Burun Deviasyon Ameliyatı Nedir Nasıl Yapılır?


Deviasyon adı verilen bu ameliyat günümüzde birçok insan tarafında artık gönül rahatlığıyla tercih edilen bir yöntem olup, geniş kitleler tarafından oldukça ilgi duyulan estetik operasyonlardan biridir. Beş duyu organlarından biri olan burun yapısı gereği kıkırdak ile ortadan ikiye bölünen dokulardan meydana gelmekte olup yaşanan herhangi bir darbe, kaza gibi durumlar  sonucunda ortadaki kıkırdak sağ veya sol tarafa eğilebilir. Halk arasında çok sık yaşanan bu duruma burun eğriliği denir. 

Deviasyon Ameliyatı İçeriği Nedir?

Burunda meydana gelen bu eğrilik ya da doğuştan sahip olunan bu görünüşün kişiye vermiş olduğu zararlar mevcuttur. Bunları sıralamak gerekirse şu şekilde maddeleme yapılabilir.

  • Burunda sürekli bir tıkanıklık hali 
  • Burundan nefes alınamadığı için ağzı açık bir şekilde uyuma durumu 
  • Horlama durumu
  • Boğazda meydana gelen kuruluk hissi  
  • Burun kanamalarında artış

Yukarıdaki durumların yaşanması ve yaşanabilir sıklığı kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Bunların beraberinde yaşanan tıkanıklık artık sizlere yerleşebilir ve hayatınızı kısıtlamaya kadar gidebilir. Burunda yaşanan bu tıkanıklığın beraberinde kişiler artık ağız yoluyla nefes alır. Bu durumda üst solunum yolları enfeksiyonları baş gösterir. 

Deviasyon Ameliyatı Yapılmazsa Ne Olur?

Ameliyat olunması için kritik bir noktaya gelinmesi gerekmez. Kişilerde baş gösteren bu problem eğer çözüm yolu üretilmez ve kısa zamanda tedavi edilmez ise ciddi problemlere yol açabilir. Örneğin vücuda yeterli düzeyde oksijen girmez ise  bunun akabinde de akciğerlerde ve kalpte sorun yaşanır. Bahsi geçen sağlık sorunların bir veya birden fazla durumun gerçekleşmesi neticesinde uzman bir doktora gidilmesi önerilir. Alanında uzman bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından muayene edilerek sonuçlar incelenmelidir. Hastanın burnundaki dokuların incelemesi üzerine tedavi süreci planlanır ve süreç başlatılır. 

1 10
Burun Deviasyon Ameliyatı Nedir Nasıl Yapılır? 36

Deviasyon Ameliyatı Nasıl Uygulanır Süreç Nasıl ilerler?

Deviasyon ameliyatı adı verilen bu operasyon tıpta septoplasti olarak bilinir. Ameliyatın nasıl uygulandığına dair araştırma yapan birçok kişi mevcuttur. Yapılan işlemde uygulanan anestezi biçimi genel olmakla birlikte kapalı8 bir ameliyat gerçekleştirilir. Uygulanan bu ameliyatta hastaların burun yapısındaki meydana gelen eğrilikler cerrahi müdahalelerle düzeltilir. Cerrahi dokunuşlar neticesinde hem sağlık sorunu giderilir hem de görünüm olarak eğrilikler düzeltilerek daha iyi bir dış görünüş elde edilir. Tüm bunlar sonucunda da hastalar özlem duydukları yaşam standartlarına kavuşabilir. Rahat rahat nefes alarak gece uykularında daha rahat kaliteli bir uyku geçirebilirler. 

Deviasyon Ameliyatı Fiyatları Ne Kadardır?

Deviasyon ameliyatı fiyatları bu ameliyatı düşünen ve benzer problemleri yaşayan kişiler tarafından en sık araştırılan konulardandır. Operasyonun içeriği ve fiyatları değişiklik gösterme nedeni ise şu şekilde açıklanabilir. Hastaya uygulanması planlanan anestezi türü ile uygulama esnasında seçilen cerrahi tekniklerdir. Ameliyat öncesinde hastaların ön araştırmalar yapması ve işlemin uygulanacağı hastane işlemi yapacak olan cerrahın uzmanlık alanı ve daha öncesinde yapmış olduğu uygulamalar gibi birçok araştırması gereken konular var. Tüm bu etmenler akabinde fiyatlar değişiklik gösterir. 

2 10
Burun Deviasyon Ameliyatı Nedir Nasıl Yapılır? 37

Deviasyon Ameliyatı Sonrasında En Çok Merak Edilen Soru Dış Görünü Değişikliği

Deviasyon Ameliyatı sonrasında hastaların en çok merak ettikleri ve tereddüt ederek yaklaştıkları konu dış görünüş değişikliğidir. Sadece sağlık problemleri nedeniyle bu ameliyatı olanlarla birlikte bir de dış görünüşünü değiştirmek içinde olanlar vardır. Hastalarda ameliyat sonrasındaki durum iki farklı boyutta ilerler estetik kaygı ile yapılan ameliyatlarda değişiklik olurken sağlık problemi nedeniyle geçirilen operasyonlar sonrasında değişiklik minimum seviyededir. 

Deviasyon Ameliyatı Sonrasında Hastaların Dikkat Etmesi Gereken Konular Nelerdir?

Deviasyon Ameliyatı süreç içerisinde gerçekleşmesi gereken işlemlere göre süre bakımından değişkenlik gösterir. Normal bir ameliyat olarak bakıldığında  20 ila 30 dakika arasında süren bir işlemdir. Durumun ciddiyeti ve kritik olmasına bağlı olarak işlemler uzayabilir gerektiği durumlarda farklı bölgelerde doku alınabilir. Bu durumda ameliyat sürecinin uzamasına neden olur 30 dakika sürecek işlem 2 saate çıkabilir.

Hastanede kalma durumu ise genelde ertesi gün tetkikler yapıldıktan sonra biter. Ameliyat sonrasında hastalar doktor kontrolünü atlamamalıdır. En az 2 ila 3 kez ameliyat sonrasında doktor kontrolü düzenli yapılmalıdır. Burunun içinde bulunan mukoza yapısının iyileşme ve toparlanma süresi duruma ve kullanılan ilaçlara göre 2-3 hafta sürebilir. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir