Burun Kemiği Eğriliği Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır?


Burun kemiğinin orantısız bir şekilde gelişim göstermesi ya da travmalar sonucu burunda eğrilik meydana gelebilmektedir. Bu durum rahat nefes almayı engelleyebilmektedir. Dış görünüşlerinden memnun olmayan, bu memnuniyetsizliğin ruh sağlığını olumsuz etkilediği bireylerin sayısı azımsanamayacak kadar fazladır. Bu durumdan muzdarip kişiler çareyi burun kemiği eğriliğini düzeltmek için yapılan estetik operasyonlarda aramaktadır. Burun kemiği eğriliği operasyonları genelde estetik operasyon olarak bilinse de eğri buruna sahip kişide, koku ve tat algısında değişiklik, uyku ve solunum problemleri gibi gündelik hayatın akışını bozan sorunlara da neden olabilmektedir.

Yaşam Kalitenizi Yükseltin

Burun kemiğindeki eğriliğin tedavi edilmediği durumlarda sinüzit, alerjik rinit, kronik yorgunluk ve hatta kalp rahatsızlıklarına bile yol açabilmektedir. Burun kemiği eğriliği estetik ameliyatı ile yaşam kalitenizi yükseltin. Burun kemiğindeki eğrilikler genetik olabileceği gibi sonradan travma sonucu da oluşabilmektedir.

Burun kemiği eğriliği estetik ameliyatının hasta için daha konforlu şekilde geçmesi için operasyonlar genellikle genel anestezi altında yapılmaktadır. Burun deliklerinin ortasından bir kesi açılır. Bu kesiden solunuma engel olan orta hattaki kemik çıkarılır. Kıkırdak doku eğriliği düzeltilerek yerine yerleştirilir.

2 6
Burun Kemiği Eğriliği Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır? 34

Kesi burun deliğinin ortasından açıldığından görünen herhangi bir iz kalmaz. Operasyon sonrası hasta anestezi etkisinden çıktıktan hemen sonra taburcu edilebilmektedir. Günlük yaşama dönmek için ise bir haftalık bir süre yeterli olacaktır.

Burun Kemiği Eğriliği Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun kemiği eğriliği operasyonu günümüzde oldukça konforlu bir şekilde uygulanabilmektedir. Burun kemiği ameliyatı öncesi tanı konulabilmesi için öncelikle burnun endoskopik olarak muayenesi yapılır. Sonrasında burun solunumu rinomanometri cihazı ile ölçülür; şayet alerji gibi şikayetler söz konusu ise tomografi ve laboratuar sonuçları istenir.

Eğer yaptırmak istediğiniz sadece solunum problemleri kaynaklı burun kemiği eğriliği estetik ameliyatı ise buna septoplasti denilmektedir.  Estetik olan değişimlerin adı rinoplasti eğer hem solum kaynaklı sorunlar hem de estetik sorunları varsa buna da septorinoplasti denilmektedir.

1 6
Burun Kemiği Eğriliği Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır? 35

Her Burun Kemiği Eğriliği Estetik Operasyon Gerektirir mi?

Burun kemiğindeki eğriliklere tıp dilinde septum deviasyonu denmektedir. Burun kemiği eğriliği estetik ameliyatı kişinin yaşam standartlarını ciddi oranda düzeltecek ve rahatlama sağlayacak operasyonlardan biridir.

Her burun kemiği eğriliği estetik bir operasyon gerektirmese de eğer dışarıdan bakıldığında burnun görüntüsünde de eğriliğe sebep olan bir septum deviasyonu söz konusu ise operasyon septorinoplasti dediğimiz hem estetik hem de solunum kaynaklı ameliyat ile bir arada yapılabilmektedir.

Çocuklarda Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı

Çocuklarda rastlanan burun kemiği eğriliklerin de ameliyat için burun gelişiminin tamamlanmasını beklemek faydalı olacaktır. Kızlarda yaklaşık 16 yaşına kadar, erkeklerde de yaklaşık 18 yaşına kadar burun kemiği eğriliği ameliyatı için beklemek doğru olacaktır.

Fakat burun eğriliği durumu çocuğun yaşam kalitesini etkiliyorsa, burun tıkanıklığı, uyku problemleri gibi durumlara yol açıyorsa daha erken yaşlarda da operasyon yapılabilmektedir. Buna ek olarak herhangi bir travma sonrası oluşan burun kemiği eğriliklerinde yaş sınırı beklemeksizin operasyon yapılabilmektedir.

Burun Eğriliği Kilo Alma Sebebi!

Burun kemiği eğriliği sebebi ile meydana gelen burun tıkanıklığı durumu hastanın geceleri ağızdan nefes almasına yol açabilmektedir. Nefesi ağızdan alan kişiler vücudun ihtiyacı olandan çok daha az miktarda oksijen alabilmektedir.

Oksijen yeterli oranda alınmadığından vücuttaki yağ depolarının yakımı engellenip stres hormonu olarak bilinen kortizon hormonunda artış gerçekleşir. Kortizon hormonu ise vücutta yağ oluşumuna neden olan hormon olarak bilinir. Dolayısıyla burun eğriliği kilo alma sebebi olabilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir