Çinko ve Selenyum Zengini Yiyecekler


Çinko ve selenyum vücudumuz ve metabolizmamız için gerekli olan iki mineral. Sağlıklı beslenmek için sadece protein almanız yeterli değildir. Aynı zamanda protein yapımına yardımcı olan çinko da alınmalıdır. Bunun dışında çinko açılan yaraların iyileşmesine katkıda bulunur ve bağışıklığı da destekler. Özellikle kadınlar için ciddi bir ihtiyaç olan selenyum ise tiroid ve üreme hormonları üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Dolayısıyla her ikisinin de belirli miktarlarda alınması gerekiyor. Yetişkinlerde gerekli olan selenyum ve çinko miktarları şu şekildedir.

Yetişkin Erkek ve Kadınlarda Selenyum ve Çinko İhtiyacı

Yetişkin bir erkek 11 miligram, yetişkin bir kadın ise 8 miligram çinkoya ihtiyaç duyar. Ama bir kadın hamile ise en az 11 miligram, emziriyorsa da en az 12 miligram çinko almalıdır. Yetişkin bir kadının ve erkeğin selenyum ihtiyacı ise aynıdır ve 55 miligram kadardır. Ama durum yine hamilelerde ve emzirenlerde değişir. Hamile bir kadının 60, emziren bir kadının ise 70 miligram kadar selenyum alması gerekir. Burada bahsedilen bütün rakamlar günlük ihtiyaçlara göre belirlenen rakamlardır.

Selenyum ve Çinko Kaynakları Zengin Protein Kaynaklarıdır

Çinko ve selenyum kaynakları benzer besinlerdir ve aynı zamanda protein açısından da zenginlerdir. Mesela sağlıklı proteinler olarak gösterilen tavuk ve hindi eti birer selenyum ve çinko kaynağıdır. Öte yandan diğer beyaz et çeşitleri olan karides, balık ve ıstakoz da zengin birer selenyum ve çinko kaynağı olarak kabul edilir.

Yaklaşık olarak 100 gr sığır eti 8 miligram çinko ve 34 mikrogram selenyum içerir. Yine 100 gram tavuk 3.4 miligram civarında çinko ve 23 mikrogram civarında da selenyum içerir. 100 grama yakın yengeç ise 7.5 miligram çinko ve 100 grama yakın karides de 50 mikrograma yakın selenyum içerir. 

1 48
Çinko ve Selenyum Zengini Yiyecekler 36

Süt ve Süt Ürünleri

Bir diğer zengin selenyum ve çinko kaynağı da süt ve süt ürünleri olarak kabul edilir. Ama bunlardaki oranlar beyaz et ürünlerindeki kadar yüksek değildir. Bir fincan yoğurdun içerdiği çinko 1,7 miligram iken, selenyum ise 8 mikrogramdır. Bir fincan kadar yağı azaltılmış süt ise sadece 1 miligram inko içerirken yine 8 mikrogram kadar da selenyum içerir. Süzme peynir ise selenyum açısından daha zengin bir süt ürünüdür  ve bir fincan süzme peynirde 20 mikrogram selenyum bulunur. 

Bakliyatlar ve Kuruyemiş

Selenyum ve çinko açısından zengin olduğu kabul edilen diğer besin grupları ise bakliyatlar ve kuruyemişler olarak kabul ediliyor. Hatta baklagiller ve kuruyemişlerdeki selenyum ve çinko oranı diğer bütün yiyeceklerinkinden çok daha fazladır.

Brezilya fıstığının 26 gramında 544 mikrogram selenyum bulunur. Aynı miktarda selenyum yedi ya da sekiz fındıkta da bulunur. Öte yandan sadece yarım fincan kuru fasulyede de 3 miligram çinko vardır. Çinko ve selenyum faydaları açısından vücudumuz için vazgeçilmez minerallerdir. Bu yüzden eksiklikleri durumunda bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunlar ise şu şekilde sıralanabilir.

Selenyum ve Çinko Eksikliği Nelere Yol Açar?

Selenyum ve çinko eksikliğinin nedeni genel olarak dengesiz beslenmedir. Çinko yönünden eksik kalan bir insanda birdenbire kilo kaybı görülebilir. İştahsızlık sorunu yaşar ve yaraları daha geç iyileşir. Halsizlik, cilt ve saç sorunları ve çocuklardaki geç büyüme sorunu da çinko eksikliği belirtileri arasındadır.

Selenyum eksikliği ise tiroit hormonunun çalışmasını olumsuz etkiler. Ayrıca o da cilt sorunlarına neden olur. Vücudumuz için çok önemli bir organ olan karaciğerin düzensiz çalışması da selenyum eksiği belirtisidir. Selenyumsuz kalan bir vücudun kasları da zayıflar. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için herkesin yeteri kadar selenyum ve çinko alması gerekir. 

Dengeli Beslenme

Vücudumuzdaki bütün mineral ve vitaminlerin tamamlanması için en önemli anahtar dengeli beslenmedir. Bütün besin gruplarının bir arada bulunduğu düzenli ve dengeli bir diyet sağlıklı yaşam için çok önemlidir. Herkesin böyle bir beslenme düzenini hayatının bir parası haline getirmesi gerekiyor.

2 47
Çinko ve Selenyum Zengini Yiyecekler 37

Sağlıklı yaşamak ve minerallerden açısından zengin beslenmek için dengeli bir diyet büyük bir önem taşıyor. Bunun dışında özellikle kuruyemişlerin yeterli miktarda ara öğün olarak tüketilmesi de çok önemli. Türkiye’de çok kullanılmayan Brezilya fındığı gibi diyet programlarına eklenmesi olumlu sonuçlar yaratabilir.

Bağırsakların Düzenli Çalışması

Dengeli ve düzenli beslenme kadar önemli olan bir diğer konu da bağırsaklarımızın düzenli çalışmasıdır. Bugün en sık yaşanan sorunlardan birisi bağırsaklarda besinlerin emilimi ve bağırsak duvarının sağlıklı çalışmasıdır. Hemen herkes için ciddi bir problem haline gelen bu sorun için de doktora danışmak gerekebilir. Çünkü bu sorun yeterince beslenseniz bile besinlerdeki mineral ve vitaminlerin vücudunuz tarafından emilimini engeller.

Bu durumda da büyük bir vitamin ve mineral eksikliği görülür ve bağışıklık sisteminiz de ciddi bir zarar görür. Sonuç olarak da eksik vitaminler, demir ve selenyum ve çinko gibi mineraller için de takviye ürünler almanız gerekir. Ancak bu yönteme başvurmadan önce en iyisi problemin net olarak görülmesi ve çözümü için doktora başvurmaktır. Doktorunuzun önerileri ve sağlıklı bir hayat düzeni ile vücudunuzdaki bütün eksikleri giderebilirsiniz. Bu yüzden bir an önce sağlıklı bir beslenme düzeni ve düzenli bir egzersiz programını benimsemeniz en iyisidir.       ,


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir