Burun Küçültme Nasıl Yapılır? Burun Küçültme ile İlgili Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?


Belki uzun süredir burnunuzdan memnun değilsiniz ya da belki nefes almakta zorlanıyorsunuz; Her iki durumda da rinoplasti sizin için bir seçenek olabilir.

Bir rinoplasti burnunuzla ilgili birçok şeyi değiştirebilir: burnunuzun boyutu (yüzünüze göre), burnunuzun genişliği, burun deliklerinizin boyutu ve konumu ve burnunuzun profili (görünür şişlikler, çıkıntılar, çöküntüler veya burnun ucunu kaldırma) gibi birçok işlem mevcuttur.

Rinoplasti ayrıca burnun ucunu yeniden şekillendirebilir, büyük veya geniş burun deliklerinin görünümünü iyileştirebilir ve herhangi bir burun asimetrisini düzeltebilir. Fonksiyonel bir bakış açısından, bir rinoplasti, sapmış bir septumdan kaynaklanan belirli nefes alma zorluklarını düzeltebilir. Rinoplasti, bazı doğum kusurları veya kazayla yaralanan burunlar için de bir seçenektir. Daha da önemlisi, burnun işlevini sürdürmek, burnu kozmetik olarak güzelleştirme isteğinizide yerine getirebilir.

 Rinoplasti, Burun Estetiği Ameliyatı Nedir?

Rinoplasti burnun şeklini değiştirmek için tasarlanmış cerrahi bir işlemdir. Yapısal bir deformiteyi düzeltmek, burnun görünümünü iyileştirmek için boyut ve şeklinde küçük değişiklikler sağlamak veya fonksiyonel bir sorunu (şişmeye bağlı nefes darlığı gibi) düzeltmek için yapılabilir.

Burun estetiği ameliyatında septum duvarı için işlemler;

Septum iki burun deliği arasındaki duvardır. Kıkırdak ve kemikten oluşan burun boşluğunu ikiye böler. İdeal nazal septum düzdür ve burnun sol ve sağ yanlarını eşit büyüklükte koridorlara ayırır. Buna karşılık, septum orta hattan büyük ölçüde yer değiştirdiğinde sapmış bir septum oluşur. Şiddetli vakalarda, sapmış bir septum nefes darlığına ve tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Buradaki düzeltme işlemleri de yerine getirilebilir.

1 7
Burun Küçültme Nasıl Yapılır? Burun Küçültme ile İlgili Bilmeniz Gerekenler Nelerdir? 37

 Burun Estetiği Ameliyatı Türleri

Primer rinoplasti, burnu yeniden şekillendirmeye ve işlevselliğini artırmaya olanak sağlayan bir plastik cerrahidir. “Açık” ve “kapalı” olmak üzere iki tip birincil rinoplasti vardır.

Açık rinoplasti: Bu tip rinoplasti büyük değişiklikler için yapılır. Kesiler, burun deliklerini ayıran dikey deri şeridinde yapılır. Kolumella denir. Cerrahın burnun anatomisini görmesini ve üzerinde çalışmasını kolaylaştırmak için burun altındaki yapılardan deri ve yumuşak doku çıkarılır.

Kapalı Rinoplasti: Bu tip ameliyatlar küçük değişikliklerle yapılır. Birçok cerrah burun içinde kesiler yapar. Burun derisi daha sonra destekleyici yapısını oluşturan kemik ve kıkırdaktan ayrılır. Bir kez başlandıktan sonra, istenen şekli elde etmek için kemik ve kıkırdak çıkarılabilir, yeniden şekillendirilebilir, büyütülebilir veya yeniden düzenlenebilir.

2 7
Burun Küçültme Nasıl Yapılır? Burun Küçültme ile İlgili Bilmeniz Gerekenler Nelerdir? 38

Sekonder rinoplasti: Revizyon rinoplasti olarak da adlandırılır. Bu, önceki bir rinoplastiden sonra devam eden veya gelişen sorunları düzeltmek için yapılır. Sorunlar küçük ve kolayca düzeltilebilse de bazen sorunlar önemli de olabilir ve bu da ikincil rinoplastiyi zorlaştırır. Sekonder rinoplasti açık veya kapalı bir işlem olarak da yapılabilir.

Dolgu rinoplastisi: çöküntüleri doldurmak, keskin açıları yumuşatmak veya burun ucunun açısını değiştirmek, simetriyi geri kazandırmak ve burnu daha küçük ve daha çekici hale getirmek için enjekte edilebilir maddelerin kullanımını içerir. Cerrah, bir yumruyu çıkarmak yerine, burnu düzleştirmek için bir dolgu kullanır. Sonuçlar kalıcı değildir ancak ameliyat gerektirmeyen küçük kusurlar için hızlı ve kolay bir seçenek olabilirler.

 Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi

Sigara içiyorsanız, aspirin, ateş düşürücü, A, D, E, Omega 3 vitaminleri, yeşil çay, ginseng, kortikosteroid gibi ilaçlar alıyorsanız veya uzun süreli kanamanız varsa komplikasyonları önlemek için ameliyattan önce plastik cerrahınıza ara vermenin önemli olduğunu belirtebilirsiniz.

Hasta müdahalenin sabahı hastaneye nakledilir, müdahale tercihen genel anestezi altında yapılır ve 2-3 saat sürer.

Ameliyattan sonra hasta yaklaşık 2 saat dinlenme odasında istirahat eder, burun kemiğinin kırılması durumunda bu işlem 1 gün hastanede kalmayı gerektirir. Bu yapıya herhangi bir operasyon yapılmamışsa ve operasyon yumuşak dokulara odaklanmışsa hasta öğleden sonra evine dönebilir.

3 6
Burun Küçültme Nasıl Yapılır? Burun Küçültme ile İlgili Bilmeniz Gerekenler Nelerdir? 39

 Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Bandajlar, burnun arkasında küçük bir alçı ve kanamayı önlemek için burun deliklerinin içini sıkıştıran ve aynı zamanda bir atel görevi gören iki petrol jölesi fitili içerir.

Bu vurgular beşinci veya altıncı günde kaldırılır. Müdahaleden sonra 8 gün boyunca antienflamatuar ve analjezik tedavi uygulanır.

Bu işlem öncelikle burun deliği içine ve dışına, kolumellaya veya sırt yanlarına yapıldığından neredeyse hiç iz bırakmaz.

Dışarıda kalan teller 6-7 gün sonra kendiliğinden, burun deliklerinden çıkıp 10 gün sonra dökülecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir