Ciltte ki Morlukları Yok Etmenin Basit Yolları


Morluklar, basit ev kazaları ile de vücudumuzda oluşabilir, yada her hangi bir darbe olmadan vücut da morarmalar yapabilir. Morluklar deride kan birikmesi ile meydana gelir. Ciltte oluşan işaretler ilk başta mor, sarımsı, yeşilimsi veya kahverengi renklerde iyileşme evreleri geçirebilir.

vucuttaki morarmalar neye isaret eder 9850 1
Ciltte ki Morlukları Yok Etmenin Basit Yolları 36

Genellikle morluklar tedaviye gerek kalmadan yavaş yavaş kaybolur, morluklar bazen yara olabilir ve iyi bir görüntü oluşturmaz, bu yüzden (anti-inflamatuar) ödemi, ateşi ve yangı hissini azaltacak bir merhemin morluk üzerine hafif şekilde uygulanması doğrudur.

Ancak, mor noktaları ortadan kaldırmak için başka basit yollarda vardır;

1. Buz uygulayın

Bu derideki morlukları gidermek için çok basit ve hızlı bir yoldur. Morluk meydana geldiğinde en kısa sürede buz torbası moraran yere tutulmalıdır. Bu şekilde ödem, şişme veya iltihaplanmanın önüne geçer. Buz torbası kanın akışını kolaylaştırarak iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

cd
Ciltte ki Morlukları Yok Etmenin Basit Yolları 37

Buz torbası yumuşak hareketler yapılarak uygulanmalıdır. Soğuk buz ağrıya neden oluyorsa temiz ve ince bir beze sarmak en iyisidir. Buz 3 ila 5 dakika boyunca bölge üzerinde bekletilmelidir ve daha sonra prosedürü tekrarlamadan önce 1 saat bekleyin.

2. Sıcak kompres kullanın

24 saatten fazla olan morlukları gidermek için, sıcak su kompresleri uygulanabilir, çünkü yerel kan dolaşımını arttırır ve oluşan pıhtıların temizlenmesine yardımcı olur. Sıcak kompres morluk oluştuk dan bir kaç gün sonra uygulanması doğrudur. Bunu yapmak için temiz bir bezi ılık suda bekletip sıktıktan sonra uygulanmalı, yada sıcak bir duşta iyi gelecektir

1 ile 2 dakika arasında mikrodalga fırına konulabilen ve doğrudan cilde yerleştirilebilen ve eczanelerde ve marketlerde kolayca bulunabilen kompresler mevcuttur.

3. Geçiş merhemleri

Arnica merhem ek olarak, Trombofob veya Traumeel gibi sodik heparin bazlı merhemler derideki kan birikimini yok etmek için kullanılabilecek seçeneklerdir, kollarda, bacaklar veya vücudun diğer bölgelerinde, oluşan morluklarda hızlı bir şekilde mücadele ederek morlukları azaltır. Deride oluşan mor izleri azaltmak için yaygın olarak kullanılan bir diğer merhem adı da hirudoid, eczanelerde kolayca bulunur.

Doğal aloe ve arnica jel gibi ev yapımı merhemlerde uygulanabilir, hem anti-inflamatuar hem de iyileştirici merhem beraber kullanıldığında ciltte ki mor işaretleri daha hızlı ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Doktora ne zaman gidilmeli

Morluk çok şiddetli ağrıya neden olursa veya bölgede dolaşımda başka bir değişiklik belirtisi varsa şiddetli kızarıklık gibi, ayrıca tromboz gibi diğer ciddi sorunları önlemek için de hastaneye gitmelisiniz.

Ana nedenler

Cilt zedelenmesinin başlıca nedenleri, örneğin kaza ve çarpma sonucunda oluşabileceği gibi spor yaparken de meydana gelebilir. Bu tür oluşan morluklar doğrudan etkilenen bölgede meydana gelen travmalarla ilgilidir.

Ancak, bazı morluklar kan ekstravazasyonu herhangi bir nedenle sonra da ortaya çıkabilir, enjeksiyon gibi, testlerin performansında kan çekilmesi için, bazı alternatif tedaviler için emme kapları kullanımından sonra, çok yaygın olan, liposuction ve cryolipolysis gibi estetik işlemlerden sonra.

Genellikle bu morluklar şiddetli değildir ve tek başına kaybolur, ancak ilk 24 saat içinde buz kullanımı ve daha sonra sıcak kompres gerçekleştirmek morlukların ortadan kaldırılmasına daha hızlı yardımcı olabilir.

Buna ek olarak, morluklarda pıhtılaşma ortaya çıkabilir, bu nedenle büyüklüğü ve şiddetine bağlı olarak, tıbbi yardım aranmalıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir