Çene Ağrısı Neden Olabilir ve Tedavisi Nasıl Yapılır


Çenede ağrı nedeni olabilecek temporal-mandibuler eklem disfonksiyonu (TMT), diş problemleri, sinüzit, bruksizm, osteomiyelit ve hatta nöropatik ağrı gibi çeşitli nedenleri vardır.

Young woman in pain is having a toothache isolated on white background

Ağrıya ek olarak, bu değişiklikleri tanımlamaya yardımcı olabilecek diğer semptomlar da neden olabilir, böylece uygun bir tanı ve tedavi yapılır.

Çenede ağrıya neden olan en yaygın faktörler şunlardır:

1. Zamansal Mandibular Disfonksiyon

Bu sendrom, çeneyi kafatasına takmaktan, yüz ve çene bölgesinde rahatsızlık yaratmaktan, kalıcı baş ağrısından, kulak ağrısından, ağzı açarken ve hatta vertigo ve kulak çınlaması hissinden sorumlu temporporomre ekleminde (TMM) bozukluktan kaynaklanır.

Zamansal-mandibular disfonksiyonun en yaygın nedenleri, uyku sırasında dişlerinizi çok fazla sıkmak, bölgeye biraz darbe almış olmaktan kaynaklanır. 

Tedavi nasıl yapılır: uyku, fizik tedavi, akut fazda analjezik ve antienflamatuar ilaçlar almak, gevşeme teknikleri, lazer tedavisi veya cerrahi yöntem olan dişleri kaplayan sert bir plakanın yerleştirilmesi ile yapılır.

2. Küme Baş Ağrısı

Küme baş ağrısı, yüzün sadece bir tarafını etkileyen çok güçlü bir baş ağrısı ile karakterize nadir bir hastalıktır ve ayrıca kulak ve çene de dahil olmak üzere yüzün her tarafına yayılabilen ağrının aynı tarafında gözde kızarıklık, yırtılma ve ağrıya neden olabilir.

Tedavi nasıl yapılır: steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar, opioidler ve kriz zamanlarında uygulanan% 100 oksijen maskesi kullanımı gibi ilaçlarla yapılabilir. Ek olarak, nitrat bakımından yüksek olan ve ağrıyı kötüleştirebilen sosis ve pastırma gibi gıdaların tüketimini azaltmak, bir krizin tetiklenmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Ayrıca Buna Bakın  Sağlıklı Akciğerler İçin Yapılması Gerekenler

3. Sinüzit

Sinüzit, sinüsün bulunduğu bu yerlerde olduğu için baş ağrısı, burun akıntısı ve yüzde, özellikle alın ve elmacık kemiklerinde healy hissi gibi semptomlara neden olan sinüsün iltihabıdır.

Tedavi nasıl yapılır: örneğin burun spreyleri, analjezikler, oral kortikosteroidler veya antibiyotiklerin kullanılmasını önerebilecek bir pratisyen hekim veya otorhinolaryngolog tarafından yönlendirilmelidir.

4. Diş Problemleri

Çenede ağrıya neden olabilecek diğer faktörler, çeneye yayılabilen problemin yerinde genellikle şiddetli ağrıya neden olan diş eti hastalığı, apseler veya çürükler gibi bazı diş problemlerinin varlığıdır.

Tedavinin nasıl yapıldığı: ağrının kökeninde olan diş sorununa bağlıdır, bu nedenle ideal olan ağrı ve iltihap ilaçları veya antibiyotikler yazabilen diş hekimine gidilmelidir.

5. Trigeminal Nevralji

Trigeminal nevralji, trigeminal sinirin işlev bozukluğu nedeniyle ortaya çıkan, duyusal bilgilerin yüzden beyne taşınmasından ve çiğnemede rol oynayan kasların kontrol edilmesinden sorumlu güçlü bir yüz ağrısıdır. Bu hastalık yüzün herhangi bir alt bölgesinde şiddetli ağrı gibi semptomlara neden olur.

Tedavi nasıl yapılır: parasetamol veya dipyrone gibi analjezik ilaçlar, karbamazepin veya gabapentin gibi antikonvülsanlar, diazepam veya baclofen gibi kas gevşeticiler veya amitriptilin gibi antidepresanlarla yapılır. Ayrıca ameliyata başvurmak da gerekebilir. 

6. Bruksizm

Bruksizm, hem gündüz hem de gece ortaya çıkabilen, diş yüzeyi aşınması, ağız ve çene eklemlerini çiğnerken ve açarken ağrı, uyanırken baş ağrısı ve hatta yorgunluk gibi semptomlara neden olan bilinçsiz diş sıkma veya gıcırdatma eyleminden oluşur. 

Ayrıca Buna Bakın  Zona Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Tedavi nasıl yapılır: gevşeme seansları ile yapılır, çünkü bu durum aşırı anksiyeteden kaynaklanabilir ve uyumak için dişlerin arasına yerleştirilmesi gereken bir diş koruma plakası kullanımı ile yapılır.

7. Nöropatik Ağrı

Nöropatik ağrı, uçuktan veya diyabet gibi hastalıklar gibi enfeksiyonlardan kaynaklanabilecek veya sinir sistemi işlev bozukluğundan kaynaklanabilecek bir sinir sistemi yaralanmasından kaynaklanır. Nöropatik ağrılarda ortaya çıkabilecek en yaygın semptomlar ödem ve artan terleme, lokal kan akışındaki değişiklikler veya atrofi veya osteoporoz gibi doku değişiklikleri ile eşlik edebilecek ağrıdır.

Tedavi nasıl yapılır: karbamazepin veya gabapentin gibi antikovülsan ilaçların, tramadol ve tapentadol gibi merkezi olarak etkili analjeziklerin veya hatta ağrıyı hafifletmenin yanı sıra kronik faz ağrısı olan kişilerde çok yaygın olan depresyonda da rol alan amitriptyline ve nortriptyline gibi antidepresanların kullanılmasından oluşur.

Ayrıca fizik tedavi, ergoterapi ve elektriksel ve termal uyaranlara da başvurulabilir ve kişinin işlevsellik kazanmasına yardımcı olunabilir. Daha şiddetli nöropatik ağrı vakalarında ameliyat gerekebilir.

8. Osteomiyelit

Osteomiyelit, bakteri, mantar veya virüslerin neden olabileceği bir kemik enfeksiyonundan oluşur. Bu enfeksiyon, örneğin apse, endokardit veya tüberküloz gibi bulaşıcı bir hastalık sırasında, derin bir kesik, kırık veya protezin implantı yoluyla veya kan dolaşımı yoluyla kemiğin doğrudan kirlenmesi ile gerçekleşebilir

Bu hastalıkta ortaya çıkabilecek en yaygın semptomlar şiddetli kemik ağrısı, şişlik, etkilenen bölgede kızarıklık ve ısı, ateş, titreme ve etkilenen bölgeyi hareket ettirmekte zorluktur.

Ayrıca Buna Bakın  Bebeklerde Soğuk Algınlığı Tedavisi

Tedavi nasıl yapılır :yüksek dozlarda ve uzun süre antibiyotik kullanımı ile tedavi edilebilir. Bazı durumlarda ölü dokuları çıkarmak ve iyileşmeyi kolaylaştırmak için cerrahi de belirtilebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.