Çin Restaurantlarında Diyabetik Yemek Tercihleri


Çin restorantlarını ve Çin yemeklerini seviyorsunuz. Fakat diyabetiniz var. Diyabetinizin olması Çin mutfağının tatlı ve ekşi tatlarından zevk almanızı engellememeli. Çin mutfağında seçeceğiniz yemekleri planlarken diyabetinizi unutmamanızı öncelikle tavsiye ederiz. Çin yemeği tükettiğinizde kan şekerini aniden yükseltmeyen sebzelere yönelmeli ve odaklanmalısınız.

indir 16
Çin Restaurantlarında Diyabetik Yemek Tercihleri 36

Ulusal Diyabet Programına göre; açık büfe veya Çin mutfağında tabağınızı doldurmadan önce,  seçeneklerinizi gözden geçirmeniz gerekiyor. Standart boyda olan bir yemek tabağının dörtte birini yağsız protein, diğer dörtte birini, nişastalı  bir sebze veya tahıl,ya da  kompleks karbonhidratlardan seçmeniz sizin lehinize olacaktır.

Klasik Çin mutfağında, proteinleri sebze ve nişasta ile karıştırmayı tercih etmektedirler. Bu durumda bile diyabetinize uygun bir tabak seçimi yapabilirsiniz. Bu durumda,tavuk ve brokoli tabağınızın  dörtte üçünü,bir kaşık pirinç yemeği eşlik edebilir. Ya da alternatif bir seçim olarak,tabağınızın yarısını karides ve pirinç ve diğer yarısını da Çin ıspanak, mantar, kar bezelye ve su kestanesi gibi seçeneklerle doldurabilirsiniz.

Genel olarak Çin mutfağında tavuk , deniz ürünleri,yağsız biftek,ördek ve sığır etinden oluşan tercihiniz diyabetiniz için faydalı bir seçim  olacaktır. Seçtiğiniz yemeğin pişirilme şeklinde diyabet için önemlidir. Kızartma ve yağlı pişirilen yemeklerin yerine buharda pişen veya ızgarada pişmiş yemekler tercih edilmelidir. Ayrıca tatlı soslardan ,ıstakoz ya da soya sosuna batırılmış yemeklerden de kaçınmak diyabetiniz için önemlidir.

indir 17
Çin Restaurantlarında Diyabetik Yemek Tercihleri 37

Karbonhidrat seçimleriniz olabildiğince kompleks karbonhidratlardan seçilmelidir. Buna örnek olarak da nişastalı garnitür ya da  olabildiğince midenizi yormayacak kompleks karbonhidratları seçmeniz yararlı olacaktır. Pişirilme şekli olarak da buharlanmış, fırınlanmış ya da haşlama pişirme şekillerini seçmeniz gereklidir. Sebzeler diyabeti olan kişiler için gizli bir silah olma özelliği taşımaktadır. Genel olarak sebzeler  beklenenden daha lezzetlidir. Açlık ataklarını önlemede son derece başarılıdır.

Çin menülerinde yer alan çorbalar yüksek oranda  yağ ve sodyum içermektedir. Bu nedenle çorbaları atlayarak bir menü seçmek akıllıca bir seçim olacaktır. Şekerli içeceklerden uzak durun. Tatlı seçiminizi de  taze meyvelerden yana kullanmanızı tavsiye ederiz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
1
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir