Çocuğunuz Isırıyorsa Dikkat Edin! Nedeni Bu Olabilir!


Çocuğunuz arkadaşlarına ısırıyorsa bunun nedeni dikkat çekmesini olabilir. Çocuklar genel olarak arkadaşları ile aynı ortamda yer aldıklarında annesi ya da babası başka biriyle konuşuyorsa kıskanıp yanındaki arkadaşını ısırabilir. 2 yaşından büyük olan çocuklar da bunun kesinlikle dikkate alınıp takip edilmesi gerekir. 2 yaşından daha büyük çocuklarda görülen ısırma davranışının altında duygusal ve çevresel sebepler yapabileceğinin altını çizmek gerekir.

Çocuğun sıkılmış olduğu aktiviteleri çok yapmak bir alışveriş merkezinde bütün günü geçirmek ve çocuğa alışkın olmadığı koku ses ve diğer uyarıcılara maruz bırakmak çocukta olumsuz davranışlara sebebiyet verebilir. Bu durumda çocukta bir enerji birikmesi gerçekleşir. Bunu boşaltmak isteyecektir. Isırma bunun bir davranışsal sonucu olarak ortaya çıkar. Anne babanın  çocuğu memnun etmek adına aşırı hassasiyet göstermeleri ve çocuğun bunu dikkat çekmek için yapması da karşılaşılan durumlar arasında yer alır.

Çocuğunuzun Enerjisini Harcamasına İzin Verin

Bu ve benzeri enerji birikmesi sıkılma dikkat çekme isteği durumlarında duygularını dışa vuran çocuklara ne şekilde yaklaşmak gerektiğini de oldukça önemlidir. Önce sakin olun ve sinirlenmeyin kesinlikle bağırma tepkilerinizi kontrol etmeye çalışın. Bu esnada çocuğu da sakinleştirmeye çabalayın. Ona sarılmak iyi bir yaklaşım olacaktır. Yapmış olduğu sonuçlar çocuğu yüzleştirin. Isırmış olduğu arkadaşının canını çok acıdığını belirtin.

Çocuk Isırıklarına Ne Yapmalı?

Bu şekilde bir davranışı bastırmak gecikmeksizin gereklidir, Çünkü aksi halde bir alışkanlığa dönüşür. Bir çocuk ısırır ve dövüşürse bu hobiden ona aşağıdaki şekilde uzaklaştırabilirsiniz

Hemen yüzleştirin, çocuğa yapmış olduğu eylemi sadece çirkin olduğunu değil aynı zamanda hoş olan bir hareket olmadığı açıkça belirtilmelidir ve kesinlikle bu yapılmaz diyebilirsiniz.

1 18
Çocuğunuz Isırıyorsa Dikkat Edin! Nedeni Bu Olabilir! 36

Çocuğunuz Neden Isırır?

4 yaşına kadar birçok çocuk ısırma eylemini gerçekleştirir. Bunun birden çok nedeni vardır. Çocuğunuz çılgın ve sırf kendini beğenmişliğinden ısırıyor olabilir. İhmal edildiğini hissettiği için ısırır ve dikkatinizi çekeceğinden oldukça emin olabilirsiniz. Ya da Çocuğunuz kendini güçsüz hissettiği ve kendine hâkim olamadığı zamanlarda ısırabilir. İsteklerinin her zaman yerine getirilmediğini anlar. Bu durumda  anneyi sinirlendirir ve agresifleştirir. Çocuğunuz bu duygular ile yapıcı bir şekilde başa çıkmayı öğrenmemiş olabilir. Ayrıca sınırları test etmesi ve sadece neler olduğunu anlamak ve öğrenmek istemesi de mümkündür.

Çocuğunun bir tartışmaya da kavga sırasında kendisi ısırılmış olabilir. Ya da herhangi bir durumdan bunalır ve agresif bir şekilde tepki vermeye çalışır. Çocuğunuzun ısırmasının birkaç nedeni olabilir, Bu yüzden ilk önce davranışının sebeplerini bulmalı ve sonra uygun şekilde tepkinizi göstermelisiniz. Çocuğumuz 4 yaşına geldiğinde yavaş yavaş ısırma davranışını bırakması gerekir.

Çocuğunuz Isırdığında Nasıl Tepki Vermemiz Gerekir?

Hemen tepki vermelisiniz ısırmak zararsız bir şey değildir ve çocuğunuzun da bunu bilmesi gerekir. Bu yüzden çocuğunuza hemen izin vermelisiniz. Kendinize tutun çocuğunuzun saldırganlığa saldırganlıkla cevap vermenin problem olmadığını öğrenmesini istemezsiniz. Bu sebeple kendinizi sakin ve yumuşak tutmanız gerekir. Çocuğunuz ısırılmanın nasıl bir şey olduğunu bilemez ve bu yüzden bu harekete devam edebilir. Onun anlaması için ona yardımcı olmanız gerekir.

Çocuğunuzun ısırmasının farklı farklı sebepleri vardır. Aşırı bir şekilde ısırma isteği olan  çocuğunuza daha fazla zaman ayırmalısınız. Söylenenleri yapmıyor ver aynı şekilde devam ediyorsa tutarlı olun ve bu yolda amaçlarına ulaşmayacağını gösterin.

2 19
Çocuğunuz Isırıyorsa Dikkat Edin! Nedeni Bu Olabilir! 37

Çocuğunuza ısırmanın yanlış bir davranış olduğunu sebeplerini açıkça ifade edin. Çocuğunu böyle bir davranışlara müsamaha göstermeyeceğinizi iyi bilmelidir. Çocuğunuzla yapmış olduğu durum hakkında konuşun ve başka olası çözümler bulmak için çocuğunuzla birlikte çalışın. Öfke ya da tartışmalarla yapıcı bir şekilde nasıl başa çıkacağını ona bu şekilde öğretebilirsiniz. Çocuğunuza sinirlendiğiniz esnada size tekrardan gelebileceğini gösterin bu şekilde sizinle duyguları hakkında konuşabileceklerini öğrenmiş olurlar.

Onlara Kendilerini İfade Etmenin Yollarını Öğreten

Küçük çocuklar çoğunlukla iyi konuşamadıkları veya kendilerine iyi bir şekilde ifade edemedikleri için ısırabilirler. Hayal kırıklığına uğradıklarında korktuklarında ve hatta mutlu olduklarında bazen bu büyük duyguları kontrol edemediği için ısırmaya başvurarak ifade edebilir. Çocuğunuz yeterince büyükse ısırmak yerine kelimelerini kullanmasını tavsiye edin.

Yürümeye yeni başlayan çocuğu işler yolunda olmadığında oynamış olduğu arkadaşlarına hayır ve dur diyebilmesini öğretin. Oyuncak almaya çalışan bir oyun arkadaşını ısırabilir. Isırmaktan kaçınmak için yürümeye başlayan Çocuğunuzu işler yolunda gitmediği esnada oyun Arkadaşlarınıza hayır veya dur demesi için eğitin. Bunlar işe yaramadığında ve çocuk ısırma eylemine devam ederse bulunmuş olduğu alandan çıkarın.

Zaman Aşımları

Isırma devam ederken zaman aralıklarını da deneyebilirsiniz bunun işe yaraması için sizin tutarlı olmanız gerekir. Bu çocuğunuzun zamanaşımına uğramasını içerir her ısırdıkları anda ısırmanın sonuçlarına katlanmalarının gerektiğini belirtin. Zaman aşımlarının disiplin olarak düşünülmesine gerek olmadığını unutmayın. Onlar sadece çocuğu ısırmaya neden olan durumlardan uzaklaştırmanın ve duygularını kontrol etmenin bir yoludur. Bu yöntem aynı zamanda tekrar ısırmalarına da engelleyecektir. Bir çocuk ilk defa ısırdığında bile sakince yapılabilir.

Çocuklarda İyi Davranışı Modelleyin

Çocuğunuzun kabul edilebilir davranışını onlara göstererek öğrenmesine yardımcı olun ve bir oyuncağı kaçırmak ya da vurmak gibi bir şey yaptıklarında onları daha iyi bir davranışa yöneltin. Daha sonrasında bundan hoşlanmadım deyin. Ayrıca hayal kırıkları ile başa çıkmanın olumlu taraflarını anlatan kitaplar da okumak isteyebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir