Cilde İyi Gelen Vitaminler Nelerdir? Hangi Vitaminler Cilt için Önemli?


Cildin genç bir görünüme ve sağlıklı bir parlaklığa sahip olması için birçok vitamine ihtiyacı vardır. Bunların arasında en önemli olanlar ise A, E ve C vitaminlerinin yanı sıra, B vitamini türleridir. Bunlardan hangisini takviye olarak almanız gerektiği ise, cildinizin duruma bağlıdır.

A Vitamini

Cilt problemleri söz konusu olduğunda A vitamini yardımcı olabilir. Ciltteki pürüzleri yumuşatmaya, sivilce sorunlarına ve kırışık görünümü azaltmaya yardımcı olabilir. Özellikle yararlı olan A vitamini asit formu olan retinoldür.  Reçetesiz olarak satılan birçok form mevcuttur. Ancak sizin için en yararlı retinol formu için bir cildiye doktoruna danışmanız gerekir.

Retinol ağızdan alınan hap olarak ya da krem şeklinde mevcuttur. Ayrıca hamile olan ya da hamilelik şüphesi olanların kullanmaması gerekir. Işığa karşı hassasiyet gibi bazı yan etkileri de bulunur. Yetişkinlerin için en fazla tolere edilebilir A vitamini sınır 10.000 IU’dir.

C ve E vitaminleri

E ve C vitaminleri bir arada çalışır ve bu sebepten genelde beraber reçete edilir. Bu iki vitamin birleştiği zaman, güneş ışığının zararlı etkilerini tek başlarına koruduklarından 2 kat daha iyi düzeyde koruma sağlarlar.

Yapılan araştırmalara göre E ve C vitaminleri, krem olarak kullanıldığı zaman ciltteki kolajenler üzerinde bir koruma sağlar. E ve C vitaminleri krem şeklinde ya da ağızdan hap şeklinde kullanılabilir. Ancak krem şeklinde kullanımda etkinin ortaya çıkmasının aylar sürebileceğini de unutmamak gerekir.

Günlük olarak önerilen C vitamini dozu 2.000 mg’dır. E vitamininin günlük önerilen düzeyi ise 1.000 mg’dır.

Ayrıca Buna Bakın  Burun Ucu Kaldırma Nasıl Olur?

B Kompleks Vitaminler

B1, B2, B3, B5, B6 ve B12 vitaminleri, B-kompleks vitaminleri olarak adlandırılır.

B1 vitamini kan dolaşımını iyileştirir ve cilde sağlıklı bir görünüm kazandırır. B1 eksikliği sonucunda sinirlilik ve depresyon ortaya çıkabilir.

B2 vitamini, hücrelerin normal olarak büyümesini sağlar. B2 vitamini eksik olduğu zaman dudakların köşesinde çatlamalar meydana gelebilir.

B3 vitamini cilde oksijen sağlar. B5 vitamini kolesterol dzüeylerini düşürür ve vücudun enfeksiyonlara karşı savaşmasına yardımcı olur. 

B6 vitamini cildin kabarıklığının azalmasını sağlar ve B12 vitamini sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin korunmasına ve böylece sağlıklı bir cilt renginin korunmasına yardımcı olur.

Cilt İçin Hangi Vitamin En İyisidir?

Bütün bu vitaminler oldukça önemlidir. Cildinizde bir iyileşme olmasını istiyorsanız bu vitaminlerden birine ay da birkaçına ihtiyacınız olabilir.

Ana sorununuz kırışıklık ya da sivilceyse, A vitamini türevi olan retinol sizin için en yararlı olan vitamin olabilir.

Cildinizde güneşten kaynaklanan bir hasar söz konusuysa, E ve C vitaminleri size bu konuda yardımcı olabilir.

Dudaklarınızda ve ciltte kuruluk varsa, B vitamini türleri kullanarak bu sorunlarınızla baş edebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.