Çene ve Dudak Çevresindeki Sivilceler Nasıl Geçer?


-4
12 Paylaşım, -4 Beğeni

Perioral dermatit, genelde ağız çevresinde görülen bir döküntü türüdür. Ancak burun, göz ya da alın bölgesinde de görülebilir. Yaygın olarak ağız çevresinde gözüktüğü için, ağız etrafındaki sivilceler olarak tanımlanır.

Küçük boyutlu, kırmızı ve kabarcık şeklinde yumrulardan oluşan bu döküntülerin kesin nedeni bilinmemektedir. Yüze güçlü kortikosteroid içeren kremlerin sürülmesi ve bazı diş macunlarında ya da cilt bakım ürünlerindeki bileşenler bu duruma neden oluyor olabilir.

Döküntülerde kaşıntı varsa ve rahatsız ediyorsa, çözüm için bazı yollar aranır.

Tahriş Edici Ürünlerden Kaçının

Kortikosteroid içeren krem kullanıyorsanız bunu kullanmayı bırakın. Bu tip kremler kısa süreli iyi gelse de, döküntülerin çoğalmasına ve geçmemesine neden olabilir. Kortikosteroid kremler, cildin bağışıklığını baskılar ve cildiniz enfeksiyona karşı duyarlı hale gelir. Ayrıca bu kremler cildin bütünlüğünün bozulmasına neden olabilir.

Diş macunlarında bulunan sodyum lauril, florür ve tartarı kontrol eden bileşenler ağız çevresinde sivilcelerin durumunu daha kötü hale getirebilir. Bu bileşenleri içermeyen doğal bir diş macunu kullanmayı deneyin.

Döküntüler geçene kadar sert olan yüz temizleyici ürünler, losyonlar ile beraber makyaj ürünlerini kullanmayı bırakın. Mümkün olduğunca yüzünüze hiçbir şey sürmeyin.

Antibiyotik Tedavisi

Yüz çevresindeki sivilceler için en doğru tedavi antibiyotik ile tedavidir. Tedavide bu döküntülere etki edecek bir antibiyotik tercih edilir. Perioral dermatit tedavisinde sonuç elde etmek biraz zordur ve genelde birkaç ay boyunca antibiyotik kullanmak gerekir.

Ayrıca Buna Bakın  Güneşin Sivilcelere Etkisi Nasıl Olur? Güneş Sivilcelere Zararlı mı?

Krem olarak kullanılan bazı antibiyotikler, döküntülerin neden olduğu rahatsızlıkları geçici olarak hafifletebilir.

Doğal Tedavi Yolları

Ağız etrafındaki sivilceler genelde antibiyotik tedavisine olumlu sonuç verir. Ancak daha inatçı durumlarda ise daha hızlı sonuçlar almak için bazı doğal ilaçları kullanmayı deneyebilirsiniz. Lavanta ve çay ağacı gibi uçucu özellikteki yağlar anti-bakteriyel özelliğe de sahiptir. Birkaç damla yağı döküntülerin olduğu bölgeye sürmek iyileştirmeyi hızlandırabilir.

Takviye olarak A, E, C vitaminleri ve çinko almak da cilt bütünlüğünün iyileşmesini sağlar. Döküntüler kaşıntılı olsa bile cildinize dokunmaktan kaçının. Havlularınızı ve yastık kılıflarını sık sık sıcak su ile yıkayın. Güneşe maruz kalıyorsanız hipoalerjenik bir güneş koruyucu krem kullanın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-4
12 Paylaşım, -4 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
4
hate
confused confused
4
confused
fail fail
1
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
2
omg
win win
1
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.