Çikolata Kisti (Endometriozisi) Olan lar Hamile Kalabilir mi?


Endometriozis yani çikolata kisti tanısı konmuş kadınlar hamile kalabilirler, ancak doğurganlık oranı düşüktür endometriiozis yüzünden sadece %5-10 şansları vardır. Bunun nedeni, endometriozis, rahim astarı dokunun karın boşluğu yoluyla yayılır, tıkanıklıklara ve üreme sisteminin çeşitli doku ve organlarda iltihaplara neden olabilir, tüplerin olgun yumurtaya ulaşmasını önleyebilir.

pregnant women 1
Çikolata Kisti (Endometriozisi) Olan lar Hamile Kalabilir mi? 39

Genellikle endometriozis tedavisi jinekolog ve kadın doğum uzmanı tarafından yönlendirilir ve hormonal ilaçların kullanımı ile yapılır. Ancak, hamile kalmak isteyen kadınlar için, üreme organlarında bulunan endometrial dokuların çıkarılmasını ve böylece hamile kalma sürecini kolaylaştırmayı amaçladığından, ameliyat genellikle ilk seçenektir.

Hamile kalmak için tedavi ne olmalıdır

Tedaviye başlamadan önce, jinekolog rahim dışında endometrial dokunun nerede olduğunu bilmeli, bunun için bir ultrason veya MRG incelemesi yapılır, yanı sıra boyutu ve derinliği de belirlenir.

Üreme sisteminin hangi organlarının etkilendiğine bağlı olarak laparoskopi, mümkün olduğunca çok endometrial dokuyu çıkaracak, yolları tıkayan ve iltihabı azaltan küçük bir cerrahi işlem olarak belirtilebilir. Ayrıca zoladex kullanılabilir, hormonların sentetik bir inhibitörü testosteron ve östrojen, hastalığın azalmasına yardımcı olur.

endometriosis illustration fcc644
Çikolata Kisti (Endometriozisi) Olan lar Hamile Kalabilir mi? 40

Buna ek olarak, gebeliğin en yüksek başarı oranını sağlamak için, doktor da partner spermogram testi almayı tavsiye edebilir, ayrıca sperm canlılığı olarak adlandırılan, sperm kaliteli olup olmadığını kontrol edilir ve iyi bir sperm varsa, yumurta döllenme için uygun olabilir. 

Hamile kalmak ne kadar sürer?

Kadının tedaviden sonra tam olarak ne kadar süre sonra hamile kalacağını bilmek mümkün değildir, çünkü yaş, endometriozis tanısı zamanı ve hastalığın sınıflandırılması gibi diğer faktörler bu durumu güçleştirir. Tipik olarak, endometriozis tanısında erken tedaviye başlanan kadınlar daha kolay hamile kalabilir. Bu kadınlar hafif endometriozis veya yeni tanı konup tedaviye başlanan genç kadınlardır.

Nasıl hamile kalma şansını artırabilirim

polistik over sendromu nedir hamilelik tedavisi 70589
Çikolata Kisti (Endometriozisi) Olan lar Hamile Kalabilir mi? 41

Jinekolog ve kadın doğum uzmanı tarafından önerilen çikolata kisti tedavisine ek olarak, endometriozis bulunan kadınların hamile kalma şansını artırmak için, bazı önemler almalıdır.

1. Anksiyete azaltın

Anksiyete düzeyleri gebe kalmaya çalışırken artış eğilimindedir, Anksiyete gebelik sürecini geciktirebilir, kortizol, anksiyete ile ilişkili hormonlar gibi, örneğin, gebe kalmada sorumlu diğer hormonların deregüle olabilir, libido azaltır.

anksiyete
Çikolata Kisti (Endometriozisi) Olan lar Hamile Kalabilir mi? 42

2. Verimli dönemin ne zaman olduğunu bilin

Özellikle endometriozis olduğunda, hamile kalma şansını artırmak için, çiftin doğurgan dönemin nasıl işlediğini daha iyi bilmesi önemlidir, özellikle yumurtlamanın gerçekleştiği gün, böylece kendilerini doğru bir şekilde programlayabilirler, yumurtanın döllenme şansını arttırırlar.

3. Vitamin ve mineral açısından zengin gıdalar tüketin

yumurtlama gunu
Çikolata Kisti (Endometriozisi) Olan lar Hamile Kalabilir mi? 43

E vitamini, yağ asitleri, çinko, demir, B6 vitamini ve omega 3 açısından zengin bir diyet uygulanabilir, yumurtlama ve kaliteli yumurta ve sperm sorumlu hormonların bakımı için önemlidir, gebelik bekleme süresini azaltabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir