Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?


0

Özellikle burnun altındaki noktalar sinir bozucu ve gizlenmesi zor olabilir. Bunlara çeşitli cilt koşulları ve çevresel faktörler neden olabilir. Bazıları tedavi edilmediğinde tehlikeli olabilir. Bu nedenle, burun altındaki noktalara neyin sebep olduğunu ve nasıl tedavi edilebileceklerini anlamak önemlidir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı burundaki-siyah-lekeler.png

Belirtiler

Burun altındaki noktalar renk, doku ve büyüklük olarak değişebilir. Bazıları cilde yassı olabilir. Diğerleri büyük, kabarık olabilir. Rengi kahverengimsi siyahtan parlak kırmızıya kadar değişebilir. Belirtileri kaşıntı, şişme, iltihaplanma, hassasiyet ve ağrı içerebilir. Yüzdeki lekeler cilt yüzeyine yükselen irin de içerebilir. Bu lekeler ayrıca yüzün ve vücudun diğer alanlarında da ortaya çıkabilir.

Nedenler

Yaşlanma ve ultraviyole ışığına aşırı maruz kalmanın neden olduğu yaşlılık lekeleri, yüz ve vücutta koyu lekelerin oluşmasına neden olabilir. Egzama ve akne gibi cilt koşulları da burnun altında kırmızı, iltihaplı lekelere neden olabilir. Ek olarak sert bir sabun veya kimyasal madde gibi tahriş edici bir maddeyle doğrudan temastan dolayı cilt lekeleri gelişebilir. Ayrıca zehirli sarmaşık veya kauçuk gibi bir alerjenle temas halinde de oluşabilir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı burundaki-siyah-lekeler-nasil-gecer.png

Tedavi seçenekleri

Burnun altındaki yaşlılık lekeleri cilt beyazlatma kremleri, lazer tedavileri veya kriyoterapi ile tedavi edilebilir. Sivilce ve egzema, laktik asit veya benzoil peroksit içeren reçetesiz ilaçlarla tedavi edilebilir. Ek olarak doktor, cildi nemli tutmak ve kaşıntı ve tahrişi yatıştırmak için yumuşatıcı bir nemlendirici veya kalamin losyonu önerebilir. Ağır vakalarda, egzama ve alerji semptomlarını tedavi etmek için bir antihistamin de kullanılabilir.

Siyah Noktaları Önleme

Burun altında karaciğer lekelerinin gelişmesini önlemek için kışın bile en az 30 SPF güneş koruyucu kullanılması gerekir. Egzama ve sivilce, makyajı ve fazla yağı gidermek için günde iki kez nazik bir temizleyici ile yıkanarak önlenebilir. Cildi nemli tutmak için yağsız bir nemlendirici temizleyin.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı burundaki-siyah-lekeler-nasil-tedavi-edilir.png

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burnun altındaki bazı noktalar hızlı bir şekilde oluşabilirken, diğerleri bir alerjen veya tahriş edici madde ile temas ettikten sonra gelişmesi birkaç gün alabilir. Lekeleri tetikleyen tahriş edici maddeleri belirlemek için bir doktor veya dermatologla görüşmelisiniz. Burun altındaki noktaları çizmekten kaçının. Bu iyileşme süresini uzatabilir ve hatta bir enfeksiyona veya kalıcı yara izine neden olabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz