Cilt Sarkmasını Ameliyatsız Sıkılaştırabilir Misiniz?


Sarkan cilt yaş ve aşırı kilo kaybıyla birlikte gelebilir ve daha sıkı bir görünüme kavuşturmak isteyebilirsiniz. Bazı durumlarda ameliyat tek seçenek olabilir; doktorunuza danışın. Sarkan cildi ameliyatsız sıkılaştırmak mümkün ancak evde uygun sıvı alımı, diyet, cilt bakımı ve egzersiz yöntemleri uzun bir yol kat edebilir. Sarkan cildi ameliyatsız sıkılaştırabilmek için uzman kişilere danışmak daha doğru bir yöntemdir.

Deri Sarkması Bilimi

Bir protein yapı taşı olan kolajen cildinize gücünü verir. Mayo Clinic’e göre kollajen güneşe maruz kalma gibi durumlarda zamanla bozulmaya başlar. Cildin geri yaylanmasına yardımcı olan başka bir lif olan elastin de yaşlandıkça daha az etkili hale gelir. Cilt yaşayan bir organdır ve kilo aldıkça büyür. Özellikle kilo verme ameliyatı gibi hızlı yöntemlerle 45 veya daha fazla kilo verdiğinizde, fazla yağı kaplayacak şekilde genişleyen cilt etrafa yapışır. Bununla birlikte, gizlenecek hiçbir şey olmadığında, bazılarının çekici bulmayabileceği şekilde sarkabilir. Aslında, North American Journal of Medical Sciences’da yayınlanan 2013 tarihli bir araştırmaya göre, çoğu hasta bu aşırı kilo kaybından sonra sarkık cilt nedeniyle görünümlerinden memnun değil.

dersi sarkmasi
Cilt Sarkmasını Ameliyatsız Sıkılaştırabilir Misiniz? 36

Yüz Sarkması

Üstün cilt bakımı ile kırışıklıkları ve çeneleri ele alın. American Academy of Dermatology’ye göre yüzünüzü her gün iyice temizlemek ve düzenli yüz bakımı yaptırmak esnekliği korumaya yardımcı olabilir. Mayo Clinic’e göre, retinol, peptidler ve C vitamini içeren bileşenlerle sıkılaştırıcı bir krem uygulaması ince çizgileri ve kırışıklıkları doldurabilir ve mevcut kolajen ve elastini canlandırabilir. Bol su için ve elastikiyetin korunmasına yardımcı olmak için güneşten kaçının.

Vücut Sarkması

Sarkan cildi, egzersiz veya diyet yapamazsanız,  kendinizi doldurmak ve biraz daha tonlanmış görünmek için kas yapabilirsiniz. Haftada en az iki kez tüm ana kas gruplarına hitap eden düzenli kuvvet antrenmanı iyi bir başlangıçtır. 12 ila 16 tekrardan sonra formunuzu korumayı zorlaştıracak kadar ağır olan ağırlıkları kaldırın ve her egzersizin toplam iki ila üç setini hedefleyin. Obezite Cerrahisi’nde yayınlanan 2013 tarihli bir araştırmaya göre, bazı aşırı kilo kaybı vakalarında,  cilt fiziksel aktiviteye aşırı engel olabilir çünkü öz bilinç duygusu yaratır. Bununla birlikte, cildin kendisi genellikle egzersiz yapmak için gerçek bir fiziksel engel oluşturmaz. Diyetiniz sarkan cildi ortadan kaldıramaz, ancak kollajen ve elastin liflerinin sağlığını güçlendirmeye yardımcı olabilir. Mayo Clinic’e göre, taze meyve ve sebzeler gibi nemlendirici yiyecekleri düzenli olarak tüketin ve balık, ceviz ve keten tohumu yoluyla omega-3 yağ asitleri almayı hedefleyin. İşlenmiş gıdalardan kaçının çünkü bunlar cilt sağlığını destekleyen besinleri içermez ve kilo alımına neden olabilir, bu da aşırı cilt sorununu şiddetlendirir.

vucut sarkmasi
Cilt Sarkmasını Ameliyatsız Sıkılaştırabilir Misiniz? 37

Cerrahi Olmayan Alternatifler

Aşırı kilo kaybı durumlarında, vücut şekillendirme ameliyatı, istediğiniz sonuçları almak için tek seçeneğiniz olabilir. Bıçağın altına girmek istemiyorsanız, ticari olarak Ultherapy olarak bilinen yoğun odaklanmış ultrason adı verilen bir prosedür, 2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre kaşlardaki, boyundaki, çene altındaki ve göğüsteki cildi kaldırmak için ses terapisini kullanır. Bu yöntem Estetik Plastik Cerrahi’ de yaygınlaştı. Kilo kaybı nedeniyle çok fazla sarkan cildiniz varsa, diğer seçenekleri değerlendirmek isteyebilirsiniz. Sarkan cildi ameliyatsız sıkıştırmak hakkında ki yazımızı sizler için detaylı ele aldık.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir