sahip ise, yani örneğin 23-44 kilo ağırlığında olan çocuklar için kilosundan 22 kilo eksiltin ve kalan sonucu 0.76 ile çarpın. Sonrasında gün içinde gerekli olan sıvı miktarı hesaplayabilmek için sonuca 34 ekleyin. Bu durumlar göz önüne alındığında 30 kilo olan bir çocuğun günlük sıvı miktarı ortalama 40 ons civarı olacaktır.

cocuklarda sivi tuketimi nasil olmalidir
Çocuklar İçin Günlük Sıvı Tüketimi Nedir? 36

44 kilodan daha ağır çocuklar için hesaplama yapabilmek adına örneğin çocuğunuz 50 kilo ise, çocuğunuzun kilosundan 44ü çıkarın. Sonucunu 0.3 ile çarpın. Sonrasında gün içinde ihtiyaç duyulan sıvı miktarı durumunu öğrenebilmek için çıkan sonuca 51 ekleyin. Bu durumda 50 kiloluk bir çocuğun günlük en az 53 ons sıvıya ihtiyacı olduğu öğrenilmiş olmaktadır. Bu hesaplamalar dahilinde 22 kiloya kadar olan çocuklar, 23-44 kilo arası olan çocuklar ve 44 kilo üzeri olan çocuklar için ayrı hesaplama aşamaları bulunduğunu unutmamak gerekir. Tüm bu hesaplamalar için ihtiyaç duyulan malzemeler yalnızca bir adet kağıt, kalem, tartı, ölçek ve hesap makinesidir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hem çocuklarda hem de yetişkin bireylerde sıvı ihtiyacı yalnızca suyla değil, ilave gıdalarla da karşılanabilmektedir. Gün boyunca sadece su, süt ya da tamamen doğal olan ve şeker ilavesiz meyve suları gibi gıdalarla günlük sıvı ihtiyacı dengeli bir şekilde karşılanabilmektedir. Ayrıca bu tarz besinler hem bireyleri hem de çocukları, günlük olarak sıvı alımını artırmaya da teşvik etmektedir. Sıvı tüketimini arttırırken dikkat edilmesi gerekenler göz önünde bulundurulduğunda, çocuğunuzun susuz kalması durumunda pediatrik elektrolitli içecekler temin edebilirsiniz. Aynı zamanda mutlaka ek gıdalarla sıvı alımını arttırabilir ve çocuğunuzun seveceği türden aktivitelerle onu sıvı tüketimine teşvik edebilirsiniz. Bunun yanında tamamen doğal gıdalar da sıvı tüketimini arttırmaya yardımcı olacaktır. Örneğin doğal elektrolit bir içecek olarak nitelendirilen Hindistan cevizi suyu, sıvı alımını artıracaktır.

cocuklarda su tuketimi
Çocuklar İçin Günlük Sıvı Tüketimi Nedir? 37

Tüm bunların yanında bir çocuğun hasta olması halinde vücudun sıvı ihtiyacı artar. Ateşli hastalığa sahip olması, kusması, ishal olması, çok terlemesi gibi durumlarda da vücudun sıvı ihtiyacı oldukça artar. Bu tarz durumlar vücutta yoğun su kaybına sebep olur ve haliyle sıvı ihtiyacı maksimum seviyelere çıkar. Böyle durumlarda eğer çocuğunuzun durumu kötüleşirse ya da düzelmezse, mutlaka bir sağlık uzmanına danışmalı ya da hastaneye gitmelisiniz. Aksi takdirde basit gibi görünen bu durumlar, çocuğunuzun durumunda ciddi boyutlara varan riskler oluşturabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir