Burun Dolgusu Nedir? Burun Dolgusu Zararlı Mı? Yan Etkileri Nelerdir?


Ameliyatsız burun estetiği burun dolgusu ile yapılır. Hyaluronik asit içeren burun dolgusu, burundaki boşlukları ve düşük görünümleri doldurarak estetik görünüme kavuşturur. Hyaluronik asit, cilt dolgu işlemlerinde kullanılan ve uygulanan bölgenin şeklini düzeltmek için kullanılan doğal bir maddedir. Ameliyatsız burun estetiği geçici sonuçlar yaratır. 


Kısa sürede etkili sonuçlar için tercih edilir. Bu nedenle bazı hastalar burun dolgusunu burun estetiği için bir test olarak görür. Burun dolgusu, burun şeklini beğenmeyen ve problemi olan hastalara önerilen bir yöntemdir. Ameliyatsız burun estetiği ile kusurlarınızdan kısa sürede kolayca kurtulabilirsiniz. 
 
Tüm estetik işlemlerin en tatmin edicisi olan ameliyatsız burun estetiği ile herkesin beğeneceği bir burun yapısına sahip olabilirsiniz. 

 Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

 
Dolgu buruna enjekte edilmeden önce anestezi kremi sürülür ve burnun uyuşması beklenir. 20 30 dakika süren burun dolgusu doktorun belirlediği noktalara uygun miktarda enjekte edilir. Burun dolgusunun enjekte edilmesi ortalama 15 20 dakika sürer. Bu süre zarfında ağrı hissetmezsiniz. 

1 3
Burun Dolgusu Nedir? Burun Dolgusu Zararlı Mı? Yan Etkileri Nelerdir? 37

 Burun Dolgusunun Faydaları Nelerdir? 

 
Burun dolgusu için ameliyat gerekli değildir. Bu şekilde herhangi bir risk olmayacağı için en büyük faydalarından biridir. Dolgu işlemi genellikle tek seansta burun sorunlarının giderilmesidir. Bu sayede burunla ilgili psikolojik rahatsızlık kısa sürede ortadan kalkar. Ayrıca dolgu işlemi burun estetiği işlemine göre daha ucuz fiyatlara yapılır. 

 
 Dolgu sayesinde istenilen burun tipini elde etmek mümkündür. Böylece kişilerde burun nedeniyle kaybedilen özgüven tekrar kazanılır. Dolgu işlemleri oldukça basit ve ağrısız işlemlerdir. Bu nedenle işlem sonrası iyileşme mümkün olan en kısa sürede gerçekleştirilir. Enjeksiyon işleminde kullanılan maddelerin burunda da bulunması yan etkilerin ortadan kaldırılmasını sağlar. Bu, burnun kaşınmasını ve kızarmasını ve ayrıca burnun bozulmasını önler. 

 Burun Dolgusu Kalıcı Mıdır? 

 
Burun dolgusu kalıcı değildir ve kalıcılığı dolgunun kalitesine ve hastanın vücut yapısına göre değişiklik gösterebilir. Burun dolgusunun kalıcılığı 15-18 ay içerisinde vücuttan doğal olarak atılır. Vücut hyaluronik asidi tamamen emdiğinde burun eski haline döner. Herhangi bir süre kullanılan burun dolguları ile ileride yaptırmayı planladığınız cerrahi burun estetiği operasyonlarına kendinizi hazırlamış olacaksınız. Dolgulu ameliyatsız burun estetiği ile ortalama 1, 1.5 yıl sürüyor. 
 

2 3
Burun Dolgusu Nedir? Burun Dolgusu Zararlı Mı? Yan Etkileri Nelerdir? 38

Burun Dolgusu İçin Hangi Malzemeler Kullanılır? 

Burun dolgusu için Hyaluronik asit veya hastanın kendi yağı kullanılır. 

Acı Verici Bir Uygulama Mı? 

 
Dolgu hyaluronik asit ile yapıldığında ağrılı değildir. Yağ enjeksiyonu yapılan durumlarda hastanın karın veya kalça bölgesinden liposuction ile yağın alınması gerekir. Dolgu anestezi altında yapılacağı için herhangi bir ağrı hissedilmez.

 
 Burun Dolgusunu Kimler Uygulayabilir? 

 
Hyaluronik asit ile burun dolgusu işlemi uygulanacak ise plastik cerrah, dermatolog veya estetik doktoru tarafından uygulanması gerekir. Yağ enjeksiyonu ile yapılıyorsa sadece plastik cerrah yapar. 


 
 Uygulama Süresi Nedir?

  
Hyaluronik asit ile dolgu uygulaması 30 dakika ile 1 saat arasında sürer. Dolgu uygulaması yağ enjeksiyonu ile yapılıyorsa hastadan liposuction yöntemiyle yağ alınmalı, ardından enjeksiyon yapılır. Süresi yaklaşık 2 saattir.

 
Yağ enjeksiyonu kök hücre desteği ile yapılacak ise hastadan liposuction ile yağın alınması, Sağlık Bakanlığının yetkili laboratuvarına gidilmesi ve hücreler istenilen sayıya ulaştığında hastaya enjekte edilmesi gerekir. Operasyon yaklaşık 2 saat sürer, kök hücrelerin çoğaltılması 35 hafta sürer ve uygulama yaklaşık 30 dakika 1 saat süren bir işlemle gerçekleştirilir. 

 Burun Dolgusu Ne Kadar Sürer?

  
Burun dolgusu hyaluronik asit ile yapılırsa etkisi 6 ay ile 1 yıl sürer. Yağ enjeksiyonu ile yapılırsa 2 3 yıl, kök hücre destekli yağ enjeksiyonu ile yapılırsa 5 yıl sürer. 


 
 Burun Dolgusunun Dezavantajları Nelerdir? 


 Burun dolgusunun hiçbir sakıncası yoktur. Gönül rahatlığıyla yaptırabilirsiniz.

 
 
 Burnun Dolgusunda İyileşme Süreci Nasıldır? 

 
Burun dolgusu hyaluronik asit ile yapılırsa iyileşme süreci yoktur. Hasta işlem  yapıldıktan hemen sonra normal hayat akışına devam eder. Yağ enjeksiyonu veya kök hücre destekli yağ enjeksiyonu ile yapıldığında bölgenin iyileşmesi 2 3 haftayı bulur ve burundaki morluk ve şişlikler tamamen geçer. 

3 2
Burun Dolgusu Nedir? Burun Dolgusu Zararlı Mı? Yan Etkileri Nelerdir? 39

 
 Burun Dolgusunu Kim Yapamaz? 

 
 Kulak Burun Boğaz veya Dermatoloji uzmanı tarafından burun tıkanıklığı yaşayan, yasaklanmış kişiler için geçerli değildir.

Burun Dolgusunun Yan Etkileri Nelerdir?

Burun dolgusunun farklı yan etki profillerine sahip olan dolgu malzemeleri mevcuttur. Daha önceki bilgilerde de belirtildiği gibi, malzemelerin içeriği çok önemlidir. Kullanılan dolgu maddesinin içeriği, son kullanma tarihi ve kalitesi yan etki açısından oldukça önemlidir. Nadir de olsa burun dolgusunda advers reaksiyonlar meydana gelmektedir. Burun dolgusunun olası yan etkileri şu şekilde sıralanabilir:

Erken süreçte ortaya çıkan semptomlar;

 • Enjeksiyon bölgesi reaksiyonu
 • Morarma / ekimoz
 • Ağrı
 •  Kaşıntı
 • Enfeksiyonlar
 •  Alerjik reaksiyon / aşırı duyarlılık
 • İltihap
 • Şişme
 • Kızarıklık 
 • Katı nodüller
 • Yanlış dağıtımdan kaynaklanan topaklar
 • Doku nekrozu
 • Gecikmeli ortaya çıkan semptomlar
 • Granülomatözinflamasyon / yabancı cisim reaksiyonu
 • Nodüller, eritemli ya da değil
 • İmplante edilen dolgu maddesinin migrasyonu
 • Skarlaşma
 • Asimetri

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir