Cilt Kırışıklıkları Nasıl Önlenir? Uzmanından Tavsiyeler!


1)Göğüs ve Boyunda Meydana Gelen Kırışıklıklar

Yaşımız ilerledikçe cildimizin alt tabakasında bulunan ve cildimizi destekleyen kollajen ve elastik lifler bozulmaya başlar. Elastikliğini ve sıvısını kaybeden cilt ise kırışmaya başlar.

Özellikle boyun ve göğüs bölgesindeki kırışıklıkların artması ile cilt yorgun ve yaşlı görünebilir. Yalnızca kollajen kaybından değil, çevresel faktörlerden de kaynaklanan kırışıklıklar moralimizi bozabilir.

AgingSkinNet’in araştırmasına göre cildimizdeki tüm renk değişimleri, yanık lekeleri ve kırışıklıkların nedeni %90- 95 oranında güneş ışınlarının zararlı etkileridir. Fakat tüm bu cilt kusurları canınızı sıkmasın, bunları tersine çevirmek ya da engellemek için çeşitli yöntemler mevcuttur. İşte bu yöntemler…

2)Kırışıklık Çeşitleri Neler Olabilir?

Yalnızca yaşımız ilerlediğinde değil, genç yaşlarda da fark edebileceğimiz ve cildimize yerleşebilecek çeşitli kırışıklıklar mevcuttur. Skintour.com sitesinin araştırmalarına göre, çocukluk döneminizde ya da henüz yirmili yaşlarınızda iken boynunuzda oluşabilecek ‘kolye çizgisi’ adı verilen kırışıklıkları fark edebilirsiniz. Kırışıklık ve çizgilerin yanı sıra ilerleyen zamanlarda boyun derisinde sarkma ve göğsünüzde kırışma meydana gelebilmektedir.

3)Kırışıklıkla İlgili Çeşitli Teoriler

Yalnızca güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmış olmak ya da cildimizin alt tabakasında yer alan ve elastikliği sağlayan kollajenin zaman içinde yok olmaya başlaması, boyun ve göğüs bölgesindeki kırışıklıkların ana sebeplerinden olmayabilir.

Uyku pozisyonumuzun da boyun ve göğüs bölgesindeki kırışıklıklara sebep olabileceği düşünülmektedir. Yine Skintour.com’un araştırmasına göre uyku esnasında oluşan çizgiler genç yaşlarda cildin daha esnek olması sebebiyle görünmeyebilir ancak ilerleyen yaş, azalan kollajen ve kuruyan cilt bu çizgileri zamanla belirginleştirip görünür hale getirebilir. Yaş ilerlediğinde cildin kendini toparlaması da zorlaşır.

5efd12a545d2a04258b7455e
Cilt Kırışıklıkları Nasıl Önlenir? Uzmanından Tavsiyeler! 35

4)Cilt Kırışıklıklarını Nasıl Önleyebiliriz?

Boyun ve göğüs kırışıklıklarını engellemenin ya da yok etmenin pek çok yöntemi bulunmaktadır. En çok kullanılan yöntemler ise botox, lazer tedavileri ve kimyasal peelinglerdir.

Dermatolojik cerrahi yayınına göre polilaktik asit ya da PLLA enjeksiyonları bu bölgelerdeki kırışıklıkları önleyebilmekte ve çok daha canlı bir cilt görünümü verebilmektedir. Brezilyalı uzman R. Mazzuco tarafından geliştirilen bu yöntemle birlikte elbette uyku pozisyonu da kırışıklıkları önemli ölçüde engelleyebilmektedir.

5)Kırışıklıkları Önlemek İçin Uzmanlardan Önemli Uyarılar

Skintour.com’un araştırmasına göre uzmanlar, kırışıklıkta yalnızca yaşın değil, çevresel faktörlerin de büyük ölçüde etkili olduğunu vurgulamaktadır. Cildiniz oldukça genç ve canlı görünebilir, herhangi bir sorunu olmayabilir. Ancak buna güvenmemek gerekir. Güneşin zararlı ışınlarına maruz kalan yüz, boyun ve göğüs gibi bölgeler zamanla lekelenmeye ya da kırışmaya başlayabilir. Güneşin zararlı ışınlarından cildimizi koruyabilmek için UVA engelleyici ve çinko- titanyum içeren güneş kremleri kullanılmalıdır.

Bu güneş koruyucular yalnızca ciltteki kırışıklık ve lekeleri engellemekle kalmayacak, aynı zamanda cilt kanseri olma ihtimalini de en aza indirecektir. Güneş kremi kullanarak cildinizi her açıdan koruma altına alabilirsiniz.

  • Cildinizin canlı ve sağlıklı görünmesi ya da yaşınızın genç olması sizi yanıltmasın! Cildinizi her zaman güneşin zararlı ışınlarından korumanız gereklidir.
  • Güneşin bahsedilen zararlı ışınlarından korunmak yalnızca cildinizin görüntüsünü ve yapısını korumakla kalmaz, aynı zamanda cilt kanseri olma riskinizi de en aza indirir.

6)Kırışıklıklar İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Var olan kırışıklıkları yok etmek mümkün olabilmektedir ancak kırışıklığa sebep olan negatif faktörleri ortadan kaldırmak her zaman önceliğimiz olmalıdır. Gerekli önlemleri alarak kırışıklıkları önleyebilirsiniz ancak baş edemediğiniz durumlarda bir uzmana ve ya dermatoloğa danışmanız uygun olacaktır. Olası diğer cilt problemleri için de düzenli olarak dermatoloğa görünmenizde fayda var!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir