Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?


Zencefil, nane, tarçın ve zerdeçal gibi bitki çayları içmek tıkanıklığı azaltmaya veya ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Sigara içmek veya pasif içicilik, burun tıkanıklığına neden olan faktörlerden biridir. Bu nedenle burun tıkanıklığını önlemek istiyorsanız sigara içmemeye özen göstermelisiniz. Tuzlu su (salin), burun tıkanıklığını gidermek için harikadır.

Evde 1 bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı sofra tuzu ekleyip koklayarak denizde yüzebilir veya kendi tuzlu suyunuzu yapabilirsiniz. Burun mukozasını nemli tutmak için bol su içirin. Klimalı veya ısıtılmış bir ortamda hava kuruduğunda burun kuruyabilir ve sıkışabilir. Odada buhar makinesi veya kaynar su bulundurmak burun tıkanıklığı sorununu çözebilir.

Burun tıkanıklığının hastalığın bir belirtisi olduğu ve kök nedenin bulunması, düzeltilmesi ve gerekli adımların atılması gerektiği gerçeğini göz ardı etmeyin. Ayrıca alerjiniz varsa polen, toz ve keskin kokularla etkileşimi en aza indirmeye çalışın.

Burun Tıkanıklığı Nedir?

Solunum sistemi ve organlarının başlangıç ??noktası olan burnun, gelen havayı akciğerlere ulaşmadan önce ısıtması, nemlendirmesi ve arındıramaması, çeşitli faktörler nedeniyle görevini yerine getirmesini engeller. Buna burun tıkanıklığı denir. Burun tıkanıklığı, nefes almakta güçlük çektiğiniz ve iyi bir gün geçirdiğiniz veya uyuduğunuz bir durumdur. Aynı zamanda insanları koku alma duyusunun zayıflaması ve solunum mekanizmasının bozulması gibi birçok olumsuz etkiye maruz bırakır. Çok basit ve önemsiz sayılan burun tıkanıklığı birçok zahmetli işleme yol açabilir. Grip enfeksiyonu, mevsimsel değişiklikler veya yapısal bozukluklar nedeniyle hem çocuklarda hem de yetişkinlerde yaşam kalitesini etkileyen burun tıkanıklığı oluşabilir.

Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Burun tıkanıklığına genellikle grip veya soğuk algınlığı gibi basit bir enfeksiyon neden olur. Bu hastalıklara bağlı burun tıkanıklığı belirtileri genellikle bir hafta içinde kaybolur. Bu dönemdeki artış, altta yatan başka bir sağlık sorununa işaret edebilir. Uzun süreli burun tıkanıklığına neden olabilecek çeşitli durumlar vardır:

  • Alerjiler.
  • Tozlaşma.
  • Nazal polip adı verilen burun boşluğunda iyi huylu büyüme veya tümör.
  • Çeşitli kimyasallara maruz kalma.
  • Burun içi tahriş edici maddelere çevresel maruziyet.
  • Kronik rinit.
  • Nazal septum kavislidir.
Ayrıca Buna Bakın  Sivilce İzlerinden Kurtulmanın Yolları

Kıkırdak ve kemiğin ortasında burnu ikiye bölen duvar benzeri yapıya tıp literatüründe nazal septum denir. Nazal septumun bu eğriliğine nazal septum deviasyonu denir. Nazal septumun eğriliği, burun tıkanıklığının en yaygın nedenlerinden biridir. Tedavi, nazal septumun cerrahi olarak düzeltilmesini içerir. Septum deviasyonu doğuştan (doğumdan) veya burun bölgesine travma sonucu kendini gösterebilen bir problemdir. Septum deviasyonu yaşla birlikte ilerleyebilen bir sağlık sorunudur. Hafif sapmaları olan kişilerde bu durum belirti vermeyebilir ancak daha belirgin eğriliklerle çeşitli şikayetler ortaya çıkar. Burundan nefes darlığı, burun tıkanıklığı, burun kanaması, sinüs enfeksiyonları, bir tarafta burun kuruluğu ve horlama horlamanın belirtileridir.

Her bir burun boşluğunda konka adı verilen iç yapının şişmesi, sinüsleri açan deliklerin tıkanmasına ve burun tıkanıklığına neden olur. Konka orta konkaya açık olduğu için orta konkanın şişmesi sinüslerin havalanmasını engelleyerek sinüslerin iltihaplanmasına ve sinüzite neden olur. Sinüzit ayrıca baş ağrısına neden olur ve yaşam kalitesini etkiler. Yani kolay olduğunu düşündüğümüz burun tıkanıklığı domino etkisiyle birçok olumsuz durumun kapısını aralayabilir. Burnun anatomik yapısını oluşturan nazal septumun eğriliği veya konkanın şişmesi, yüzün trigeminal sinirini sıkıştıran ve sinir boyunca yayılan burun kaynaklı baş ağrılarına neden olur. Migrenle karıştırılabileceğinden, ikisi arasında ayrım yapmak için hastanın ayrıntılı tıbbi geçmişini incelemek önemlidir.

Nazal polipler, burnun iç yüzeyindeki (astar) iyi huylu doku büyümesi olarak tanımlanabilir. Mukoza zarı, solunan havayı nemlendirerek burun içi yapının ve sinüslerin korunmasına yardımcı olan burnun nemli tabakasıdır. Alerjiye bağlı kısa süreli enfeksiyonlar veya iltihaplanma durumunda, mukus zarları ödemli ve kırmızı hale gelir, genellikle burun akıntısı gibi görünür. Uzun süreli tahriş, burundaki hava yollarını tıkayabilen küçük kistik polip yapılarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Ayrıca Buna Bakın  Balık Yumurtası Faydalı mıdır?

Polip gelişimine neden olabilecek çeşitli sağlık sorunları vardır. Kronik sinüzit, astım, kistik fibroz, Charg Strauss sendromu ve saman nezlesi (alerjik rinit) polip oluşumuna neden olabilen hastalıklardandır.

Kronik sinüzit, sinüsler olarak temsil edilen hava sahasının iltihaplanmasıdır. Bu uzun süreli durumun bir sonucu olarak horanai yapısında ödem ve mukus birikimi oluşabilmektedir. Kronik sinüzit gelişen kişilerde semptomlar 12 haftadan fazla sürer. Tat ve koku sorunları, mukus oluşumuna bağlı burun tıkanıklığı, göz çevresinde, alında ve elmacık kemiklerinde rahatsızlık, kronik sinüzit belirtilerindendir.

Burun Tıkanıklığına Çözüm Önerileri Nedir?

Burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve buna bağlı kaşıntı, kuruluk ve hapşırma gibi hoş olmayan semptomlar hafife alınmamalı ve uygun ilaçlar ve doğal yöntemlerle tedavi edilmelidir. Burun tıkanıklığına çözüm bulmak için önce burun tıkanıklığının nedenini belirlemeniz gerekir. Patojen tanımlandıktan sonra çok yönlü ve kapsamlı bir tedavi planı oluşturulur. Tıkanıklığa nazal septumun eğriliği neden oluyorsa, cerrahi eğriliği düzeltebilir. Genişlemiş burun etinden kaynaklanan kabızlık, ilaç ve burun damlaları ile tedavi edilir.

Zaman zaman bu yapıların cerrahi olarak çıkarılması gerekir. Burun eti ve polipler farklı yapılara sahiptir ve karıştırılmamalıdır. Burun eti, tıpta konka denilen bir yapı; polipler, poliplerin yerine kullanılan bir terimdir. Çocuklarda burun tıkanıklığına en sık tıbbi olarak adenoid hipertrofisi olarak bilinen adenoid hipertrofisi neden olur. Yaşam kalitesinin düşük olması nedeniyle oldukça zor bir durum olabilen burun tıkanıklığı durumunda doktorun bilgi ve tavsiyelerine göre çeşitli uygulamalar faydalı olabilir.

Kuru hava nedeniyle sinüs ağrınız veya burun tıkanıklığınız varsa, nemlendirici bir cihaz bu semptomların giderilmesine yardımcı olabilir. Bu makineler suyu buhar haline dönüştürerek ortamın nemlenmesini sağlar. Nemlendirilmiş havanın solunması iltihaplı burun dokusunu ve ödemli kan damarlarını yatıştırır. Nemlendiriciler ayrıca aşırı mukus tabakasının incelmesine yardımcı olur. Burun tıkanıklığı olan kişiler için bu sorunu çözebilecek bir diğer uygulama da sıcak bir duştur. Duştan çıkan sıcak buhar, burun hava yollarında biriken mukus tabakasını azaltarak iltihaplanma ile ilgili semptomların azaltılmasına yardımcı olur. Artan günlük sıvı alımı, burnu tıkalı kişilerin burun hava yollarında sıvı birikmesini teşvik ederek bu bölgelerdeki basıncı düşürmede etkilidir. Sıcak içecekler, özellikle boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığı olan kişilerde bu sorunları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Ayrıca Buna Bakın  Cilt Sarkmasını Ameliyatsız Sıkılaştırabilir Misiniz?

Burun damlaları hem burnun hava yollarını nemlendirerek hem de o bölgelerdeki iltihaplanmanın neden olduğu ödemi azaltarak burun tıkanıklığını gidermeye yardımcı olur. Bazı burun damlaları, dekonjestan adı verilen bir ilaç içerebilir. Burun tıkanıklığı ile ilgili mevcut sorunları şiddetlendirebileceklerinden spreylerin uzun süreli kullanımında dikkatli olun.

Burun tıkanıklığı sebebiyle türlü uyku sorunları yaşayan kişiler için önerilen uygulamalar şu şekilde sıralanabilir: Her gün tüketilen sıvı miktarı artar. Bir doktor tarafından reçete edildiğinde, iltihap önleyici özelliklere sahip steroid olmayan iltihap önleyici ilaçların kullanılması. Akşamları alkollü veya kafeinli içecekler içmeyin. Evcil hayvanların yatak odasına girmesini engelleyin. Sıcak içeceklerin yutulması. Tuzlu su gargarası yapın. Nemlendirici kullanın. Burun spreyi kullanın. Başınız vücudunuzdan yüksekte olacak şekilde uzanın.

Okaliptüs yağı içeren ürünler de bu şikayetlerden muzdarip hastalarda olumlu sonuçlar alınmasına yardımcı olabilir. Ancak okaliptüs alerjiye neden olabileceğinden özellikle küçük çocuklar ve bebekler için tehlikeli olabileceğinden önerilmemektedir. Kuru, tahriş olmuş burunlar için E vitamini içeren nemlendirici bir yağ veya krem ??kullanılması önerilir. Tabii ki, öncelikle altta yatan hastalık tedavi edilmelidir. Alerjiniz varsa, toz, duman ve güçlü kokular gibi alerjenlerle temastan kaçınmanız önemlidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.