Bypass Ameliyatı Olanlar İçin Beslenme Önerileri


0

Koroner arter bypass ameliyatı olarak bilinen kalp bypass ameliyatı, kalpteki hasarlı arter damarını onaran cerrahi bir prosedürdür. Bu ameliyat kalp hastalığını iyileştirmez, ancak göğüs ağrısı ve nefes darlığı gibi semptomların azalmasını sağlar. Aynı zamanda kalp kan akışını ve kalp fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olur. Bypass ameliyatının en etkili hali, yaşam tarzında yapılacak değişiklikler ile birleştiği zamandır. Bypass ameliyatından sonra düzenli olarak egzersiz yapmak ve kilo kaybını, düşük kan basıncını ve düşük kolesterolü destekleyen bir diyet uygulamak önemlidir. Bu yaşam tarzı değişikliklerini uygulamak, kalp bypass ameliyatınızın olumlu etkilerini en üst düzeye çıkarır ve kalbinizi sağlıklı tutar.

Kalp Hastaları İçin Diyet

Kalp bypass hastalarının ameliyattan sonra izleyebileceği birçok diyet bulunur, en lezzetli olanlardan bazıları Akdeniz ve DASH (Hipertansiyonu Durdurmak İçin Diyet Yaklaşımları) diyetleridir. Bu diyetler, bol miktarda taze meyve ve sebze, kepekli tahıllar, fındık ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar tüketmenizi önerir. Balık, kümes hayvanları ve diğer yağsız etler ölçülü bir şekilde tüketilebilir. Kırmızı, işlenmiş ve kurutulmuş etler, rafine karbonhidratlar, süt ürünleri ve alkol tüketimi mümkünse hiç ya da sınırlı olmalıdır.

Eskiden kalp bypass ameliyatı olan hastaların yüksek yağ ve kolesterol içeren gıdaları tüketmemesi gerektiği söylenirdi. Ancak bu kesinlikle doğru değil. Her yağ aynı değildir ve uzak durmanız gerekenler yağlar sağlıksız yağlardır. Sağlıklı yağlar önemlidir ve aslında kalp damar fonksiyonunu iyileştirir. New England Tıp Dergisi’ndeki bir 2018 yılı çalışmasına göre, sızma zeytinyağı ya da fındık ile takviye edilmiş Akdeniz diyetinin, kalp damar sorunları olan insanlar için düşük yağlı diyetten daha iyi olduğu bulunmuştur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz