Burun Eti Ameliyatı Nasıl Yapılır? Burun Eti Ameliyatı ile ilgili Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?


Burun eti, burnun üst, orta ve alt kısımlarında 3’er parça olarak bulunur. Görevi, aspire edilen havayı ısıtmak, nemlendirmek, filtrelemek ve akciğerlere taşımaktır. Soğuk havada yumuşak doku ve kemikten oluşan konkalar şişer, içerdikleri kan damarlarını doldurur ve burundan çekilen havayı nefes almaya hazır hale getirir.

Bazı kişiler için fazla büyük olan kabuk, burun tıkanıklığına ve nefes darlığına neden olur. Bu gibi durumlarda sağlıklı bir yaşama kavuşmak için yapılan cerrahi işleme nazofaringeal cerrahi denir. Burnun yan duvarlarında bulunan kabuk süngerimsi yumuşak dokulardan oluşur.  Kabuk özellikle zengin bir damar yapısına sahiptir. Bu nedenle nefes alırken havanın ısıtılması, filtrelenmesi, nemlendirilmesi ve taşınmasında çok önemli bir rol oynar. Ancak konka büyükse tıkanır ve nefes alması zorlaşır. Uzman bir doktor gözetiminde yapılan muayene ile bu operasyon yapılır ve kişi tekrar sağlıklı bir şekilde nefes alabilir.

Burun Etinin Büyüme Nedenleri Nedir?

Bazı anlarda burun etinin orta ve alt bölümleri gereğinden çok büyür. Konka büyümesi genellikle hamilelikte, alerjik tepkimelerde ve burun kemiklerinin eğriliğinde görülmektedir. Ayrıca bazı ilaçlar, çevresel olaylar ve bazı enfeksiyonlar da konkanın büyümesine neden olur.

İlaç: Soğuk algınlığı ve grip ile burun tıkanıklığını gidermek için uzun süreli dekonjestan burun spreyleri kullanımı dehidrasyona ve konka büyümesine neden olur.

1 5
Burun Eti Ameliyatı Nasıl Yapılır? Burun Eti Ameliyatı ile ilgili Bilmeniz Gerekenler Nelerdir? 37

Alerjik tepkimeler: Alerjisi olanlar toz, polen ve ev tozunu soluduğunda burun eti şişmektedir ve çokça uzun süre şişlikle kalır. Devam eden alerjik tepkimeler belli bir zaman sonra konkaların büyümesine neden olur.

Enfeksiyon: Virüs enfeksiyonlar ve sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının devam etmesi burundaki etlerin büyümesine neden olur.

Çevresel faktör: Sigara içmek, havası kirli alanlarda uzun süre ayakta kalmak midyeyi olumsuz etkiler ve büyümesine neden olur.

Burun Eti (Konka) Ameliyatı Nasıl Gerçekleştirilir?

Burun ameliyatları genellikle lokal veya genel anestezi altında yapılır. Yöntemlerden biri kabuğu çıkarmak yani kabuğu tamamen kesip çıkarmaktır. Bu yöntemle solunan havanın nemlendirilmesi ve filtrasyonu yetersiz olduğundan gerekmedikçe tam emiş yapılmaz.

Burun kemiğinde herhangi bir sorun yoksa burun eti küçültme işlemi uygulanır. Bu amaçla geliştirilen en son teknolojik ürün konka lazer cerrahisidir. Bir seans ve kesin sonuç alınacaktır. Konka küçültme ameliyatının amacı, konka yüzeyinin yapısını mümkün olduğunca korumaktır.

2 5
Burun Eti Ameliyatı Nasıl Yapılır? Burun Eti Ameliyatı ile ilgili Bilmeniz Gerekenler Nelerdir? 38

Rahat ve sağlıklı nefes alabilmek için burun ameliyatı büyük önem taşımaktadır. Cerrahi işlem, hekim kontrolünde yapılan muayene ile birlikte duruma göre farklı teknikler incelenerek gerçekleştirilir. Operasyon genel veya lokal anestezi altında yapılır. Anestezi bölgedeki problemin büyüklüğüne göre değişiklik gösterecektir.

Konka cerrahisinin temel amacı, konkayı tamamen çıkarmak değil, küçültmektir. Ayrıca kasa yüzeyinin korunması bu süreçteki en önemli faktörlerden biridir. Daha sağlıklı ve rahat nefes alabilmek için bu faktörlere dikkat edilerek doktor kontrolünde ameliyat gerçekleştirilir.

Burun Eti (Konka) Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Hastalar operasyondan sonra 8 saat dinlendikten sonra yavaş yavaş doğrulmaya başlarlar. Yürüme süresi her seferinde artar. 72 saat sonra taburcu olabilirsiniz. Genel olarak hareket kısıtlaması yoktur ancak yere bakarken baş ağrıları oluşabilir. Bu nedenle hastaların bol su içmeleri istenir.

Ameliyattan hemen sonra burunda dikişler ve tamponlar bırakılır. Hastanın düzenli olarak giyinmesi istenir. Tampon 3 gün burunda tutulur. Doktorlar hastaları dikişler ve iyileşme hızı hakkında bilgilendirir.

Kabuk operasyonundan 4-8 hafta sonra iyileşme tamamlanır. Bu süre zarfında aşırı kabarcıklar kanamaya neden olabilir. Buna kesinlikle dikkat etmelisiniz. Burunda kabuklanma ve dehidrasyon meydana geldiği için deniz suyu spreyleri ve nemlendirici spreyler iyileşmeye önemli katkı sağlar.

Kabuk ameliyatından sonra, doktorun düzenli olarak izlemesini sağlamak esastır. Normal yaşama sağlıklı ve sorunsuz dönebilmek için kontroller önemlidir. Yaklaşık 8 hafta sonra kişi günlük hayatına dönebilir. İşe gidebilir, spor yapabilir veya yüzebilirsiniz.

3 5
Burun Eti Ameliyatı Nasıl Yapılır? Burun Eti Ameliyatı ile ilgili Bilmeniz Gerekenler Nelerdir? 39

Ameliyat Sonrası Hangi İlaçlar Kullanılır?

Şişmiş eti ilaçla tedavi etmek için uzun uğraşlar gereklidir. Kortizonlu burun spreyleri kullanılmalıdır. Ancak uzun süreli kullanımlarda kuru kanama gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. Genellikle ilaç tedavisi özel olarak olumlu cevap vermez, bu sebeple önleyici tedbirler almak daha mühimdir. Tedavi, etin şişmesine sebep olan şeyin tanımına bağlı olacaktır. Sigarayı bırakmak ve çevresel faktörler nedeniyle yaşam ve çalışma koşullarını iyileştirmek durumu iyileştirebilir.

Bunu akılda tutarak alerji önleyici burun spreyleri rahatlama sağlar. Ayrıca pamuk yerine yünlü giysilerin ve alerjisi olan kişilere uygun giysilerin çıkarılması gerekir. Evde sigara dumanından kaçınılmalı ve tozdan kaçınılmalıdır. Evcil hayvanların uzun süreli burun stimülasyonu ve gaz önleyici tedbirlerden kaçınmak için alerjik cisimlerden kaçınmaları da önemlidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir