Cildi Kuru Olanlar İçin En İyi Tedaviler (Evde Çözüm)


Cilt kuruluğu, cildin dış tabakası olan stratum corneum’un yeterli miktarda nem üretemediği ya da tutmadığı zaman gerçekleşen yaygın olarak görülen bir durumdur. Özellikle kış mevsiminde açık havada daha düşük oranda neme maruz kalma sebebiyle yaygın olarak görülür.

Yüzdeki cilt özellikle kuru olduğu zaman ciltte kaşıntı, kızarıklık, soyulma hatta çatlaklar oluşabilir. Kuru ve pul pul olan ciltlerin çoğu, önleyici yaşam tarzı değişiklikleri ve basit uygulamalar ile kontrol edilebilir. Üstelik bu uygulamalar evde kolayca yapılabilir.

Ciltte kuruluk ve pullanma
Cildi Kuru Olanlar İçin En İyi Tedaviler (Evde Çözüm) 36

Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir?

Cildin yaşlanmasının başlıca nedeni güneşten gelen zararlı ışınlara maruz kalmaktır. Yaşlanmakta olan cildin ilk belirtilerinden birisi de kuru ve donuk bir cilt görünümüdür. Cildi güneş hasarından korumak için çok basit uygulamalar yapılabilir.

Güneşe çıkmadan önce her zaman 30 SPF içerikli güneş kremi kullanmak ve açık havalarda kenarları geniş olan bir şapka kullanmak gibi basit yollar ile, güneşin cildinize zarar vermesini ve cildin kurumasını engelleyebilirsiniz.

Sert cilt temizleyicileri, sabunlar ve parfümlü ürünlerin yanı sıra, cildi çok sıcak su ile yıkamak da cilt kuruluğuna neden olabilir ve bunlardan kaçınmak gerekir.

Cilt Kuruluğu İçin Nemlendirici Kullanımı

Ciltte kuruluk ve pullanma için ilk yapılacak tedavilerden birisi, kuruyan bölgeye günde 2 ila 4 kez bir nemlendirici krem sürmektir. Özellikle yüz yıkandıktan sonra nemlendirici krem kullanmak, suyu cildin dış tabakasına hapsetmeye yardımcı olur ve böylece kaşıntıyı ve dökülmeyi azaltır.

Nemlendiricilerin birkaç farklı tipi bulunmaktadır. Bunlar cilt kuruluğu için kremler, losyonlar ve merhemler olarak sınıflandırılabilir. Hangi nemlendiricinin size daha iyi geleceğini, bir eczacıya danışarak öğrenebilirsiniz.

Cilt kurulugu ve kasinti tedavisi
Cildi Kuru Olanlar İçin En İyi Tedaviler (Evde Çözüm) 37

Cilt Kuruluğu İçin Laktik Asit

Laktik asit, sütten elde edilen bir asit türüdür. Cilde nüfuz ederek, altta yatan daha taze ve daha pürüzsüz bir cildi meydana çıkarmak için cildin ölü ve donuk üst katmanını soyabilir. Laktik asit bazı cilt soyma ürünlerinde ve kremlerde bulunur.

Cilt Kurluğu İçin Hidrokortizon

Hidrokortizon hem reçeteli hem de reçetesiz satılan ilaçlarda bulunan ve anti-enflamatuar olan steroid grubu etken maddedir. Ciltte kurluk ve pullanma ile oluşan kaşıntıyı kontrol etmek için kullanılabilir. Kısa süreli bir rahatlama sağlamak için evde hidrokortizon kullanmak güvenli bir yolsa olsa bile, uzun süreli kullanım için mutlaka bir doktora danışmak gerekir.

Kuru Ciltler Hakkında Diğer Bilinmesi Gerekenler

Cilt kuruluğu yaşayan kişilerin çoğunda bu durum hafif olmakla beraber önleyici uygulamalar ve evde yapılabilecek tedavilere iyi yanıt vermesine rağmen, şiddetli olan cilt kuruluğu ve dökülme, egzama ya da dermatit gibi daha ciddi olan cilt hastalıklarının bir belirtisi olabilir.

Ciltte kuruluk ve pullanma bir yıl gibi uzun bir süre devam ederse ve evde yapılan uygulamalardan olumlu dönüş alınmazsa, ayrıca ciltte çatlaklar ve kanama meydana gelirse mutlaka bir doktora görünerek tedavi almak gerekir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
1
hate
confused confused
1
confused
fail fail
1
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir