Cinsel Gücü Artıran Vitaminler Nelerdir?


-3
17 Paylaşım, -3 Beğeni

Tüketilen besinlerin cinsel güç ve libido ile yakından ilgili olduğu uzun yıllardır bilinmektedir. Bazı besinler hormon dengesini bozar ve cinsel dürtüleri törpüler. Bazı besinler ise gücü artırır ve cinsel sağlığı destekler. Besinler cinsel arzularda değişiklik yapmak amacıyla insanlık tarihi boyunca kullanılmıştır denilebilir. 

libido 1
Cinsel Gücü Artıran Vitaminler Nelerdir? 38

Eski çağlardan günümüze gelen afrodizyak ve enerji kaynağı besinler bilinmektedir. Ayrıca fizyolojik olarak incelendiğinde kan akımı ile ilgili olduğundan kalp ve damar sağlığının korunması da son derece önemlidir. Tüketilen besinler ideal olarak omega-3, E vitamini, B kompleksi vitaminleri, l-sitrulin ve diğer bazı temel besin maddelerinin tüketilmesi cinsel sağlığı destekler. Piyasada özellikle gücü ve isteği artıran besin takviyeleri mevcuttur. Ancak hiçbir takviye maddenin yiyeceğin kendisinin yerine geçemeyeceği unutulmamalıdır.

E Vitamini Sperm Sayısını Artırır

Cinsel gücü artıran vitaminler denildiğinde ilk sırayı şüphesiz ki E vitamini alacaktır. E vitamini sperm sayısı ve hareketliliğini artırır. Kan akışını düzenler. Cinsel gücü ve libidoyu artırır. Ayrıca kadınlarda doğurganlığı destekler.

E vitamini çevresel faktörlerinin erkek üreme sistemi üzerine oluşturduğu stresi ortadan kaldırır. Ayrıca erkeklik hormonu testesteron düzeyini artırmaya yardımcı olur. Özellikle bal ile karışım yapıldığında daha etkili sonuçlar verilmektedir. E vitamini çalışmaları hayvanlar üzerinde yapılmış olsa da insanlarda da benzer etkilere sebep olacağı düşünülmektedir.

vitamin 1
Cinsel Gücü Artıran Vitaminler Nelerdir? 39

Yağda çözünen vitamin olan E vitamini ceviz, badem, ayçiçek yağı, tohumlar, buğday yağı ve yeşil yapraklı bitkilerde doğal olarak bulunur. E vitamini takviyeleri de mevcut olmakla birlikte kaz eti ve ıstakoz zengin kaynaklar arasında yer alır.

D Vitamini Cinsel Fonksiyonları Destekler

D vitamini hormon üretimi ile doğrundan ilişkili olan vitamindir. Cinsel gücün kaynağı ise hormonlardan kaynaklanmaktadır. Bu etkisinden dolayı birçok cinsel besin takviyesinde D vitamini bulunur. D vitamini doğal yollardan testosteron seviyesini düzenler. D vitamininden fakir beslenen erkeklerde erektil disfonksiyon (sertleşme sorunları) başta olmak üzere çeşitli cinsel problemler görülür.

D vitamini diş ve kemik sağlığı için çok önemli olan kalsiyumun emiliminden sorumludur. Osteoporoz ve çeşitli kemik sorunlarını engellemede önemlidir. Yetişkin sağlıklı bireyler günlük 600 – 4.000 IU D vitaminine ihtiyaç duyar.

takviye viy tamin
Cinsel Gücü Artıran Vitaminler Nelerdir? 40

Portakal suyu, yumurta sarısı, somon, uskumru, ton balığı gibi besin maddeleri önemli D vitamini kaynaklarıdır. Bu besinlerin tüketilmesinin yanı sıra günlük güneş ışığından faydalanmak da büyük öneme sahiptir. Öncü maddeler olarak vücuda alınan D vitamini güneş ışığı altında kullanılabilir hale gelir. Soğuk  iklimlerde yaşayanlar veya çeşitli sebeplerden dolayı güneş ışığı alamayanlarda D vitamini eksikliği görülebilir. Bu durum takviyeler ile düzeltilebilir.

Cinsel Sağlık ve Niasin 

B3 vitamini olarak da adlandırılan niasin testosteron ve diğer cinsellikle ilgili hormonların üretimini destekler. Niasin eksikliği ilişki sırasında ereksiyonun sürdürememe gibi sorunlara yol açabilir.

Zengin niasin kaynakları arasında sığır karaciğeri, ton balığı, somon, hindi, peynir, yumurta gibi hayvansal gıdalar yer alır. Hayvansal gıdaları tercih etmeyenler için fındık, soya ve çeşitli tohumlar tüketilebilir. Niasin takviyeleri kullanımın hemen sonrasında ciltte kızarıklık gibi yan etkilere sebep olabilir.15-30 dakika içerisinde ortaya çıkan bu yan etki 1-2 saat içerisinde kaybolur.

Cinsel Güç Takviyeleri Sağlıklı Mı?

Cinsel güç ve libido artıran besin takviyeleri daha önce belirtilen vitaminleri ve daha fazlasını içerir. İlaç ve kimyasal madde inceleme kurumu FDA’ya göre bazı takviyeler sağlığınızı olumsuz etkileyecek kimyasallar içermektedir. Çoğu üretici ürünün içeriği hakkında detaylı bilgi vermez. Bundan dolayı incelenmesi kolay değildir.

libidoyu artirmak 1
Cinsel Gücü Artıran Vitaminler Nelerdir? 41

En iyi libido takviyesi, en etkili cinsel güç artırıcı gibi ifadeler söz konusu değilidir. Bu ürünlerin etkinlikleri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ayrıca cinsel güç kavramı da kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı kişiler tamamen sağlıklı bir cinsel hayata sahipken yanlış bilgilerden dolayı kendini yetersiz hissedebilir. Bu ölçüt değildir. Cinsel problemleri belirlemede ürologlar tarafından kullanılan çeşitli ölçekler söz konusudur. Ancak bu değerlendirmeler sonucunda cinsel problemler ile ilgili kanıya varılabilir.

Bazı besinlerin cinselliği etkilediği uzun yıllardır bilinen gerçektir. Özellikle E, D ve B kompleks vitaminleri listede ilk sıralarda yer alır. Ancak bunlar eksikliği görülen besin maddeleri değildir. Günlük hayatta kolayca ulaşıp tüketebileceğiniz besinlerden istifade edebilirsiniz. Bundan dolayı hap ve besin takviyelerine sarılmadan önce sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirin. İhtiyacınızı besinleri doğrudan tüketerek karşılamaya özen gösterin. Ciddi bir problem hissediyorsanız doktora başvurmaktan çekinmeyin.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-3
17 Paylaşım, -3 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir