Burunda Et Ya Da Kemik Olması Ne Anlama Gelir! Nasıl Tedavi Edilir?


Burun insan ağlığı açısından çok önemli olduğu kadar insanın dış görünümü açısından da bir o kadar önemlidir. Ancak bazı durumlarda yaşanan burun kemiği eğriliği ya da burun eti büyümesi önemli sorunlara yol açar. Ön kısmında kıkırdak, arka kısmında ise kemiklerden oluşan septum; Burun deliklerinin ve geçitlerin ayrılmasını sağlayan kemik ve kıkırdak arasındaki duvar olarak tanımlanır.

Burun kemiği ve burun eti ile ilgili olarak yaşanan olumsuzluklar olarak bilinen Burunda et ya da kemik olması ne anlama gelir nasıl tedavi edilir? Konusu herkes tarafından merak ediliyor. Burun kemiği ile ilgili yaşanan rahatsızlığa Burun Kemik Eğriliği (Septum Deviasyonu) adı verilir. Çünkü normal şartlarda septum orta boyutta olmalı ve sol ve sağ burun boşlukları eşit genişlikte açılmalıdır. Ancak, çoğu kişi bölmenin orta çizgide olmadığından şikayet ediyor; Bunun nedeni, bu sapmanın küçük eğriliklere neden olmasıdır.

Burun Kemiği Eğriliği Nedir?

Septum denilen duvarın tamamı veya bir kısmı belirgin şekilde kavisli yani eğri ise kişi nefes almakta zorluk çekebilir. Nefes almada zorluk söz konusu olduğunda burun eğriliği bir hastalık olarak kabul edilir. Burun kemiği eğriliği ne kadar büyükse kişide görülen burun tıkanıklığı o kadar fazladır. Burun kemiğinde eğrilik bulunan bireylerde, kemik eğriliği ile birlikte konka adı verilen ette genişleme ve şişlik meydana gelebilir. Bu, burun tıkanıklığını büyük bir sıkıntı haline getirebilir. Burunda et ya da kemik olması ne anlama gelir nasıl tedavi edilir? Bu konuda yaşadığınız sorunlardan uzmanlarımızın çalışmaları ile çok kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Burun Eğriliğine Ne Sebep Olur?

Burunda et ya da kemik olması ne anlama gelir nasıl tedavi edilir? Burun eğriliği doğuştan olabileceği gibi bebeğin doğumu sırasında doğum kanalının geçişi sırasında oluşan travmaya bağlı da olabilir. Ayrıca çocukluk çağındaki düşme, yaralanma ve farklı etkenlerden olumsuz etkilenme gibi durumlar ileride burun kemiğinde eğriliklere yol açabilir. Çünkü yetişkinlikte septum denilen duvarın kemik ve kıkırdak kısımları aynı oranda gelişmeyebilir. Son olarak yetişkinliğe geçişte burun şeklinde farklılıklar ve sapmalar meydana gelebilir. Bu, burun eğriliğinin genetik nedenlerinden biri olarak kabul edilir.

1 22
Burunda Et Ya Da Kemik Olması Ne Anlama Gelir! Nasıl Tedavi Edilir? 35

Burun Kemiği Eğriliğinin Belirtileri Nelerdir?

Burun kemiklerinde eğrilik olan kişilerde en sık görülen semptom burun tünellerinde sıkışma ile nefes almada güçlük çekmesidir. Burunda et ya da kemik olması ne anlama gelir nasıl tedavi edilir? Bu tür yaşadığınız sağlık sorunlarına kurumumuzda acil tedbirler ve tedaviler uygulanmaktadır. Bunun dışında görülen belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz: Normal olmayan burun kanamaları, çok sık tekrarlayan sinüzitler, yüz ve başta yaşanan ağrılar, solunum zorluğu, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı gibi sorunlar yaşanır. Burunda et ya da kemik olması ne anlama gelir nasıl tedavi edilir? Konuyla ilgili kurumumuz ciddi çalışmalar yapmaktadır.

Burun Eti Nedir?

Burun kemiği kadar önemli olan bir diğer konu da burun etidir. Burnun içyapısında bulunan ve dışarıdan vücuda gelen temizleyerek içeri alan ve tamamen kan damarının birleşmesiyle oluşan yumuşak dokuya burun eti denir. Dışarıdan gelen hava sıcaksa damarlardan kan çekilir ve et küçülür ve solunan sıcak hava vücut sıcaklığına göre düşürülür.

Burun Etinin Görevleri Nelerdir?

Burunda et ya da kemik olması ne anlama gelir nasıl tedavi edilir? Bunun için burnun fonksiyonlarını da bilmek gerekiyor. Burun fonksiyonları olarak bilinen yukarıda bahsedilen görevlerden bazıları burun etinin işlevidir. Bu bağlamda konkalar, normalde burunda gerçekleşen mukus salgısı yoluyla solunan havadaki toz, mikrop ve bakteri gibi elementleri temizleyerek akciğerlere gönderir. Hava burun delikleriyle temas eder etmez akciğer hava keseleri otomatik olarak açılır ve zahmetsizce temiz havayı içeri alır. Akciğerlerin çalışması, her 2-3’te bir burun deliklerinden birinin açılıp kapanmasıyla düzenlenir.

2 22
Burunda Et Ya Da Kemik Olması Ne Anlama Gelir! Nasıl Tedavi Edilir? 36

Burun Eti Büyümesinin Sebepleri Nelerdir?

Burun boşluğu, sağ ve sol burun boşluğunun her birinde üçer olmak üzere toplam altı adettir. Bu altı burun deliği arasında en işlevsel burun eti, burnun alt konka adı verilen en alt kısmında yer alan organdır. Solunan hava ile ilk karşılaşan alt burun eti havanın sıcak, soğuk veya kirli olmasına bağlı olarak büyür ve küçülür. Bu bağlamda burun konkalarının büyüme nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz; Havada sürekli kirlilik ve nem olması ve buna bağlı olarak solunan havanın vücut sistemine uyumunun sağlayamamasıdır. Bu durumun devamlılığı sonucunda burun etinde genişleme meydana gelebilir. Ayrıca bir takım konulara alerjisi olanlar kişiler için de burun eti büyümesi söz konusudur. Hassaslaştırıcı faktörlerin uzun vadeli etkilerinin bir sonucu olarak, bir kişinin burun konkaları büyüyebilir. Sigara içmek de bu sorunun tetikleyicisidir. Burun eti, doğrudan ve doğrudan kirlenen havayı temizlemek için sürekli bir çaba göstererek zamanla büyür.

Burunda et ya da kemik olması ne anlama gelir nasıl tedavi edilir? Kronik veya kalıcı sinüzit; Burun fonksiyonlarında uzun süreli olumsuzluklara neden olur ve burun etinin büyümesine neden olur. Benzer şekilde burun konkalarındaki büyümelerin hava yolu fonksiyonlarına olumsuz etkileri sonucu kronik sinüzit de görülebilmekte ve sinüzitin süresi uzayabilir. Burun iltihabı rahatsızlıkları da bu konu ile ilgilidir ve burun bünyesinde yer alan etin normalden daha büyük ve geniş olmasına neden olur. Tüm bunların sonucunda ise solunum olumsuz etkilenir ve burun etlerinde ciddi büyüme ve buna bağlı vücutta farklı tepkiler meydana gelebilir. Burun etinin büyüklüğü ve burun kemiğinde meydana gelen eğrilikler, insan yaşamı için son derece önemli olan solunum fonksiyonlarının kalitesini olumsuz yönde etkiler.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir