Cenaze Olduğunda Neden Kapı Önüne Ayakkabı Konulur?


Kültürümüzde birçok inanç sistemimize karışmış hareket ve sözler vardır. Atalarımızın da başka kültürlerle etkileşimde bulunması üzerine bazı kalıplaşmış ve aslında kültürümüzde olmayan durumlar hayatımıza girmiştir. Nedeninin tam olarak bilinmediği ancak bizlere huzur ve güven duygusu yarattığı için veya sevdiğimiz için veya sadece atalarımızdan miras kalan bir hareket olduğu için kullandığımız durumlardan oluşurlar. Bunları sadece bizim sınırlarımızda ve kültürümüzde değil çoğu zaman başka kültürlerde de görmemiz mümkündür. Cenaze olduğunda kapının önüne ayakkabı neden konulur sorusu merak edilir.

Yabancı birinin o evde cenaze olduğunu anlaması ve saygılı olması amacıyla konulur. Farklı din ve mezheplerde ise toplumdan topluma farklı düşünceler içerir. Kültürümüzde de olan cenazeye ve cenaze evine saygı nedeniyle bu davranış bizim kültürümüze yerleşmiştir. Ayakkabı konduğunda çevre sakinleri yüksek sesle müzik dinlenmemesi gerektiğini ve o evde yemek pişmeyeceğini anlayıp yemek götürmesi gerektiğini anlar. Bizlere göre hem düşünceli bir davranış hem de duyarlılığı geliştiren  bir düşünce biçimidir. Bu ve bunun gibi birçok durumu daha sizlere cenaze olduğunda kapının önüne ayakkabı neden konulur olarak cevap verebiliriz.

Cenaze Evinin Önüne Ayakkabı Nasıl Konur?

Ayakkabının ucu dışarıya bakacak şekilde düzgün bir biçimde konur. Böyle konmasının nedeni o evden cenazenin çıkması ve bir daha o eve ölümün, acı haberin girmemesi uzak kalması içindir. Çeşitli kültür ve inançlara göre yine ayakkabıyla koyma şekilleri vardır. Bizler sizlere bu konuda cenaze olduğunda kapının önüne ayakkabı neden konulur adlı makalemizle örnekler vererek açıklayalım.

ayakkabi
Cenaze Olduğunda Neden Kapı Önüne Ayakkabı Konulur? 36

Cenaze Evinin Önüne Ayakkabı Koymanın İslamiyet’te Yeri Var Mıdır?

İslamiyet dininde ölen kişinin eşyalarını, kıyafetlerini hayır etmek amacıyla dağıtmak en uygun davranıştır. Cenaze evi önüne ayakkabı bırakılması İslamiyet dininde yoktur. İslamiyet dini mantık dinidir. Batıl düşüncelere değil ispatlı düşüncelere yer verir. Ancak bazı toplumlardan bize geçmiş bir düşünce olan cenaze evi önüne ayakkabı bırakılması milletimiz açısından doğru veya dini bir gereklilik sanılmaktadır. Bu durumun İslamiyet ile alakası yoktur. Aksine ölen kişinin ayakkabısının da hayır amacıyla ihtiyaç sahiplerine verilmesi uygun olacaktır. Zaten ülkemizde yapılan cenaze evinin önüne ayakkabı konması da genelde ihtiyaç sahibi birinin ayakkabıyı alması ve ölen kişiye dua etmesi içindir. Dinimizce yapılan bir hayır işlemidir de diyebiliriz. Bu nedenle sizlere cenaze olduğunda kapının önüne ayakkabı neden konulur isimli makalemiz durumları açıklayacaktır. 

Dinimize göre zaten temizlik adabı ile verilen emirlere göre dışarıdaki toz, kir ve pisliğin yemek yediğimiz oturduğumuz ortama girmemesi amacıyla ayakkabılar kapı önünde çıkarılır ve içeri terlik giyilerek eve girilir. Kapı önüne ayakkabı çıkarmak zaten bizim yaşantımızda olduğundan cenaze evinin kapı önüne ayakkabı koyma geleneğini de kabullenmemiz zor olmamıştır. Dini emirler ve kültürel gelenekler bizler için büyük önem taşır. Bizler sizlere kültürümüzde de olan şeyleri cenaze olduğunda kapının önüne ayakkabı neden konulur  ile açıklayabiliriz.

Toplumumuz gerçekten de toplumsal ahlaki kural ve yapısını bu geleneklerden ve harmanlanmış kültür etkileşiminden oluşturur. Yapmayanlar ve uymayanlar ayıplanır hatta kınanır. Bizim sizlere anlamını veya nerden geldiğini bilmediğiniz bu davranışları açıklamak için  cenaze olduğunda kapının önüne ayakkabı neden konulur ile açıklamaktayız. Bu da kültürümüzü seven sevmeyen herkesin uygulaması için toplumsal bir baskı oluşturur ve kültürümüzü sürdürmemizi sağlar. 

maxresdefault
Cenaze Olduğunda Neden Kapı Önüne Ayakkabı Konulur? 37

Cenaze Olduğunda Kapının Önüne Ayakkabı Konması Hangi Kültür ve İnançtan Gelir?

Cenaze olduğunda kapının önüne ayakkabı neden konulur ile bu davranışın temelini anlatmakta fayda var. Ayakkabıların bu dünyayla öbür dünya arasında bir geçit sağladığına inanan inanış paganizmde ve Musevilikte vardır. Şamanlarda da yine cenaze evinin kapısının önüne ayakkabı konması geleneği vardır.  Ancak tıpkı bizler gibi aynı dinde olmayan ancak bu kültürü kendi toplumlarında sürdüren de birçok insan bulunur. Bizlerin de dininde yoktur ancak bizler farklı toplumlarda görerek kendimize göre anlamdırarak bu durumu kendi kültürümüze yerleştirmişizdir. Bizlere de diğer toplumlardan geçmiş ve etkileşim yaşanmıştır. Atalarımız bunu olumlu bir durum olarak kültürümüze göre anlamlandırarak ve yaşamlarına yerleştirerek  bu davranışı oturtmuş ve bizlere bu davranışı benimsetmişlerdir. Olumlu ve olumsuz olarak birçok toplum ve insan tarafından günümüzde yorumlanır. Başka kültürden geçmesi nedeniyle çok da benimseyemediğimiz ve eleştirel yapısı yüksek bir toplum olduğumuz için kültürümüzde bazen eleştirsek de atalarımızın kullanmasıyla bizlerin de hayatına girmiş bulunmaktadır. Bizler de ister istemez bu duruma uymak durumundayız.

Ayakkabı ve Sembolizm

Ayakkabı bizim toplumumuzda geleni ve gideni  karşılayan bir simgedir. Ölümlerde olduğu gibi doğumlarda da yine simgesel olarak hayatımızda yer almaktadır. Evlenecek olan kızlara da yine çeyiz olarak ayakkabı ve terlik alınır. Yine yeni doğmuş bebekler için de ilk aldığımız şey patik ve ayakkabılardır. Çoğu araba ve anahtarlık gibi kullandığımız şeyler de de yine minik ayakkabı sembolleri bulunur. Bunlar bizde ayakkabı kültürünün ve ayakkabı üzerine oturttuğumuz kültürel değerleri simgeler. Ayakkabılar hayatımızda kültürümüzde her zaman var olmuş bir durumdur. Türk toplumunda genel olarak şaman kültürüne ait davranışları atalarımız kabul etmiş ve yaşantımıza sokmuştur. Bizler hoşgörülü bir toplum olduğumuzdan ve tarihimizde de birçok medeniyetle bir arada hoşgörülü şekilde yaşadığımızdan bu kültürlerin ve davranışların bize yerleşmesi normaldir. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir