Çocuk Yetiştirmede Etkili Yöntem Önerileri


Diana Baumrind, değişik ebeveynlik durumlarının çocuk yetiştirme konusunun etkileri üzerine yaptığı 1966, 1967 ve 1971 çalışmalarını ve tezlerini yayınladıktan on yıllar sonra dahi, ebeveynlik üzerine yapmış olduğu çalışmaları çığır açan bir klinik ve aynı zamanda çocuk gelişim psikologudur. American Psychological Association’ın APA PsychNet’te yayınlanan analizinde “Okul Öncesi Davranışının Üç Modelini Engelleyen Çocuk Bakım Uygulamaları” isimli çalışmasında üç grup okul öncesi çocuğu gözlem altına aldı. Kendine güveni olmayan ve oldukça mutsuz okul öncesi çocukların kontrolcü ve kesinlikle bilgi verici olmayan ebeveynleri vardı. Ancak özgüveni yüksek ve bir hayli mutlu okul öncesi çocukların talepkar ama bilgi aşılayıcı ve aynı zamanda iletişim kabiliyeti yüksek ebeveynleri vardı.

Bilgili Ebeveynler Olmanın Önemi

Henüz olgunluğa gelmemiş ve bağımlı okul öncesi çocukların sınır tanımayan sıcak ve bilgi dolu ebeveynleri vardı. Baumrind ise bu temelde otoriter, otoriter ve müsamahakâr ebeveynlik tarzlarını geliştirerek dikkat çekti. Baumrind’in yaptığı geniş çaplı analizlere göre, otoriter  olan ebeveynlerin oldukça katı kuralları vardır ve her zaman kontrolcü olurlar. Aynı zamanda bir çocuğun gerekli olan tüm ihtiyaçlarını karşılamadan veya sıcak yaklaşmadan çocuklarından beklentileri vardır. Değişmeyen tek gerçekleri de çocukların kendisine söylenen her durumu yapmaları gerektiğidir.

1 21
Çocuk Yetiştirmede Etkili Yöntem Önerileri 36

Çocukların Çok Soru Sorma Huyunu Yadırgamayın

Çocukların benzer özellikleri arasında çok sayıda soru sormaları vardır. Bir çocuk neden bu böyle diye sorarsa, ebeveyn anında cevap verir, “Çünkü ben öyle istiyorum.” Otoriter olan ebeveynler sert ve katı disipline oldukça güvenir ve bir çocuğun yaşam tarzı üzerinde oldukça az kontrolü vardır. Bunun etkisi ise, kendinden asla emin olmayan ve görevleri tamamlamada zorluk çeken çocuklar üretme eğiliminin olmasıdır. 

1 22
Family with cute little daughter. Father in a white t-shirt. Lady in a brown dress.

Bu tarzda ki çocuklar işleri zorlaştırabilir, sosyal ortamlarda kendini geri çekebilir ve basit bir şekilde güvene dayalı ilişkiler asla kuramayabilir. Jeffrey S. Nevid’in “Psikoloji Kavramları ve  Temel Uygulamaları” isimli kitabında Baumrind, otoriter olan ebeveynlerin yetişkin erkek çocuklarının okulda büyük oranda başarısız olduklarını, inisiyatif almadıklarını ve akranlarına karşı düşmanca hisler besleyebildiklerini ifade ediyor. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir