Ciltte Oluşan Lekeler İçin Evde Yapılabilecek Yöntemler


Genellikle güneş ışıkları ile ciltte oluşan cilt lekeleri; genetik faktörler, kullanmış olduğumuz kimyasal maddeler, hormonsal ve doğumsal faktörler sonrası ortaya çıkabiliyor. Melanin pigmentinin ciltte birikmesi ile oluşan kahverengi siyah lekeler özellikle boyun yüz bölgesinde rahatsız edici görüntüsünden dolayı bayanlar için büyük problem haline gelir.

Bu lekelerden kurtulmak için farklı medikal uygulamalar ya da tedavisi için hazırlanmış ilaçlar kullanılabilir. Fakat lekelerden kurtulmak için evde bulunan ürünler ile pratik bir şekilde kendiniz hazırlayıp uygulayabilirsiniz. Bu şekilde masraflı medikal uygulamalar yerine, evinizde daha hesaplı ve lekelerde gözle görülür oranda azalmalar yakalayabilirsiniz.

Evdehazırladığınız karışımları, bir başınıza uygulayabileceğiniz gibi birbirleri ile faydalı şekilde etkileşime girecek ürünleri karıştırarak kendiniz için kür yapabilirsiniz. Maske şeklinde tonik şeklinde ya da daha az süreli uygulamalarla kullanacağınız ürünlere ve tariflere bir göz atalım.

Limon

Cildinizdeki koyu lekelerin rengini açmak için kullanabileceğiniz en çok bulunabilir ve hesaplı ürün limondur. Limon suyunu, bir pamuk parçasına dökerek yüzünüzdeki lekelerin üzerine sürün. Yüzünüzdeki limon suyu kuruyunca uygulamayı 10-15 dakika sonra yeniden tekrarlayın.

Akşam saatlerinde ya da yatmadan evvel uygulamaya dikkat edin. Yüzünüze limon suyu ile güneş ışığını maruz kaldığında daha kötü sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz

Elma Sirkesi

Kullanım kolaylığı ile tercih edeceğiniz ürünler arasında elma sirkesi yer alır.

İki ya da üç çorba kaşığı elma sirkesi bir kaşık su ile inceltilir. Daha sonra bir pamuk yardımı ile lekelerinizin üstüne uygulayın. Eğer cildinizde hassassa ya da kızarma belirtileri oluyorsa on dakika sonra yüzünüzü bol su ile yıkayın. Aksi takdirde akşamdan uygulanıp sabaha kadar yüzünüzde kalabilir.

1 6
Ciltte Oluşan Lekeler İçin Evde Yapılabilecek Yöntemler 36

Salatalık Maskesi

Yarım salatalık kabuğu ile beraber rendelikten sonra bir yemek kaşığı yulaf ezmesi ve bir yemek kaşığı yoğurdu üzerine ilave edip karıştırın. Bu karışımı, lekeli olan alanlara sürün ve kuruduktan sonra bol su ile yıkayın. Haftada bir defa bu maskeyi rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Karbonhidrat Maskesi

Bir çay kaşığı karbonhidrat ve bir yemek kaşığı yoğurtla hazırlayacağınız bu karışım ile cilt lekelerinizi kısa sürede beyazlatabilirsiniz.

Karbonhidrat yoğurdun içerisinde eriyene kadar iyice karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı lekelerin üzerine uygulayın ve bir süre beklettikten sonra ılık suyla cildinizi temizleyin. Hassas bir cilt yapısına sahipseniz dikkatli olmanızda yarar var çünkü maske içerisindeki karbonhidratlar yüzünüzü tahriş edip soyabilir.

Kil ve Domates Maskesi

Bir tane domates bir çay kaşığı limon suyu 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi bütün malzemeleri blender yardımı ile iyice karıştırın. Elde ettiğimiz bu karışımı lekelerinizin üzerine uygulayıp yaklaşık on ya da on beş dakika beklettikten sonra ılık su ile yüzünüzü temizleyin.

2 6
Ciltte Oluşan Lekeler İçin Evde Yapılabilecek Yöntemler 37

Şayet, domatese alerjiniz varsa bu maskeyi kesinlikle uygulamayın. Kil cilt için oldukça faydalı olduğu ve birçok yüz maskesinde kullanıldığı biliyoruz. Sizde aktardan alacağınız doğal kil ile kendi maskemizi hazırlayabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler şu şekilde sıralanır.

  • 1 tatlı kaşığı kil
  • Bir çay kaşığı yüz kremi
  • 1 tatlı kaşığı mısır unu

Tüm malzemeyi bir kaba aldıktan sonra üzerine macun kıvamına gelecek kadar ılık su ilave edin. Temizlediğiniz cildinize kil maskesini uygulayıp kuruyana kadar bekleyin. Maske kuruduktan sonra ılık su ile güzelce yıkayarak veya ılık suda ıslattığınız bir havlu ile nazikçe temizleme işlemi ile çıkarabilirsiniz. Daha sonra yüzünüzü gül suyuyla temizleyin. Bu uygulama yüzünüzdeki gerginliğin azalmasına faydalı olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir